Hrajeme.cz
Představení hryPro rodinné hraní

My City je budovací hra, která se vyvíjí

Piatnik v prosinci přinesl unikátní hru My City, která neprávem zůstává stranou pozornosti a zájmu širšího okruhu hráčů. Je to škoda, protože se jedná o zdařilou hru od osvědčeného autora a poskytne vám jedinečný zážitek. Hra je určena pro 2–4 hráče od 10 let. Autorem je Reiner Knizia, který stojí za hrami jako Tigris & Euphrates, Taj Mahal, Blue Moon, Genial či Mmm!.

My City je rodinná strategie, která se s každou partií vyvíjí. Využívá k tomu legacy systém s obálkami. Čeká vás celkem 24 partií rozdělených. Přitom jsou tři hry vždy spojeny do jedné kapitoly, k níž dostanete v obálce nové komponenty a pravidla. Ideální proto je, když hrajete všechny partie ve stejné skupině. Dobře se proto hodí pro hraní v rodině nebo se stálou skupinkou hráčů. K dispozici je ale i varianta, kterou si můžete zahrát opakovaně.

Představení hry na veletrhu v Norimberku 2020.

Legenda ke hře je jednoduchá. Dorazili jste do nové země, začali jste stavět budovy a budovat město. Každý hráč má svou vlastní desku a sadu dílků s budovami tří různých typů, odlišeny jsou barvou, obytné budovy jsou žluté, veřejné červené a průmyslové modré. K dispozici je také balíček karet, na každé je uvedena jedna konkrétní budova. Mají různý tvar připomínající tetrisové dílky.

Tahy hráčů jsou jednoduché a rychlé. Otočíte kartu budovy ze zamíchaného balíčku, která vám určí, jaký dílek máte umístit na svůj herní plán. Přitom musíte dodržet několik jednoduchých pravidel. Budova nesmí překrývat řeku, která se plánem vine, les ani skály. Volné kameny a stromy ano. Dílky na sebe musí navazovat. Snažíte se je umisťovat tak, abyste získali co nejvíce bodů. V každé partii se bodování upravuje. V první dostanete bod za každý strom, který nezakryjete, naopak ztratíte bod za každý kámen, který zůstane vidět, a za každé nezastavěné políčko.

Jedna partie vám zabere necelou půlhodinku, takže zvládnete dvě i tři hry po sobě, tedy celou kapitolu. Díky tomu si užijete i proměnu hru, k níž dojde jednak upravenými podmínkami bodování, jednak tím, že svůj herní plán obměníte pomocí nálepek, které dostanete. Neobdrží ale všichni stejné nálepky, záleží na pořadí. Úspěšnému hráči ji trochu ztíží, neúspěšnému pomůže, slouží tedy jako malý vyrovnávací mechanismus. Vaše rozhodnutí tak ovlivní i všechny následující partie. Zároveň si také na svůj herní plán vyznačíte pokrok, kterého jste dosáhli. Pokrok také určí celkového vítěze po 24 partiích.

Obálky skrývají překvapení, na které se můžete těšit. Zároveň do hry vnášejí nové prvky, s nimiž se musíte v nové kapitole vypořádat. Celkově díky tomu hra poskytuje jedinečný zážitek. Zatím nemáme odehrány všechny kapitoly, ale je to hra, která nás s každou novou obálkou více baví.

Doporučuji hrát v plném počtu hráčů, ale stejně dobře si ji užijete i ve třech či dvou hráčích. Je ale zajímavé sledovat, jak se kdo dokázal s novými výzvami popasovat. My City doporučuji především těm, kdo mají rádi hry typu Ubongo, ale chtějí něco propracovanějšího, budovatelského, přitom však nekonfliktního.

Ukázka herního plánu.

Související články:


Mohlo by vás také zajímat

Připojte svůj komentář