Hrajeme.cz
Nové hry

Malé velké galaxie představují strategii v malém balení

Jednou z očekávaných novinek, která dorazila do obchodů v minulých dnech, jsou Malé velké galaxie od REXher. Je to druhá ze série malých velkých her od Scotta Almese (po Malých velkých královstvích). Malá krabička skrývá poměrně komplexní hru, kterou si zvládnete zahrát i za půl hodiny. Hra je určena až pro 5 hráčů od 14 let (zvládnou ji ale i mladší). Ve hře budete rozvíjet svou flotilu, kolonizovat nové planety a soupeřit s ostatními o vliv ve vesmíru.

Za osídlené nové planety a rozšiřování svého impéria získáváte body, které rozhodnou o vítězi. Hraje se, dokud některý hráč nedosáhne 21 vítězných bodů. Pak se dohraje kolo, aby všichni odehráli stejný počet tahů. Konečné sečtení bodů určí vítěze. Do výsledku tak promlouvá splnění tajných misí, které se odhalují až na konci hry.

Komponenty_malé

Ve svém tahu házíte tolika kostkami, kolik odpovídá úrovni vašeho impéria (na začátku budete mít k dispozici čtyři kostky a dvě lodě). Hodem určíte akce, které ve svém tahu můžete využít. K dispozici je těchto šest akcí:

  • Přesun lodi: přesun na jinou planetu s přistáním na povrchu s využitím příslušné akce, nebo loď zůstane na orbitě, což umožní pozdější kolonizaci.
  • Získání zdrojů (2 akce): získání energie nebo kultury za každou loď na planetě s odpovídajícím symbolem.
  • Postup v kolonizaci: loď postupuje na orbitě, aby ji mohla kolonizovat, používá se diplomacie nebo ekonomika.
  • Využití kolonie: umožňuje využít akci na vaší kartě galaxie či kolonizované planetě.
  • Konverze kostek: umožňuje nastavit kostku na jakoukoliv stranu, potřeba jsou celkem tři kostky.

 

Malé-velké-galaxie-Planeta_malaAkce můžete aktivovat v libovolném pořadí. Ostatní hráči jsou ale neustále zapojeni do hry, protože po každé aktivaci kostky mohou následovat hráče na tahu a zahrát akci na dané kostce. Stojí to jednu kulturu. Pokud máte dost kultury, můžete vykonat i několik akcí, než se sami dostanete na tah. Ve svém tahu máte také možnost přehodit jakýkoliv počet ještě neaktivovaných kostek. První přehození je zdarma, další vás stojí jednu energii. Můžete tak korigovat špatné hody kostkami.

Malé velké galaxie byly představeny na veletrhu her v Essenu a velmi rychle byly vyprodány. Jen 14 dní jsme se dočkali českého vydání této hry. První ohlasy jsou velmi pozitivní. Ocení ji především náročnější hráči. Pravidla jsou ale jednoduchá, takže ji zvládnou i příležitostní hráči.

 

Odkazy:

Malé velké galaxie v katalogu Hrajeme.cz

Mohlo by vás také zajímat

Připojte svůj komentář