Hrajeme.cz
Herní akce

Ohlédnutí za veletrhem Toy Fair 2018 v Norimberku

Eingang Mitte

Minulý týden se v německém Norimberku konal již 69. ročník veletrhu Toy Fair, který je určen především pro odbornou veřejnost, obchodníky, vydavatele, novináře. Je to po veletrhu SPIEL druhá nejvýznamnější akce věnovaná hrám v Evropě. Zaměření veletrhu je ale daleko širší. Největší plochu zabírají hračky a další produkty určené dětem, ale i zábavě různého druhu. Nechybí zde krásné modely vláčků, takže i modeláři si přijdou na své. Letos se veletrh konal od 1. do 6. února.

Své zástupce zde měli i české firmy, takže jste mohli navštívit stánek Albi, Dino, Piatnik, Efko, ale i další. Pro české vydavatele je to skvělá příležitost pro setkání se svými partnery, aby domluvili vydání novinek. Můžeme tak očekávat další oznámení o tom, co se pro letošní rok ještě chystá.

Jednou z představených novinek byla hra Knoflíková válka (La Guerre des Boutons), kterou v březnu vydává německý Blackfire a která by mohla být dostupná i u nás ve specializovaných obchodech. Je to hra využívající princip umisťování kostek. Každý hráč má několik kostek své barvy, které využívá na akce. Hráči představují partu kluků z jedné vesnice, kteří si chtějí vybudovat svůj bunkr. Zvítězí ti, kterým se to podaří dříve. Platidlem ve hře jsou stylové knoflíky. Námětem pro hru je slavný román Louise Pergauda stejného jména, který byl i zfilmován (oboje doporučuji). Hra je určena pro 2–4 hráče od 10 let.

Novinky zde představil také Kosmos. Především to jsou tři nové hry z řady EXIT (Das mysteriöse Museum, Die unheimliche Villa, Die Station im ewigen Eis). Jejich české vydání připravuje Dino. Vrací se také hra Ztracená města (Lost Cities), a to v deskové podobě. Připravuje také novou hru od Rüdigera Dorna s názvem Mercado. Příznivci kooperativní hry Andor se dočkají nových rozšíření a také varianty pro dva hráče Andor: Chada & Thorn. A také hra Catan se dočká nové varianty Catan Der Aufstieg der Inka s džunglí, které musíte bránit, aby nepohltila vaše vesnice. A hru Ubongo si budete moci zahrát ve variantě pro jednoho hráče, která má hexové dílky.

Queen Games pro letošní rok připravují hru Luxor: Forgotten Treasures, ve které skupina dobrodruhů prozkoumává legendární chrám v Luxoru. Zvítězí ta skupina dobrodruhů, která se dostane k hrobce faraóna jako první. Cesta do hrobky se v každé hře mění. Hra je určena pro 2–4 hráče od 8 let. Další novinkou je hra Kobold pro 2–4 hráče od 6 let, jejíž herní plán tvoří vnitřek krabice, kde je otočné kolo. Hráči se snaží posbírat sadu stejných hraček nebo sadu drahokamů všech barev. Pozor si musíte dávat na kobolta. Když vás nachytá, odejdete s prázdnou.

Menší vydavatelství Red Glove má novou válečnou hru Warstones, ve které si každý hráč sestaví svou armádu. Každou jednotku představují kulaté žetony. Souboj probíhá cvrnkáním jednotek po bitevním poli. Je to jednoduchá dovednostně taktická hra. Zahrajete si ji až ve 4 hráčích, ale primárně je určena pro dva.

Společnost Brain Games představila dvě novinky. Jednak IceCool 2, což je samostatná hra IceCool v jiné barvě, kterou můžete spojit s původní hrou. Tím vytvoříte dvojnásobnou herní plochu a můžete si zahrát až v 7 hráčích. Variabilita této cvrnkací hry se tak výrazně zvyšuje a stává se z ní plnohodnotná párty hra. Tučňáci jsou prostě super. Druhou hrou je kreslící párty hra Doodle Rush. Každý hráč dostane kartičky se slovy, která má namalovat v omezeném čase. Všichni přitom malují současně. Po uplynutí času následuje druhá fáze, ve které všichni hádají, co za slova kreslili ostatní. Zvítězí ten, kdo uhádne nejvíce slov. Vypadá to na jednoduchou a zábavnou hru, ve které sice kreslíte, ale přitom nemusíte umět kresli.

A je toho samozřejmě daleko víc. Krásně vypadá hra Stuffled Fables: An Adventure Book Game od Plaid Hat Games s krásnými miniaturami. Je to jednodušší kooperativní hra, kterou si dobře zahrajete s dětmi. Hlavní roli v ní hrají plyšáci a hračky, které plní úkoly podle scénáře. Na jedné straně knihy je herní plán a na druhé popis scénáře s příběhem a úkolem, který je potřeba splnit. Příznivci únikových her se dočkají dalších tří scénářů hry Unlock! A Nans im Glück má novou hru Race to the New Found Land, která také nevypadá vůbec špatně.

Zaujaly nás také dvě nové Smart Games. A to Asteroid Escape, kde je vaším úkolem uletět s lodí z pásu asteroidů. Asteroidy jsou tak umístěné, že vám vždy nedovolí okolo nich proletět. Druhá je Squirrels go Nuts!, kde hýbete s veverkami, které koulí ořechy. Někdy je potřebujete umístit do jamek, jindy dopravit na určité místo.

 

 

Mohlo by vás také zajímat

Připojte svůj komentář