Hrajeme.cz
Nové hry

Quartino je nová česká abstraktní hra

Quartino je původní česká hra, kterou vydala společnost Loris Games. Mohli jste si ji již vyzkoušet na herních akcích, například na Deskohraní, kde proběhl křest, nebo na veletrhu SPIEL v německém Essenu. Představoval ji také autor Petr Doubek. Quartino je abstraktní hra pro 2–4 hráče od 7 let, ve které se snažíte vytvořit na herní desce barevné kombinace, které máte na svých kartách úkolů. Každá karta obsahuje unikátní kombinace 4 barev. Zvítězí ten, kdo jako první zahraje všechny své karty Quartina.

Autor hry Quartino Petr Doubek.

Herní deska je dřevěná s kruhovou výsečí, na které je devět propojených bodů, míst pro hrací kameny. Ve svém tahu si vezmete libovolný hrací kámen libovolné barvy ze společné zásoby a umístíte ho na hrací pole. Položit ho můžete kamkoliv, i na jiný kámen. Zpravidla umisťujete jen jeden kámen. Může ale nastat situace, která vám dovolí položit ještě další kámen navíc. První se nazývá barva. Vznikne tehdy, když se na desce nachází 4 nebo více kamenů stejné barvy. Barvu ale nemusíte uplatnit. Druhým případem je situace, když se aspoň na jednom sloupci nachází 4 a více kamenů. Pak celý sloupec odstraníte ze hry. To je povinné. Další kámen umisťujete také poté, co se vám podařilo vytvořit Quartino. Váš tah končí, když Quartino nevzniklo.

Quartino je rychlá kombinační hra, ve které uplatníte prostorové vnímání, kombinační myšlení a odhad soupeře. Primárně se jedná o hru dvou hráčů, ve větším počtu nebudete mít vývoj hry tak pod kontrolou. Ve 4 hráčích si můžete zahrát týmovou variantu hry, která otevírá další strategické možnosti. Deska, hrací kameny a stojánky na kartičky jsou dřevěné. Pro takovouto hru ideální materiál. Barevné kameny jsou na desce přehledné a dobře se s nimi hraje. Kartičky jsou ze silného kartonu, ve stojánku dobře drží, takže je máte stále na očích a pod kontrolou.

Pokud máte rádi abstraktní hry, Quartino určitě vyzkoušejte. Pravidla jsou jednoduchá, kombinací přitom můžete vymyslet nepřeberně.


Související články:

Quartino v katalogu Hrajeme.cz:

Mohlo by vás také zajímat

Připojte svůj komentář