Hrajeme.cz
Pro rodinné hraníPrvní dojmy

Nový svět uzavřel trilogii Century, využijte své osadníky naplno

Po Vůni koření a Zázracích Východu připravil Piatnik i poslední hru z trilogie Century. Má název Nový světa zavede vás do Ameriky, kdy ještě byla divoká, plná zvěře a lovci se setkávali a obchodovali s indiány. Nový svět na předchozí hry navazuje a přináší pravidla, která vám umožní je různě kombinovat. Rázem tak získáte 7 her. Hra samotná je určena pro 2–4 hráče od 8 let. Jednu partii zvládnete okolo 45 minut.


Ve hře Nový svět představujete obchodníky a osadníky, kteří přicházejí v 16. století do Severní Ameriky. Kromě obchodování se musí věnovat i lovu a prozkoumávat divočinu, setkávat se s indiány.

Obdobně jako tomu bylo v předchozích hrách, v této hře jsou čtyři různé mističky se čtyřmi surovinami, tentokrát představují kukuřici, maso, tabák, kožešiny. Ty budete získávat a s nimi budete obchodovat. Herní plán tvoří místa, kam je se svými osadníky vyrazíte, abyste je získali. Každé místo vyžaduje určitý počet osadníků, umisťujete je do té doby, dokud nějaké máte, nebo se se kdykoliv můžete rozhodnout, že budete odpočívat a stáhnete si je zpět. Můžete využít i obsazené políčko, musíte ale vyslat o osadníka více.

Jen na některých místech můžete získat bodovací karty a bonusové dílky. Poskytnout vám body na konci hry a především různé bonusy, které vám poskytnou užitečné výhody. Hra končí na konci kola, v němž některý hráč získal osmou bodovací kartu. Součet všech bodů za karty, bonusy a zbylé zboží určí vítěze.

Nový svět využívá mechanismus umisťování dělníků, práci se zdroji a vytváření kolekcí. Během hry se díky získaným bonusům vylepšujete a rozšiřujete své možnosti. Například průzkumem odemykáte nové akce. Všichni hráči mají prostor pro rozhodování a různé cesty k vítězství. Přímo se ovlivňují v tom, že „vyhnané“ osadníky mohou hned použít. Je proto pro vás výhodné zahrávat akce, o něž stojí i ostatní hráči, protože pak neztrácíte tah odpočíváním.

Hra je přístupná širokému okruhu hráčů. Má přístupná pravidla, je svižná a rychlá, takže si ji dobře zahrajete i s příležitostnými hráči a v rodině, kteří si chtějí zahrát strategickou hru. Pravidla zabírají tři stránky, takže se s nimi seznámíte rychle. Produkčně je hra připravená kvalitně, drží si standard předchozích her. Ocení ji především ti hráči, kteří mají rádi kombinační hry. Je to milá hra, která náročné hráče neohromí, ale v kategorii lehčích strategických her ji mohu doporučit.

Je potřeba také ocenit možnosti kombinace s ostatními hrami trilogie, díky nimž získáváte opravdu velkou variabilitu, pestrost. a různé možnosti hraní.


Související články:


Century v katalogu Hrajeme.cz:

Mohlo by vás také zajímat

Připojte svůj komentář