Hrajeme.cz
O hrách a hraní

Rozhovor: Chceme vydávat hry chytré a mazané jako liška

Nestává se každý den, aby u nás vzniklo nové vydavatelství, které se zaměřuje výhradně na moderní společenské hry. Jedno takové se letos objevilo, má název Fox in the Box a chce se zaměřit na nevšední deskové hry pro český a slovenský trh. Mohly by se tak u nás objevit i hry, které jsou z pohledu zavedených vydavatelů moc specifické a určené spíše herním fajnšmekrům.

Prvním počinem nového vydavatelství je pěkná hra Neanderthal: Lovci mamutů, která je určena pro 1–3 hráče. Osloví především náročnější hráče. Jak název hry napovídá, hra Lovci mamutů vás zavede do pravěku. Jako vůdci kmene budete usilovat o jeho rozvoj nebo spíše přežití v drsných časech.

Autorem hry je Phil Eklund, Američan, který momentálně žije v Německu. Je známý smyslem pro detail a zálibou v historických a vědeckých informacích, které do svých her vnáší. Tento bývalý inženýr pracující pro NASA se proslavil hrou High Frontier, jejíž téma je stavba rakety a let do kosmu.

Za vydavatelstvím stojí herní nadšenec a hráč David Hanáček, kterého jsme se zeptali na to, co ho přivedlo k vydávání her a jaké má plány.

Fox-pruh

Co tě přivedlo k založení nového vydavatelství, které se zaměřuje na deskové hry?

Bude to asi trochu klišé, ale mám prostě rád hry a „jen“ je hrát mi přišlo málo. Chtěl jsem se na deskoherním světě nějak podílet. Každého samozřejmě napadne, že by mohl vymyslet vlastní hru, ale jednak je to běh na hodně dlouhou trať, tedy mít roky času a trpělivost, jednak to chce mít fakt dobré nápady. A jelikož ani jedno nemám, tak se na to pokouším jít z druhé strany. Tedy vydat něco, co se z mého pohledu hodně povedlo a co bych rád zpřístupnil, aby si to užili i ostatní.

Proč se vydavatelství jmenuje Fox in the Box?

Jmenuje se tak, protože bych byl rád, aby naše hry měly něco navíc. Buď nějaký mechanismus, který je originální, nebo měly informační hodnotu. Prostě byly chytré a mazané jako ta pověstná liška, kterou v naší krabici tím pádem vždy zájemci najdou.

Čím tě hra Lovci mamutů osobně nejvíce zaujala, že ses rozhodl ji vydat jako první hru?

Neanderthal-boxOno to není o hře Neanderthal, ale spíše o jejím autorovi Philu Eklundovi. Jeho hry jsou prostě neuvěřitelné. Nechápu, kde ten člověk bere vědomosti a takový záběr. No uznejte sami. Jedna hra pojednává o letech do kosmu na takové úrovni, že už jen z mapy Sluneční soustavy vás rozbolí hlava (v dobrém) a zlepšovací technologie kosmických raket jsou založené na skutečných technologiích a jejich nákresech. Další hra o nezávislosti Mexika se 120 kartami, kde každá z karet symbolizuje nějakou osobnost nebo událost včetně krátkého historického textu. To samé poté zopakoval z období začátku 20. století v Afganistanu, kde o moc a vliv soupeří Británie, Rusko a afgánské kmeny. Prostě neskutečně chytré hry.

A Neanderthal je jednou z nich, ve které se zaměřil na období pravěku. Zde se pro změnu vypráví příběh, že až vznik jazyka odstartoval období vynálezů a kultury. A právě takový možný vznik jazyka si ve hře nasimulujeme a něco se i dozvíme o tehdejší megafauně. O to byl náročnější překlad, protože se všechny názvy a jména živočichů musely ověřovat a srovnat se zažitými českými překlady. Rozhodně se ale nejedná o vědomostní hry. Všechny informace jsou tam spíše mimochodem, nicméně hráč si je ještě rád přečte.

S komplexními hrami je samozřejmě spojena vyšší náročnost plavidel, a právě proto jsem ke hře udělal výukové video, kde se snažím hru co nejlépe představit a vysvětlit pravidla. Chtěl bych v tom pokračovat u dalších her. Navíc jsem obal hry obohatil o reprodukci známé malby od Zdeňka Buriana, jehož kresby si řada z nás pamatuje právě z knihy Lovci mamutů od Eduarda Štorcha. Původní anglické vydání má jiný obal.

Jaké další hry máš v hledáčku a chtěl bys je vydat?

Další hra půjde do výroby až podle komerčního úspěchu hry Neanderthal. Protože vše financuji sám, není ani možné, abych vydával více her najednou. A proto ani nechci prozrazovat, co to bude… Nicméně, bude to něco stejně nevšedního.

Máš svůj vydavatelský sen?

Jistě, chtěl bych být natolik finančně nezávislý, abych mohl podporovat vznik nových zajímavých her, které by jinak veřejnost neměla možnost spatřit.

A konkrétní hru? Reedici hry Magic Realm v češtině 🙂 To je samozřejmě velká utopie. Protože kolem hry je takové právní vakuum, co se vlastnictví týče, a tolik firem si na ni brousí zuby, že je to téměř nemožné. A navíc v Čechách by se její hráči dali spočítat na prstech jedné ruky. U samotného překladu bych asi dříve umřel (pozn. současná pravidla mají kolem 240 stran). Ale bylo by to hezké.

Jaké hry sám rád hraješ a ke kterým konkrétně se nejraději vracíš?

Poslední dobou mi připadá, že velké světové herní společnosti buď vydávají nové edice starších her, sází na marketingově zaběhlé značky seriálů, hrdinů a filmů, nebo vydávají hry s co nejlepšími miniaturami, které úžasně vypadají, ale hraní samotné je trochu v pozadí. O to víc vyhledávám hry s nějakým neotřelým nápadem, novou herní mechanikou nebo hry, které jsou čímkoli zajímavé.

A konkrétní hry? To je různé. Se ženou obvykle hrajeme nějaké euro, docela u nás teď frčí Through the Ages: Příběh civilizace. A když je méně času, tak třeba Inovace. S kamarády hrajeme Mansions of Madness, Warrior Knights, Neanderthal, Pax Pamir, Space Hulk a Twilight Imperium.

No a už nějaký rok mě drží kategorie wargames, kde můžu téměř doživotně hrát a studovat ASL, ale na stůl se dostanou i „kratší“ kousky, hlavně z období starověku, takže Pax Romana, Commands and Colors: Ancients, nedávno vydané Falling Sky a třeba Successors.

Kde si zájemce může vaši novou hru koupit?

Hru Neanderthal: Lovci mamutů si můžete koupit přímo u nás nebo ji nabízejí vybrané specializované e-shopy. Zúčastníme se také řady akcí, kde hru rádi předvedeme a případné zájemce naučíme, jak ji hrát. Potkáte nás například na herní akci Deskofobie LIVE nebo koncem září v Praze na ŽižConu. Chystáme se také na veletrh her Spiel v Essenu, kde nás najdete na stánku Sierra Madre Games.

Při koupi se řada zákazníků podivuje nad velikostí krabice od hry, tedy spíš krabičky, protože je prostě tak akorát velká pro všechny komponenty. I to má svůj účel. Jednak krabici nevyplňuje žádný velký insert a spousta vzduchu, jednak jsme schopni ji zasílat jako doporučené psaní za poloviční poštovné, než by to bylo v případě balíku. Vím, že velká krabice prodává, ale snad nám to hráči odpustí.

Odkaz:

Mohlo by vás také zajímat

Připojte svůj komentář