Hrajeme.cz
Nové hryPro rodinné hraní

Ve hře Century: Cesta koření se stanete obchodníky s vzácným zbožím

Piatnik přichází s novinkou Century: Cesta koření, která vás zavede do doby, kdy se koření vyvažovalo zlatem. Stanete se vůdcem karavany, která putuje z Východu ke Středozemnímu moři. Když budete dobří obchodníci, získáte bohatství i slávu. Hra je určena pro 2–5 hráčů od 8 let. Jedna partie vám zabere okolo 45 minut. Na první pohled vás zaujme kvalitní zpracování hry, která má velké karty s pěknou grafikou, misky na koření, kovové stříbrné a zlaté bodovací mince a velké dřevěné kostičky jako koření.

Hra je založena na odlehčeném deck-buildingu (tvorbě balíčku během hry) a managementu zdrojů, zde koření. Na začátku máte jen jednu kartu koření, která vám poskytuje dvě kostičky nejlevnějšího koření, a proměny, která vám umožňuje vyměnit vaše koření za lepší. Během hry pak můžete získat lepší karty, které vám umožní: 1. získávat koření, 2. proměňovat koření, 3. obchodovat s kořením. Za první kartu v nabídce neplatíte, za následující už ano, a to tak, že položíte po kostce koření na každou kartu, kterou minete. Všechny zahrané karty ale necháváte na stole, zpět je získáte samostatnou akcí.

Koření potřebujete především k tomu, abyste zaplatili karty s body. Získat můžete kteroukoliv kartu z nabídky. Když si vezmete krajní kartu, získáte navíc zlatou minci v hodnotě tří bodů jako bonus, případně stříbrnou minci, která je nad kartou vedle. Hra končí na konci kola, ve kterém některý hráč získá pátou kartu s body.

 

Hra Century: Cesta koření má jednoduchá pravidla, která si vysvětlíte během pěti minut, takže hned můžete začít hrát. Zabírají jeden oboustranný list. Přesto počítejte s tím, že první partie bude seznamovací, při které budete zjišťovat, jak karty zkombinovat, aby vám fungovaly a přinášely potřebný efekt. Karty mají výborné ilustrace a přehledné ikony, takže se s nimi dobře hraje. Ve hře je poměrně dost náhody v tom, jaké karty a kdy se dostanou do nabídky a kdo je může využít. Celkově se jedná o hru přístupnou širokému okruhu hráčů, včetně těch příležitostných, a pro hraní v rodině.

Cesta koření je první hrou z připravované trilogie. Druhá hra se bude jmenovat Zázraky východu a třetí Nový svět. Každý rok má vyjít jedna. Hry se budou dát navzájem kombinovat. Každá vás zanese do jiného století a bude se věnovat hlavním obchodním systémům své doby.

Hra získala rakouské ocenění Spiel Hit 2016 pro přátele. České vydání je k dispozici od tohoto týdne (26. června).

Související články:

 

Century: Cesta koření v katalogu Hrajeme.cz:

Mohlo by vás také zajímat

Připojte svůj komentář