Hrajeme.cz
O hrách a hraní

Rozhovor: Ondra Demel je úspěšný hráč 4poháru a EuropeMasters

Vyzpovídali jsem Ondřeje Demela, úspěšného účastníka turnajů 4pohár, který se koná v rámci Deskohraní v Praze, a EuropeMaster, který se hraje v rámci veletrhu SPIEL v německém Essenu. Obou těchto turnajů se účastní čtyřčlenné týmy a hrají se čtyři hry, a to v jednom dni. EuropeMasters je neoficiálním mistrovstvím Evropy týmů, a české týmy se na něj kvalifikují právě úspěšným výsledkem na 4poháru. Více se dozvíte například v článku EuropeMasters vždy prověří kvality her i hráčů.

Ondra má za sebou úctyhodné výsledky. Ve 4poháru v posledních pěti letech nasbíral po 17, 18, 18, 20 a 20 bodech. V EuropeMasters byl ještě úspěšnější, získal 18, 20, 18, 20 a 20 bodů. (Hráči obdrží za každou hru body podle pořadí – vítěz 5, druhý 3, třetí 2 a čtvrtý 1 bod.)


H: Jak dlouho hraješ, jak dlouho hraješ turnaje a jaké jsou tvé úspěchy?

Ondra: K deskovkám jsem se dostal zhruba před patnácti lety. Byla to spíš náhoda, hráli jsme s kamarády Dračí doupě, náš pán jeskyně nestíhal připravovat další dobrodružství, a tak si začal vypomáhat deskovými hrami. Začínali jsme s Carcassonne, přidávaly se další a další hry, až jsme se jako tým „Poslední naděje“ přihlásili na Čtyřpohár, to bylo v roce 2006. Tenkrát se hrála ještě kvalifikace a my jsme brali jako skvělý úspěch, že jsme postoupili na hlavní turnaj. O dva roky později jsme vyhráli, možná i díky tomu, že nás nikdo neznal. Nejvíce se nám dařilo až v roce 2016, kdy se nám podařilo vyhrát EuropeMasters i Čtyřpohár. 

Nejlepší hráči EuropeMasters 2019 (Ondra je první zleva).

H: Jaké typy hry preferuješ a proč?

Ondra: Mě se líbí euro hry, a to spíš ty těžší a strategičtější. Když fungují mechanismy, tak klidně odpustím hře chybějící téma.

H: Jaké hry jsou v tvém top 3/top 5 a jaká hra z roku 2019 tě zaujala, co bys dále doporučil?

Ondra: Těch her je spousta. V posledních letech se mi nejvíce líbily hry od Alexandra Pfistra, například Great Western Trail. Ze starších třeba Terra Mystica, Tzolkin či Teotihuacan. Co se novinek z posledního Essenu týká, tak řada her vypadala slibně, třeba Maracaibo a Barrage z těch těžších a Faraon z lehčích her. A z česky vydaných her Paladinové Západního království a například Kvedlalové z Kvedlinburku, ať to trochu odlehčíme.

H: Jak ti vyhovuje výběr her pro 4pohár a EuropeMasters, kde ti to vyhovuje více? Jaká hra ti nejméně sedla. Případně jaký je tvůj názor na výběr her?

Ondra: To je těžké říci. Za prvé přiznávám, že posledních několik let se spolupodílím na výběru čtyřpohárových her, a tím pádem nejsem tím, kdo by měl výběr her hodnotit. Za druhé nemluvím o letošních hrách. Historicky na EuropeMasters bylo několik her vysloveně slabších, například karetní Florenza či Neuland.

Před třemi lety ale organizátoři sáhli k poměrně velkým změnám, a od té doby se výběr her výrazně zlepšil.

H: Jaká je hrací úroveň a rozdíl protihráčů na 4poháru a EuropeMasters?  Kde tě to více baví a proč?

Ondra: Myslím, že na EuropeMasters jsou daleko větší rozdíly v kvalitě hráčů. Jsou tam jak extrémně silní hráči, tak hráči výrazně slabí. A další rozdíl je v tom, že u nás se prakticky  všechny zkušené týmy znají, zatímco na EuropeMasters ani zdaleka. Tím pádem hráč přijde ke stolu, kde tak úplně neví, proti komu vlastně má hrát. Jinak formát obou turnajů je prakticky totožný.

H: Nějaký zajímavý příběh či vzpomínka z hraní na EuropeMasters?

Ondara: Asi nejsilnější moment byl v roce 2017, kdy na prvních třech místech skončily tři české týmy a čtvrtý byl také v první desítce. Všichni jsme byli tenkrát ubytovaní na jednom místě, takže se docela dlouho slavilo.

České týmy na EuropeMasters 2017, všechny soupeře převálcovaly.

Na EuropeMasters 2017 obsadily české týmy všechna místa na bedně: 1. Nashova Rovnováha (64 bodů), 2. Za pět minut (63 bodů), 3. Poslední naděje (60 bodů). I čtvrtý český tým Telka Sýrová se vešel do první desítky (z 29 týmů) a skončil 9. s 50 body).

H: Kolikrát v průměru hru na 4pohár nebo EuropeMasters zahraješ, než jdeš na turnaj?

Ondra: Nikdy jsem to nepočítal, ale určitě to nebude úplně malé číslo. Já hraju spíš intuitivně, než že bych propočítával každé kolo několik tahů dopředu. Tím pádem toho potřebuji nahrát více. A ono se to často hodí, když třeba u poslední hry je člověk dost unavený a potřebuje hrát napůl na autopilota.

H: Jaký je nový trend na EuropeMasters v rámci zemí? Vybojovali si Češi už renomé a jsou s Němci ti nejnebezpečnější, případně jaké další země jsou ještě silné?

Ondra: Posledních devět let zvítězilo pouze pět týmů. Po třech titulech mají  dva německé týmy – Das Team mit Paukenschlag a Brettspiel Hamburg. Zbylé týmy jsou české – Třebotov,  Poslední naděje a Nashova Rovnováha. Podrobnější statistiku jsem nedělal, ale kdyby si s tím někdo dal tu práci, tak české týmy patrně skončí hned za německými.

H: Jak vnímáš zrušení letošního Essenu? A co to bude znamenat pro EuropeMasters?

Bohužel se to dalo čekat. SPIEL je obří akce, kde jsou na malém prostoru shromážděny najednou desetitisíce lidi. Jen doufám, že se novinky  dostanou do zdejších krajů už na podzim a že třeba na Severském hraní bude co hrát.

O EuropeMasters nemám žádné zákulisní informace. Je celkem pravděpodobné, že letošní turnaj bude nasledovat samotný veletrh. Přece jen je otázka, kolik týmů by bylo ochotno přijet, kdyby se jednalo o samostatnou akci. Kromě toho minimálně několik kvalifikačních turnajů bylo přeloženo až na podzim.

H: Co bys doporučil lidem, kteří se chtějí přidat k nadšencům a účastníkům 4poháru, na který se již týmy mohou hlásit?

Ondra: Nejdůležitější je určitě sehnat partu hráčů, kteří chtějí hrát a mají čas jednou za týden či dva. A dále bych doporučil nebrat ten turnaj příliš vážně, nenechat se rozhodit jednou nepovedenou partií, stejně jako nevzdávat špatně rozehranou hru.

Uzávěrka přihlášek týmů na letošní již 18. ročník Čtyřpoháru je 31. srpna. Letos se budou hrát tyto hry: Pharaon, Maracaibo, Hadara, Coimbra.

H: Díky za rozhovor a ať se daří 4poháru i českým týmům na EuropeMasters i v dalších letech.

Odkaz: Oficiální stránky EuropeMasters


Související články:

Mohlo by vás také zajímat

Připojte svůj komentář