Hrajeme.cz
Nové hryPro náročné

V Panovníkovi budujete svou pyramidu moci

Panovník je nová karetní strategická hra, kterou u nás vydal MindOK. Je určena pro 1–4 hráče od 12 let a jednu partii lze zvládnout okolo hodiny. Kromě čtvercových karet s krásnými ilustracemi hra obsahuje poměrně velký počet žetonů. Tato na první pohled menší hra s celkem jednoduchými pravidly v sobě skrývá velké možnosti. Z karet postav a zákonů vytváříte svou pyramidu moci, ale tak, abyste na konci hry měli nejvíce vítězných bodů.

Panovník-dražba-karet
Karty v nabídce dražby.

Hra využívá jednoduchý dražební systém pro získávání jedné karty z nabídky v každém kole. Vyberete si jednu barvu drahokamu, a příslušný drahokam dáte do dražby. Pokud stejný drahokam nevybral nikdo další, karta v nabídce je vaše. V opačném případě musíte do dražby znovu. Můžete také pasovat, místo karty pak získáte drahokamy, které potřebujete jak k dražbě, tak placení za vyložené karty. Počet kol je přitom omezen, po vybrání balíčku hra končí. Další možností, jak můžete získat drahokamy, je odměna za vyloženou kartu.

Nové karty přikládáte k těm, které jste již vyložili dříve, a to postupně po jednotlivých úrovních. Na vyšší úroveň ji můžete položen jen tehdy, pokud se bude opírat o dvě karty z nižší úrovně. Získáte tak hodnotnější odměnu, ale bude vás to stát víc drahokamů (navíc přesně vyznačených barev, které musíte mít). Je tedy nezbytné dobře uvážit, na jakou úroveň své pyramidy moci určitou kartu umístíte. A abyste to neměli tak jednoduché, snažíte se úrovně propojovat pomocí barevných kruhů (vytvoříte je vždy pomocí tří karet), protože vám přinesou další body na konci hry. Kromě karet postav můžete vykládat i karty zákonů, která mají různý efekt, některé okamžitý, jiné trvalý či vám přinesou body navíc na konci hry.

Panovník-pyramida-moci
Ukázka pyramidy moci.

Hra nemá herní plán, přesto budete potřebovat poměrně dost místa na stole, abyste měli prostor pro nabídku nových karet, ale především k vytváření pyramidy moci každého hráče. A samozřejmě, abyste měli po ruce nezbytné žetony. Základní princip hry je jednoduchý, náročnější je ale hra samotná. Musíte totiž sledovat různé věci a mnohdy není jednoduché rozhodnout, co je nejvýhodnější. Budete potřebovat více partií, abyste pronikli do všech možností a mohli si mezi nimi volit, ale tak už to v karetních hrách bývá.

Panovníka ocení především náročnější hráči, kteří rádi hledají různé kombinace a cesty k vítězství. S menší úpravou pravidel si můžete zahrát i sólovou hru.


Odkaz: Panovník na BoardGameGeek (en)

Panovník v katalogu Hrajeme.cz:

Mohlo by vás také zajímat

Připojte svůj komentář