Hrajeme.cz
Herní akce

Ohlédnutí za Essenem 2018: Jaké hry přinesl (1. část)

Veletrh SPIEL je již za námi, dojmy a zážitky však přetrvávají. Především pak hry, které přinesl. Letos jich opět bylo více, takže jsme stihli vyzkoušet jen některé. K dalším se dostáváme postupně. Zde se můžete podívat na některé z nich.

Své místo v Essenu měly nové edice her jako Brass či Endeavor, které úspěšně prošly Kickstarterem. Velkou premiéru měla hra Discover: Země neznámé, která se začala díky Blackfire prodávat ve stejný den po celém světě i u nás. Nechyběla kooperativní hra Příběhy pirátů, kterou u nás vydal MindOK, nebo Říše příšer, jejíž české vydání připravily REXhry.


7 Wonders: Armada

– rozšíření hry 7 Wonders (7 divů světa)

Rozšíření má o něco větší krabici než měla předchozí rozšíření Leaders či Cities. Přináší nové herní desky pro každého hráče s lodičkami, nový div. Když zahráváte kartu, posunete lodičku stejné barvy a získáte bonus. V Essenu bylo možné s rozšíření získat i promo div světa, sadu hezčích lodiček a mohli jste si přikoupit i kovové mince.

Rozšíření obohacuje hru pěkným způsobem. Nemění ji, ale zajímavým způsobem rozšiřuje vaše možnosti.

Odkaz: BoardGameGeek

 

Azul: Stained Glass of Sintra

– rodinná hra pro 2–4 hráče od 10 let, autor: Michael Kiesling, vyd. Next Move Games

Jedná se o samostatnou abstraktní hru, která navazuje na loňskou úspěšnou hru Azul. Místo dlaždic budete sestavovat skleněné vitráže. Herní kameny jsou vyrobeny z barevného průhledného plastu s vlysy. Na stole vypadají velmi pěkně. Základní mechanismus získávání kamenů je stejný jako v Azulu. Hra se liší umisťováním zvolených kamenů a jejich bodováním. Každý hráč si sestaví vlastní vzor vitráže, na který během hry umisťuje kameny.

Nový Azul je ve výsledku jiný. Umisťování herních kamenů na vitráže je pro začátečníka jednodušší na pochopení. Celkově je přitom hra hráčsky zajímavější. První dojem ze hry byl velmi dobrý a určitě se k ní vrátím.

Odkaz: BoardGameGeek

 

Blackout: Hong Kong

– ekonomická strategie pro 1–4 hráče od 14 let, autor: Alexander Pfister, vyd. eggertspiele, Pegasus Spiele

V Hongkongu došlo k celkovému výpadku elektrické energie, což má velké důsledky na chod města a jeho obyvatele. Hráči se pokouší dát věcem opět řád. Ale i jednoduché úkoly jsou bez elektrické energie obtížné. Zvítězí ten, kdo to zvládne nejlépe. Blackout je komplexní hra pro náročné hráče, která mě velmi bavila a k níž se určitě budu chtít vrátit. Využívá mechanismus plánování akcí pomocí karet a určování zdrojů pro každé kolo pomocí karet. Možností a strategií poskytuje mnoho. Stále máte o čem přemýšlet a čeká na vás řada rozhodnutí. Graficky hra působí temně a trochu nedotaženě, ale to jí dokážete odpustit.

Blackout je jedna z nejlepších her letošního Essenu. Pfister kvalitní hry umí.

Odkaz: BoardGameGeek

 

Ceylon

– jednodušší strategická hra pro 2–4 hráče od 10 let, vyd. Ludonova

Tuto hru jsem zatím neměl možnost přímo vyzkoušet, ale zaujalo mě téma: počátky pěstování čaje na Srí Lance. Ve hře pěstujete několik druhů čaje a snažíte se ho výhodně prodat. Body získáte také za to, že máte své čajové plantáže v každém okrese, za splnění úkolů, za dosažení technologického rozvoje. Ve hře budujete plantáže pomocí dílků různých tvarů, takže mají ve výsledku různou výšku, vytváří to plastickou mapu ostrova.

Odkaz: BoardGameGeek

 

Crisis at Steamfall

– dobrodružná hra pro 1–4 hráče od 13 let, vyd. Beautiful Disaster Games

Hru Crisis at Steamfall si můžete zahrát kompetitivně nebo kooperativně. Je zasazena do originálního fantasy světa se sci-fi prvky. Každý hráč se se svou postavou s jedinečnými vlastnostmi pouští do prozkoumávání města, získává zdroje, komunikuje s obyvateli a plní úkoly. Pěkný je způsob vylepšování získaných předmětů, které vám usnadňují další postup ve hře. Vaše postava v průběhu hry získává nové možností akcí, záleží na vašem výběru. Přidáváte je do sloupečků a ve svém tahu si jeden vyberete a celý vyhodnotíte.

Odkaz: BoardGameGeek

 

CuBirds

– karetní hra pro 2–5 hráčů od 8 let, vyd. Catch Up Games

Tato karetní hra vás zaujme originální grafikou karet s hranatými ptáčky na obrázcích. Je to jednoduchý filler pro rodinu i náročnější hráče. Během hry se snažíte uspořádat ptáky stejného druhu do hejn. Začínáte s 8 kartami v ruce. Vždy všechny karty jednoho druhu přidáváte do některé řady ptáků na stole.

Odkaz: BoardGameGeek

 

Everdell

– strategická hra pro 1–4 hráče od 12 let, vyd. Starling Games

Hra úspěšně prošla Kickstarterem. Zaujme vás svým grafickým provedením, jednak karet, jednak 3D stromem. Hra vás zavede do kouzelného údolí Everdell, kde žijí rozličná zvířata. Každý hráč buduje své nové město pomocí karet. Potřebuje k tomu suroviny, kterých je několik druhů. Hra je založena na umisťování dělníků a na efektech karet. Jejich vhodnou kombinací získáváte potřebnou výhodu.

Nejdelší fronta v Essenu byla právě na tuto hru.

Odkaz: BoardGameGeek

 

Chronicles of Crime

– detektivní hra pro 1–4 hráče od 12 let, vyd. Lucky Duck Games

Jedná se o jednu z nejlépe hodnocených her letošního Essenu. Je to detektivní hra, která funkčně a zábavně spojuje společenskou hru s mobilní aplikací. Pomocí stejných herních komponent (herní deska, postavy, předměty) budete hrát různé scénáře. Vaším úkolem je vypátrat vraha aktuálního případu v co nejkratším čase. Je to chytře připravená hra. Umí využívat i virtuální realitu, kterou si vyzkoušíte, pokud vlastníte brýle, do nichž můžete vložit mobil se spuštěnou aplikací. S jejich pomocí budete například prohledávat místo činu a pátrat po stopách.

Dobrou zprávou je, že tuto hru u nás v příštím roce vydá MindOK, takže si ji budete moci užít i v češtině.

Odkaz: BoardGameGeek

 

Men At Work

– rodinná dovednostní hra pro 2–5 hráčů od 8 let, vyd. Pretzel Games

V této dovednostní hře se ocitáte na stavbě a pomocí různých komponent plníte úkoly. Hra trochu připomíná vytuněné mikáto, protože z dřevěných hranolků, traverz a panáčků připravíte herní plochu, které vytvoří změť neurovnaného stavebního materiálu a lidí. Na rozdíl od mikáda ale budete další komponenty přidávat, a to podle úkolových karet. Snažíte se umístit svého dělníka co nejvýše na stavbě, pak získáte body. Pokud vám ale něco spadne, ztrácíte jeden ze svých certifikátů, které vás opravňují k práci na stavbě. Když přijdete o poslední, vypadnete ze hry. Zvítězí pak ten, kdo vydržel ve hře nejdéle.

Velmi pěkně udělaná hra se hodí především do rodiny. Děti učí jemné motorice a soustředění. Ale mohou se při ní bavit i dospělí.

Odkaz: BoardGameGeek

 

Railroad Ink

– rodinná hra pro 1–6 hráčů od 8 let, vyd. Horrible Games

Tato hra má dvě varianty, modrou a červenou. Princip je stejný, ale liší se kostkami. Každý hráč má svou destičku, na které v průběhu hry vytváří pomocí fixy železniční a silniční sítě. Snaží se je propojit tak, aby na konci získal co nejvíce bodů. V každém ze 7 kol se hodí čtyřmi kostkami, které pro všechny hráče určí, co musí ve své „stavbě“ použít. Hra je díky tomu rychlá, protože všichni kreslí současně.

Je to velmi pěkný filler s chytrým plánováním a velkou variabilitou. Každá hra obsahuje i sadu speciálních kostek, které hru fungují jako rozšíření.

Odkazy:

 

Rolling Bandits

– kostková rodinná hra pro 2–4 hráče od 8 let, vyd. Blue Orange

Jedná se o jednoduchou kostkovou hru s převahovými prvky. Každý hráč má sadu svých speciálních kostek, s jejichž pomocí obsazuje karty vagonů vlaku a snaží se na něm získat převahu, aby ho získal. Každý vagon přináší body do celkového sčítání na konci hry. Hra končí, když si takto hráči rozebrali všechny vagony i s lokomotivou. Vtip je v tom, že musíte mít na vagonu převazu konkrétních symbolů na začátku svého kola, takže ostatní hráči mají šanci vám váš záměr překazit. Musíte proto postupovat takticky a odhadovat, o co budou usilovat ostatní. A tak platí, že když se dva perou, třetí se směje.

Odkaz: BoardGameGeek

 

Teotihuacan: City of Gods

– strategická hra evropského typu pro 2–4 hráče od 12 let, autoři: Daniele Tascini a Dávid Turczi, vyd. NSKN Games

Jedná se o strategickou hru od autora Mayského kalendáře nebo Marco Pola. Využívá v ní kostky, které umisťujete na akce. Podle toho, kolik kostek a jaké hodnoty na akci máte, získáte více zdrojů nebo další výhody akce. Začínáte se dvěma šestistěnnými kostkami s hodnotou jedna. Postupně si je vylepšujete. Herní plán vypadá složitě, ale v podstatě se jedná o ovál, po kterém se pohybujete stále dokola. Uprostřed stavíte společně s ostatními hráči pyramidu. Je to hodně kombinační hra, na první pohled působí až překombinovaně. Hrála se ale příjemně a herní tahy se rychle střídaly.

Odkaz: BoardGameGeek

Railroad ink.Railroad ink.Teotihuacan: City of Gods.7 Wonders: Armada.7 Wonders: Armada.Azul: Stained Glass of Sintra.Blackout.CuBird.Forum Trajanum.Chronicles of CrimeMen at Work.

 


Související články:

 

Mohlo by vás také zajímat

1 komentář

Adam Walder 8.12.2018 at 11:45

Pěkné shrnutí! Je zajímavé vidět popis hry, kterou popisuje ze svého úhlu pohledu Jirka v části 3. novinek z Essenu. Ten Blackout mi vážně přijde graficky poměrně odfláknutý. Musím se blíže podívat na Steamfall, tam vidím potenciál 🙂

Připojte svůj komentář