Hrajeme.cz
Pro rodinné hraníRecenze

Recenze: Dice Town

Hra Dice Town vás zavede do amerického městečka Dice Town do doby, kdy každý muž nosil kolt proklatě nízko a zlatý třpyt nugetů lákal na západ nejrůznější dobrodruhy a hazardní hráče. V této hře ale bojujete prostřednictvím pokerových kostek o to, kdo se stane nejbohatší a nejvlivnější osobou ve městě.


„Hej hombre, koukej schovat tu bouchačku, protože před našima ženskejma se vytáhneš jen tím, jaký máš kostky!“

Western ve své pokerové podobě

Western je neodlučně spjatý s rychlými hnáty připravenými na rychlopalných revolverech. Nicméně novinka od REXher zvoucí se »Dice Town« vás zavede do světa kombinací skládaných z pokerových kostek. Nikoho nebudete likvidovat, ale budete si škodit na ekonomické úrovni. Prostě se budete vzájemně obírat a oškubávat.

Dice-Town-boxOvšem pozor! Bylo by obrovskou chybou zařadit si Dice Town mezi další variace pokeru v deskové podobě. Klasické kombinace jako dvě dvojice, Full House či postupka se mohou hodit, ale ne nutně vás dovedou k vítězství. Hrací plán totiž obsahuje šest lokací a na každé lze něco získat. Na pouhém jednom z šesti míst vyhrává hráč s nejsilnější „kostkovou rukou“. Odměnu z dalších částí města si odnáší ten, který hodí nejvíc devítek, desítek, jéček, atd.

Intenzivně lehká pravidla

Pravidla hry jsou vkusně jednoduchá a pěkně ilustrovaná. Čtyři stránky pročte i nezkušený hráč cobydup. Všichni účastníci dicetownovského pokerového dýchánku si nachystají svůj kalíšek s pěti pokerovými kostkami, které na sobě mají místo obligátních puntíků „9“, „10“, „J“, „Q“, „K“ a eso. Po každém hodu si hráč vybere jednu kostku, kterou dá stranou. Po pěti kolech mají všichni vlastní osobní pětikostkovou pokerovou kombinaci, pokud…

Dice-Town-hrací-deska
Herní materiál.

…pokud totiž někdo nepřiplatí nějaký ten dolárek. Potom si lze nechat kostek víc nebo za dolar zbývající kostky znovu přehazovat. Jakmile má ale jeden z hráčů před sebou kompletní sadu pěti kostek, ostatním už zbývá poslední hod.

Pak se rozhoduje, kdo co získal. Ten z hráčů, který má nejvíc devítek, dostane zlaté nugety. Ten, co má nejvíc Qček okrade jiného hráče. Za desítky jsou peníze z vykradené banky, atd. I když nemáte z pohledu pokeru nic lepšího než umrněnou dvojici, můžete získat v daném kole víc než hráč s pěticí es.

Vo co ti de mladej

Cílem hry je nasbírat co nejvíc bodů, které mají podobu zlatých nugetů, bodů za dolary v poměry dva ku jedné a karet pozemkových dekretů a vybavení. Získat tyto prostředky vedoucí k vítězství není až takový problém, jakým je si je udržet. Krade se v podstatě každé kolo a přijít můžete jak o body na kartách, tak o peníze a zlaté hroudy. Bránit se je téměř nemožné, a tím se dostáváme k potenciálnímu negativu Dice Townu.

Byť má hra v sobě nadprůměrnou dávku možností, jak si přiklonit štěstěnu, v jádru je míra náhody nezanedbatelná. Osobně jsem nikdy neměl moc rád kostkové hry, ve kterých jde jen o náhodu nebo především o náhodu. Ale s postupem let se objevují další a další lepší, skvělé a boží hry, které se opírají o využití kostek. Za všechny v pelotonu jmenujme Kingsburg, O korunu a límec a Alien Frontiers. Dice Town totiž využívá jeden vynikající princip, který mám rád už ze zmiňovaných Aliens Frontiers: „Víc nemusí znamenat víc.“ Každý hod vám může něco přinést. Jeden příklad za všechny. Na svých kostkách naházíte pět es a získáte v daném kole všechny bodové karty, o které jde především. Ale ostatní hráči za své kostky získají peníze, za které v dalších kolech mohou přehazovat. Můžou vykrást banku, pořídit si akční karty nebo nakutat zlato. Všechno se počítá!

Dice-Town-karty
Ukázka karet.

Pokud hledáte extrémně interaktivní hru s kostkami, kde netrpíte pocitem, že jste zcela vláčeni každým dalším hodem, nemůžete s Dice Townem udělat chybu. Přestože se hra v menším počtu hráčů může lehce protáhnout, pořád bych ji zařadil do párty kategorie.

Herní kola pěkně sviští vzduchem a člověk se třese na to, kdo vyhraje. Karty a body mění majitele slušnou kadencí, takže si po chvíli nemůžete být jisti, který z hráčů je na tom líp. To ale nemusí být po chuti každému. Pokud je ve skupině někdo, kdo těžce nese, když ho někdo několikrát za sebou okrade a z čela pelotonu se rázem propadne na jeho ocas, není sehrávka ve městě kostek dobrou volbou. I silnějším povahám to nemusí být za chvíli po chuti a nepřízeň osudu vydrží: „…jen pravý pokerový hráč!“

Dice Town

Autoři: Ludovic Maublanc, Bruno Cathala

Počet hráčů: 2–5

Délka hry: 60 minut

Doporučený věk: od 8 let

Rok vydání: 2014 (české vydání 2015, připravili REXhry)

 

Jak se vám hra líbila? Vlastní hodnocení můžete zadat v katalogu:

Mohlo by vás také zajímat

Připojte svůj komentář