Hrajeme.cz
Pro náročnéRecenze

Recenze: Malé velké galaxie

Dnes se podíváme na druhou z malých velkých her od Scotta Almese, které u nás vydávají REXhry. Zatímco první hra Malá velká království je zasazena do fantasy světa s různými prapodivnými národy, které soupeří o nadvládu v království, Malé velké galaxie vás zavedou do daleké budoucnosti, kde se pustíte do mezigalaktického soupeření. Hru dostanete v malé, ale velmi pevné krabičce, která je zaplněna kartami, malými dřevěnými komponenty a sadou speciálních kostek. Zahrajete si ve 2 až 5 hráčích, ale můžete si zahrát i sami. Jedna partie vám zabere něco přes půl hodiny.

Vzhůru ke hvězdám

Male-velke-galaxie-materialKaždý hráč ovládá na začátku hry jen svou galaxii uprostřed hlubokého vesmíru. Ta ale trpí přelidněním, musíte se proto rozšířit na nové planety v jiných galaxiích. K tomu si musíte vybudovat svou flotilu, která osidlování umožní. Známý vesmír ale není tak nekonečný, jak by se mohlo zdát. I jiná vesmírná impéria hledají prostor, kam by se rozšířila.

Vesmírné soupeření tak může začít. Ve hře zvítězí ten, kdo kolonizuje nejlepší planety a získá nejvíce bodů. Kromě bodů za kolonizaci planet si připočítáte také body za rozvoj své civilizace a za splnění tajných misí. Hra skončí na konci kola, kdy některý hráč dosáhl 21 bodů.

Kromě toho, že vám planety dají body na konci hry, poskytují také zvláštní výhody. Je to jedno z kritérií, podle nichž budete planety ke kolonizaci vybírat.

Jak se hraje

Male-velke-galaxie-galaxie-hrace-zetonyNa začátku hry je vaše civilizace ještě nerozvinutá. Máte k dispozici dvě lodě a čtyři speciální kostky, které vám poskytují akce. Na stupnici zdrojů si zaznamenáváte, kolik energie a kultury můžete právě využít. Zdroje slouží jako platidlo, takže se bez nich neobejdete. Získáváte je pomocí akcí ze své galaxie a objevených planet, na nichž máte svou loď.

Akce vám poskytují aktivované kostky. Aktivní hráč hodí tolika kostkami, kolik odpovídá úrovni jeho impéria. Aktivovat je může v libovolném pořadí. Akce jsou tyto:

  • Přesun lodi na jinou planetu či galaxii. Když přistanete na planetě, můžete zůstat na orbitě, abyste ji mohli kolonizovat, nebo přistanete na povrchu a využije její akci.
  • Získávání zdrojů – buď získáváte energii, nebo kulturu z planet a galaxie, kde se nachází vaše lodě.
  • Postup v kolonizaci – buď můžete postoupit na kolonizační dráze pomocí diplomacie, nebo ekonomiky (podle symbolu na konci dráhy).
  • Díky akci využití kolonie na své kartě kolonie zpočátku rozšiřujete své impérium, později využijete i akce z kolonizovaných planet (ty si přidáváte pod kartu své galaxie).

 

Male-velke-galaxie-kostky

Akci aktivované kostky ale mohou využít i ostatní hráči (postupně po směru hodinových ručiček), vámi zvolenou akci následovat. Musí zaplatit jednu kulturu. Kultura je proto velmi důležitým zdrojem, který umožňuje během kola vykonat více akcí. Následování udržuje všechny hráče neustále ve hře, takže jen nečekáte, až na vás přijde řada.

Energii zas můžete využít k přehození kostek. První přehození libovolného počtu kostek je zdarma, za přehození každé další kostky zaplatíte jednu energii. Nejste tedy odkázáni na to, co vám na kostkách padne, ale máte šanci hod upravit. Hod kostkou vám určí podmínky, možnosti pro dané kolo, které musíte co nejlépe zkombinovat.

Male-velke-galaxie-karty-planet

Rozvíjením své civilizace získáváte více lodí, které vám poskytnou více zdrojů a možnosti kolonizace nových planet, a také můžete využít více kostek, které vám zas dají více akcí. Pokud se dostanete do zoufalé situace, že byste akce na kostkách nevyužili nebo jen pomohli soupeřům, pak máte možnost využít konvertoru, který vám umožní aktivovat jakýkoliv symbol na kostce, když použijete dvě jiné libovolné kostky.

Co skrývá malá krabička

Male-velke-galaxie-zetonyTím, že je hra založena na kartách a kostkách, nepotřebuje žádnou hrací desku, a tedy ani velkou krabici. Velké karty představují galaxie hráčů, na nichž se pomocí dřevěných žetonů označují aktuální hodnoty. Čtyřicet karet planet je dostatečný počet, aby byla zajištěna dostatečná variabilita hry. Karty jsou kvalitní a pěkně a přehledně graficky zpracované. Máte tak neustálý přehled o stavu svého impéria i o vašich soupeřích. Doporučuji ale, aby všichni umístili svou kartu galaxie blíže ke středu stolu, aby na ně všichni dobře viděli.

Hodnocení

Malé velké galaxie představují plnohodnotnou strategickou hru s množstvím kombinací, které během hry poskytuje. Karty a hráči do hry vnáší dostatečnou variabilitu, takže se vám jen tak neohraje. Kostky jsou využity originálním způsobem. V kombinaci s možností následování akcí jiného hráče se snižuje podíl náhody. Je na rozhodnutí hráče, do jak velkého rizika půjde.

Male-velke-galaxie-ukazka-planetaHráči se během hry setkávají na planetách a soupeří o jejich kolonizaci. Pomocí vybraných akcí se také mohou ovlivňovat. Například tím, že posunou soupeřovu loď zpět na kolonizační dráze planety. K interakci mezi hráči tedy dochází, a můžete ji využít ve své strategii. Ve hře ale není rozhodující, je však pěkným kořením hry, které do ní vnáší další napětí.

Hra má také mód pro hru jednoho hráče, který vám umožní poměřit své síly s nepřátelskou galaxií šířící chaos. Vaším úkolem je zachránit svět před její všeničící silou.

Tato hra je důkazem, že i velké věci se dají dělat na malém prostoru. Díky malé pevné krabičce si můžete vzít Malé velké galaxie i dovolenou či cesty. Hru vřele doporučuji vyzkoušet. Ocení ji především náročnější hráči

Malé velké galaxie v kostce

Autor: Scott Almes
Počet hráčů: 1–5 hráčů
Herní doba: 30 minut
Rok vydání: 2015 (české vydání 2015, REXhry)
Doporučený věk: od 12 let

 

Jak se vám hra líbila? Vlastní hodnocení můžete zadat v katalogu Hrajeme.cz:

Mohlo by vás také zajímat

Připojte svůj komentář