Hrajeme.cz
O hrách a hraní

Ohlédnutí za Essenem 2018: Europemasters a české týmy (3. část)

Letos se turnaje EuropeMasters v Essenu účastnilo 5 českých družstev. Z loňského 4poháru první 4 týmy: Legie Hradec, Planet Express, Osadníci a Poslední naděje a jako loňští vítězové tým Nashova rovnováha.

Na turnaj se letos hrály tyto hry:

 

Myslím, že tento ročník byl historicky nejlepší, co se týče výběru her. Žádná náhodná hra. Takže výsledky byly opravdu hodně spravedlivé.

Pro české týmy bylo výhodné, že 2 hry, Clans of Caledonia a Pulsar 2849 se kryly se 4pohárem. Jedině bylo škoda, že pro Pulsar 2849 byla na EuropeMasters zvolena mírně zjednodušená verze hry. Docela to pletlo.

Po loňském totálním úspěchu, kdy české týmy obsadili první 3 místa, se letos konkurence z ostatních států, jak se dalo očekávat, vzbouřila, takže na Česko letos zbyla pouze bronzová medaile. Nicméně myslím, že každá medaile je úspěch.

Vítězem se stal německý tým Das Team mit dem Paukenschlag, který získal 65 bodů. Druhý skončil další německý tým Brettspielteam Hamburg se 60 body a třetí byl český tým Poslední naděje rovněž ze 60 body. Další české týmy dopadli takto:

  • Planet Express byl 6. s 57 body.
  • Legie Headec byla 8. s 55 body.
  • Nashova rovnováha byla 13. s 49 body.
  • Osadníci byli 19. s 39 body.

 

Průměrný výsledek byl 16. místo 44 bodů, takže až na ne úplně spokojené Osadníky si další česká družstva vedla celkem dobře. Z jednotlivců exceloval Ondra Demel, který byl jedním ze 4 účastníků, kteří udělali plný počet 20 bodů.

Já jsem byl pozván Ondrou Demelem, abych si zahrál v jejich týmu Poslední naděje, neboť jeden jeho stálý člen se nemohl účastnit. Takže mohu přidat pár svých osobních dojmů.

Ráno bylo docela krušné, uvázl jsem v davu lidí čekající na vstup na festival, takže jsem se nakonec probojoval do hracího sálu s desetiminutovým zpožděním. To vyřešili organizátoři tak, že za mě zahráli první 2 tahy úvodní hry.

Klany jsem v pohodě vyhrál za hraničáře (přibližně se 190 body). Zde byla jako nejlepší strategie maximalizovat příjem v prvních 2 kolech hry. Partie na EuropaMasters to jenom potvrdila. Soupeři se touto poučkou důsledně neřídili, a od prvního kola za mnou zřetelně zaostávali. Nakonec jsem myslím zvítězil o 30 a víc bodů.

V Heaven & Ale jsem skončil druhý, když jsem sice zahrál lépe než během tréninku a udělal 88 bodů, ale jeden soupeř to hrál ještě líp a udělal 95 bodů. Ondra Demel navrhoval mít v tom kladení dílků systém. Mně přišlo, že je třeba realizovat, co nejvíc skórování, takže jsem H&A viděl víc jako taktickou hru. Na turnaji se ukázalo, že tam někteří soupeři vymysleli ještě chytřejší systém v kladení dílků, než navrhl Ondra. Zhruba šlo o to, že postavili 5 mnichů do hvězdice, aby tak došli figurkou sládka až na poslední pole stupnice. Já jsem s figurkou sládka došel vždy pouze na pole pásma s číslem „5“, to mě stálo oproti nim asi tak 15 bodů, ale zase se mi body jinde dělaly jednodušeji. Partii sice rozhodlo to, že soupeř udělal všechna skórování, kdežto mně jedno chybělo, nicméně i tak ten jeho systém na mě udělal dojem a určitě mu i trochu pomohl.

Tím pro mě skončila veselá půlka turnaje, a následovala ta smutná, protože hry Pulsar ani Keyper mi moc při tréninku nešly.

V Keyperu jsem schopný nahrát 120 bodů, ale na tomto čísle jsem se zasekl. A nevím, kde dělám chybu, že neumím nahrát víc. Naštěstí v partii mých 125 bodů na soupeře stačilo. Každý to hrál trochu jinak, ale tak jako tak nakonec skončil 5–15 bodů za mnou. Já vždycky hrál na body z budov a ostatní body jsme bral, jen když byla k tomu dobrá příležitost. Výborně si vedl v této hře hráči českého týmu Planet Express, ale co jsem dělal špatně mi neporadili, sami naopak vlastně nevěděli, co udělali dobře.

U Pulsaru jsem musel trénovat 2 verze. Jednu standardní pro 4pohár a jednu okleštěnou pro EM. To mě ve výsledku rozhodilo a postupně jsem začal tu hru hrát v obou verzích špatně. V partii jsem hodně cestoval a postavil 3 generátory. Ty jsem ale postavil bohužel později, než by bylo záhodno. Na začátku to vypadalo ještě nadějně, ani žádný z mých soupeřů dobře nezačal, ale ve střední části partie jeden z nich najednou začal hrát silné tahy, které se mi tak zoufale nedařily. Nakonec jsem tudíž skončil druhý se 171 body, asi 8 bodů za prvním.

Takže jsem svou slabou hru v posledních 2 hrách nějak výsledkově přežil. A pak už jsem jen mohl oslavovat získanou medaili.


Související články:

 

Mohlo by vás také zajímat

Připojte svůj komentář