Hrajeme.cz
Pro rodinné hraníRecenze

Recenze: Fauna

Mezi zářijovými novinkami se objevila také hra o zvířatech – Fauna, kterou připravil MindOK v novém českém vydání. Zvířata můžete poznávat ve volné přírodě, na vlastním dvorku, pokud nějaký máte, na venkově, a za těmi exotickými nejspíš vyrazíte na safari či do Zoo. Můžete ale zvolit i jinou cestu, v pohodlí domova si zahrát Faunu.

S Faunou si osvěžíte znalosti zvířat

Fauna-boxFauna je vědomostní hra, která vás vtáhne do světa zvířat, ani nebudete vědět jak. Má jednoduchá pravidla a na svůj typ hry překvapivě fungující herní mechanismy. Díky nim je hra zábavná. Znalosti jsou důležité, ale nemusí být rozhodující. Fauna je přístupná všem bez rozdílu herní zkušenosti a věku (dětem pak od 10 let). Není náhodou, že byla Fauna jako první vědomostní hra nominována na ceny Spiel des Jahres 2009 a českou Hru roku 2010.

Jejím autorem je Friedemann Friese. Pokud znáte jeho strategickou hru Vysoké napětí, nejspíš byste od něj hru zaměřenou na znalosti nečekali. Dokazuje však, že není autorem jednoho typu her.

Ve hře budete usilovat o to, abyste co nejpřesněji odhadovali, kde konkrétní druhy zvířat žijí, kolik váží a měří. Netipujete však přesné hodnoty, ale určité pásmo, takže můžete bez obav riskovat. Za každý správný odhad dostanete body. Nějaké body si připíšete, i když se „netrefíte“ přesně, musíte však být blízko správné hodnotě. Ve hře pak zvítězí hráč, který bude mít po posledním kole nejvíce bodů.

Fauna-hodnoty
Určované veličiny – váha, délka/výška, délka ocasu.

S Faunou si osvěžíte znalosti plazů, ptáků, savců, a mnohdy budete překvapeni, co nového jste se dozvěděli, přitom se budete dobře bavit. To, že žirafa může měřit i pět metrů, nejspíš víte, i to, že existuje panda velká i malá, je ale mnoho dalších zajímavých druhů, o nichž toho tolik nevíme, a přitom bychom mohli. Tak například pískomil mongolský žije v rodinných skupinách a svůj revír urputně brání před všemi, kdo nepatří do rodiny. Proto jeho latinské pojmenování znamená „bojovník se spáry“. Věděli byste, kolik toho denně sežere takový plejtvák obrovský? V létě až 3,5 tuny potravy, oproti tomu v zimě nepřijímá potravu vůbec.

Co krabice ukrývá

Fauna-krabička-kartaHra má pěkný herní plán, který zabere většinu vašeho stolu. Zobrazuje mapu celého světa, která je rozdělena do oblastí. Pod mapou jsou tři stupnice, a to hmotnosti, délky/výšky a délky ocasu. Deska je orámována počítadlem bodů. K dispozici máte celkem 180 oboustranných karet s 360 zvířaty. Zelený okraj značí známější zvířata, černý okraj pak exotičtější. Na začátku si vyberete, se kterými budete hrát. Můžete je také smíchat dohromady. Karty umístíte do speciální krabičky, takže uvidíte jen horní část, která vám ukáže, o jaké zvíře jde. Spodní část skrývá přesné údaje, které budete potřebovat při vyhodnocení. Karty jsou velké a přehledné. Celkově je hra graficky výborně připravena.

Každý hráč má k dispozici omezený počet šesti kostiček, které používá během hry k odhadování místa výskytu, délky, hmotnosti a délky ocasu zvířat. Při špatném tipu o kostičku přichází, takže v dalším kole bude moci tipovat méně, a tím má méně příležitostí k zisku bodů. Vždy však má do hry alespoň tři. Poté co začínající hráč kola odkryje novou kartu, začnou všichni postupně po jedné umisťovat na mapu a na stupnice kostičky, dokud všichni nepasují.

Fauna-deska
Herní plán s mapou světa pro označení oblastí výskytu.

Nejen znalosti rozhodují

Fauna není jen znalostním kvízem, jak tomu u vědomostních her většinou bývá. Hráčům umožňuje taktizovat. Mohou se také rozhodovat, do jak velkého „rizika“ půjdou. Pravidla jsou jednoduchá, rychle pochopitelná, takže si dobře užijete hned první hru. Hra dobře plyne, nemá hluchá místa. Jedna partie vám zabere necelou hodinu času, takže si večer můžete zahrát několikrát za sebou. Velký počet karet zaručuje, že se vám hra jen tak neohraje. Při jedné hře jich budete potřebovat okolo deseti.

Fauna-kartyFauna nenásilnou, hravou formou učí – především děti – o říši zvířat, ale taky zeměpisu a odhadování velikosti či váhy. Karty zvířat si neprohlížejte dopředu, nechte to až na samotnou hru. Možná byste byli o něco lepší (ne nutně), ale připravili byste se o zábavu. Nejspíš by taková hra ostatní moc nebavila.

Znalosti nejsou pro hru nejdůležitější, jsou ale stále podstatné. Můžete se nechat strhnout tím, jak tipují ostatní, a uspět. Hra ve skupině s příliš velkými rozdíly ve znalostech nebude tak zábavná, protože ti s menšími znalostmi budou ztrácet. Děti také nemají takové zkušenosti a hůře odhadují míry a váhy. To neznamená, že Fauna nebude fungovat jako rodinná hra pro dospělé s dětmi. Je ale potřeba si to uvědomit a děti povzbuzovat a chválit, i když nezískávají tolik bodů. Je to výborná příležitost k jejich učení.

Novinka Země

Za pozornost stojí také novinka Země. Zatímco ve Fauně jste si ověřovali znalosti zvířat, ve hře Země jde především o zeměpis, historii a zajímavosti z celé naší zelené planety. Země je sestřička Fauny, která nedávno narodila v českém vydání. Představení Země najdete v samostatném článku.

Fauna

Autor: Friedemann Friese

Počet hráčů: 2–6

Herní doba: 60 minut

Rok vydání: 1. vydání 2008 (česky 2010)

Doporučený věk: od 10 let

Odkaz: Fauna na BoardGameGeek

Jak se vám hra líbila? Vlastní hodnocení můžete zadat v katalogu:


Původní recenze vyšla na herním webu Frodovy deskové hry (upraveno).

Mohlo by vás také zajímat

Připojte svůj komentář