Hrajeme.cz
Nové hryPro rodinné hraní

Piráti opět utíkají z Cartageny

Cartagena je rodinná hra, kterou k nám přináší Piatnik v nové edici. Máte tak možnost si tuto deskoherní klasiku u nás zahrát v rodinném kruhu či s přáteli. Určena je pro 2–5 hráčů od 8 let. Její výhodou jsou jednoduchá pravidla, která vysvětlíte za dvě minuty, takže hned můžete začít hrát. Základní hra v pravidlech zabírá jednu stranu. Zbývající čtyři strany zabírají různé varianty a malá rozšíření, která vám hru zpestří. Autorem Cartageny je Leo Colovini, který vytvořil například hry Atlantis nebo Inkognito.

O co ve hře jde? Každý hráč vede skupinu pirátů při jejich velkém útěku z pevnosti Cartagena v roce 1672. Piráti utíkají vykopanou podzemní chodbou na pobřeží, kde na ně čeká šalupa, aby je odnesla na ostrov Tortuga. Jen jedna skupina ale může odplout, takže si musíte pospíšit. K pohybu slouží karty, které zobrazují některý ze 6 symbolů. Ve svém tahu můžete zahrát kartu a posunout některou ze svých figurek na nejbližší volný symbol na cestě, který odpovídá tomu na kartě. Takto se pohybujete kupředu.

Karet vám ale nepřicházejí do ruky automaticky. Získáváte je tak, že přisunete některou ze svých figurek zpět k jiné figurce či dvěma. Za to získáte jednu nebo dvě karty. Ve svém tahu můžete provést až tři akce a libovolně je kombinovat. Proto je potřeba své tahy realizovat s rozmyslem, zkombinovat akce tak, abyste se posouvali kupředu a zároveň si vytvořili dobrou pozici pro další tahy. Hra díky tomu poskytuje řadu taktických možností, které z ní činí napínavý závod pro celou rodinu.

 

Nová edice obsahuje hned několik variant hry současně. Jednak si můžete zahrát klasickou hru s výše popsaným útěkem z vězení, ale i pokračování Tortuga (které původně vyšlo jako Cartagena II), kde utíkáte džunglí do pirátské zátoky. Obě varianty můžete spojit do jednoho příběhu. Zajímavá je také úprava pravidel Morgan. Karty získáváte za posun piráta jiného hráče kupředu. Pokud budete hrát Záškodníky, pak budete mít omezen počet karet v ruce. Vyhodnocuje se ale jen tehdy, když někdo zahraje kartu s tmavým pozadím.

Větší úpravu pravidel přináší Karibská čarodějnice. Zahraná karta má efekt, který se liší podle symbolu. Zbraň vám například umožní vzít zvolenému hráči kartu z ruky, dva papoušci fungují jako žolík.

Krabice tak ukrývá jednoduchou rodinnou hru s mnoha možnostmi, jak si ji zpestřit. Především dětem pomáhá rozvíjet herní dovednosti, logicky přemýšlet a hledat nejlepší řešení v dané situaci, využívat příležitosti a plánovat.

Do 4. července se můžete zapojit do soutěže o tuto hru.

Cartagena v katalogu Hrajeme.cz:

 

 

Mohlo by vás také zajímat

Připojte svůj komentář