Hrajeme.cz
Nové hryPro rodinné hraní

Opět se můžete vydat Kamionem po Evropě

Do českých luhů a hájů se vrací hra Kamionem po Evropě, která je pro nás vskutku legendární, protože to je jedna z prvním „západních“ moderních her, které vyšly v češtině. Bylo tomu již v roce 1989, kdy se kamiony s nákladem začaly na našich stolech prohánět po mapě Evropy. Nyní tuto hru vydalo Dino v nové edici, která má originální krabici v podobě kamionu a upravenou grafiku. Po dlouhé době je tato hra u nás znovu dostupná v češtině.

Originální hra vyšla v roce 1987 v Německu pod názvem Auf Achse a měla úspěch, získala také cenu Spiel des Jahres a dočkala se řady vydání. Jejím autorem je zkušený Wolfgang Kramer, který stojí za takovými hrami, jako je Tikal, El Grande, 6 bere, Torres.

Kamionem-po-Evrope-material

Kamionem po Evropě je rodinná hra pro 2–6 hráčů od 10 let. V zjednodušené verzi pravidel a s pomocí starších hráčů ji ale zvládnou i školáci od 6 let. Překážkou pro ně jsou jen karty událostí s texty a názvy měst na mapě, podle nichž se hráči řídí. Jedná se ale o veřejné informace, takže v rodinném kruhu můžete vše dobře zvládnout a společně si zahrát.

Hráči představují dopravce, kteří plní zakázky a za jejich úspěšné splnění ně inkasují peníze. Každá karta zakázky ukazuje, kolik zboží a ve kterém městě máte naložit, a také město, kde budete vykládat. Zvítězí ten, kdo vydělá nejvíce peněz. Pomůže k tomu dobrý výběr nových zakázek, čím více na sebe navazují, tím lépe, protože tak šetříte drahocenný čas. Potřebujete ale mít i trochu štěstí, neboť různé události mohou narušit vaše plány či vás připravit o těžce vydělané peníze, například za pokuty. Události ale mohou zasáhnout i ostatní hráče nebo vám mohou poskytnout nějakou tu výhodu.

Plnou hru zpestřuje možnost nákupu přívěsu, který zvýší kapacitu vaší přepravy. Zvládnete tak i více zakázek za jednu cestu. O zakázky soupeříte s ostatními prostřednictvím dražby, takže si musíte dobře rozmyslet, kterou zvolíte, a za jakou cenu pro vás bude výhodná. Možnosti zisku se ale zvyšují.

Kamiony posouváte po herním plánu podle toho, kolik vám padne na šestistěnné kostce. Hod kostkou a karty událostí do hry vnášejí velký díl náhody. V tomto směru hra odráží dobu svého vzniku. Na druhou stranu je tato hra blízká i hráčům, kteří zatím znají jen málo her a nejčastěji hráli Člověče, nezlob se. Hra obsahuje prvky, které jsou dětem blízká a mají je rády: auta a převážení nákladů, peníze, mapu, kde je i Česká republika, a různé a často vtipné události.

Kamionem po Evropě je jednoduchou rodinnou hrou, která vám může přinést spoustu zábavy, přestože vznikla téměř před 30 lety. Dobře si ji zahrají děti, které již umí číst a počítat, ale v rodinném kruhu ji zvládnou i mladší děti. Kromě toho, že si při hře děti procvičí počítání, učí se orientovat na mapě, hledat nejoptimálnější trasy a poznávat různá místa ve střední Evropě. Je jen škoda, že zboží nepřevážíte přímo na kamionech, jak to má německá verze, ale na vlastní hru to nemá vliv.

Neznalý člověk může mít při prvním pohledu dojem, že krabice skrývá hračku, a ne společenskou hru. Krabice ale nese jasné označení, že se jedná o hru. Herní plán je z měkčího kartonu, karty jsou kvalitní, další komponenty jsou dřevěné – figurky kamionů a kostičky zboží.

Kamionem po Evropě v katalogu Hrajeme.cz:

Mohlo by vás také zajímat

Připojte svůj komentář