Hrajeme.cz
ČlánkyO hrách a hraní

Na Moravě se hraje Liga deskových her

Nejrůznějších akcí pro veřejnost, kde se můžete setkat s deskovkami je již celá řada. Zkušenější hráči se pak účastní různých turnajů, protože je to skvělá příležitost ověřit své síly s různými soupeři a poznat nové lidi. Pro takové hráče může být přínosné zapojit se do Ligy deskových her, kterou pořádá parta nadšenců na Moravě. Letos se jí účastní 6 čtyřčlenných týmů z Brna, Olomouce, Opavy, Ostravy, Otrokovic a Zlína.

Týmy se čtyřikrát do roka setkávají na turnaji ve třech hrách, z nichž se započítávají výsledky do soutěže jednotlivců i týmů. Letos se hrají Tzolkin: Mayský kalendář, Terra MysticaÚdolí králůBrass, Concordia, Trajan.

Všechny základní informace najdete na novém webu Ligy deskových her Morava a Slezsko. Pokud rádi hrajete náročnější deskové hry a chtěli byste se zapojit, najdete zde jak podrobnosti o fungování ligy a o aktuálním ročníku včetně soupisky týmů a průběžných výsledcích.

Liga má i svůj „manifest“, který v kostce shrnuje, proč se liga koná:

  1. Chceme si hrát a chceme se bavit, chceme poznávat nové lidi.
  2. Chceme hrát v rámci soutěže pravidelně.
  3. Chceme hrát hry, které si sami určíme.
  4. Chceme hrát proti dobrým soupeřům, kteří hru umí a kteří budou výzvou.
  5. Chceme hrát proti různým lidem, chceme poznávat různé herní styly.
  6. Chceme se v deskových hrách zdokonalovat.
  7. Chceme rozšiřovat povědomí o deskových hrách.

 

„Chceme, abyste alespoň uvažovali o možnosti ligy ve vašem klubu, abyste dali dohromady čtyři a více lidí, kteří si budou chtít jednou za dva měsíce ve svém regionu dobře zahrát, poznat nové lidi a dobře se bavit,“ vyzývají organizátoři ligy.

 

Rozhovor

Na otázky Hrajeme.cz odpovídá Mejdzr, jeden z organizátorů Ligy deskových her:

Chcete, aby se do ligy zapojily další týmy. Mohou nové týmy vstoupit do probíhajícího ročníku? 

Nové týmy se budou moci zapojit na podzim do nového ročníku. Kontaktovat nás ale mohou již nyní. Nový web ligy jsme vytvořili nejen pro současné hráče, ale pro všechny, kdo má zájem hrát a zapojit se. Do probíhajícího ročníku se eventuálně mohou zapojit jednotlivci, kteří v roli náhradníků mohou posílit současné týmy

Jakým způsobem vybíráte hry pro ligu?

Hry si vybíráme zcela sami a to demokratickou volbou. Každý hráč má právo hry navrhovat a hlasovat pro či proti. Musím říct, že debaty ohledně herního mixu bývají zdaleka nejohnivější.

Jak to myslíte s rozšiřováním ligy po ČR?

Rozšiřování ligy je složitější otázka. Ano, plány a představy máme velké. Bylo by určitě fajn, kdyby liga fungovala v rámci celé České republiky. Není to úplně nereálné, ale rozhodně se jedná o běh na velmi dlouhou trať. Všechno souvisí s počtem týmů a ochotou dojet na místo turnaje. Chtěl bych, aby se liga postupně rozšiřovala a v rámci každého kraje fungovala samostatní divize. Nejlepší týmy by postoupily do finálového klání. Minimum jsou podle nás 4 týmy na kraj (samozřejmě čím více, tím lépe). Zatím ligu hraje 6 týmů v rámci celé Moravy, od Opavy a Ostravy až po Brno.

Koho oslovujete, aby se do ligy zapojil? Jsou to herní kluby? 

Do ligy se samozřejmě snažíme „nalákat“ co nejvíce lidí. Není to ani tak o oslovení klubů, ale o nalezení toho správného člověka, který dá nějaký tým dohromady. Osobně jsem oslovil určitě desítky lidí a klubů, namátkou kluby v Havířově, Ostravě, Frýdku Místku, Veselí nad Moravou, Hodoníně, Kroměříži, Lipníku nad Bečvou, Karviné, Novém Jičíně…, zkrátka všude, kde jsem našel nějakého aktivního člověka.

Narazil jsem na řadu lidí, kteří deskovky aktivně hrají, přesto se do ligy nezapojí s argumentací, že „nejsou tak dobří“ nebo že „vybrané hry neznají“. Připadá mi to spíše jako výmluva. Připadá mi to, jako by člověk hrál na nějaký hudební nástroj a nehrál v kapele a nekoncertoval, chodil na tréninky fotbalu a nehrál zápasy. Ano, určitě jsou lidé, kteří tuto potřebu nemají, ale těch je podle mě menšina.

Liga je tady a hrajeme ji. Kdo chce, ten se může zapojit. Kdo projeví zájem, bude vítán. Liga není žádný uzavřený podnik, tvoří ji hráči a bez nich nemůže existovat. Chceme, aby se liga rozšířila a aby se zapojily další týmy.

 

Odkaz:

Mohlo by vás také zajímat

2 komentáře

Deskofobie představuje Ligu deskových her | Hrajeme.cz 5.1.2016 at 20:35

[…] Související článek: Na Moravě se hraje Liga deskových her […]

Mejdzr 30.1.2015 at 18:22

Zdravím všechny deskoherní nadšence!

Lidi, pokud máte k lize jakékoliv dotazy, klidně pište a ptejte se! Jak bylo psáno v článku, rádi ligu rozšíříme a přivítáme další zájemce!

M.

Připojte svůj komentář