Hrajeme.cz
Pro rodinné hraníRecenze

Recenze: Galaxy Trucker

Hra Galaxy Trucker byla oficiálně představena v Praze na Deskohraní 29. září 2007. A brzy se tato hra Vládi Chvátila stala herní událostí. Získala nominace na řadu cen roku 2008 (Golden Geek Awards, Deutcher Spiele Preis, Hra roku, Spiel des Jahres).  Zájem hráčů neopadl, což dokazuje několik velkých rozšíření i speciální vydání Anniversary Edition k pátému výročí (2012). Ale také velmi zdařilá digitální verze hry pro iOS a Android (viz Petr Murmak představuje digitálního Galaxy Truckera), s níž přišlo CGE v loňském roce. Hra je jednoduchá, svižná a vtipná, spojuje osvědčené principy s novými nápady do jedinečného funkčního tvaru. Koho chytne, toho jen tak nepustí.

Nyní přichází také v digitální verzi pro Windows Phone 8.0 a 8.1, takže je hra dostupná na všech základních mobilních platformách. Stojí tedy za to si připomenout, jaká hra Galaxy Trucker vlastně je. Možná vás inspirujeme k tomu, že si ji zahrajete (ať už v deskové podobě nebo na svém tabletu).

Staňte se kosmickým „tirákem“

GT_boxHra vás zavede do daleké budoucnosti, kdy lidstvo osídlilo i vzdálené kouty galaxie a setkalo se s mimozemskými civilizacemi. Stanete se kosmickými „tiráky“, kteří se vydávají na cesty galaxií, aby si vydělali pořádný balík kosmických kreditů. Nejprve si ale musíte postavit svůj vesmírný koráb – sestavíte ho ze součástek, které získáte ve skladu nadplanetárního konsorcia Společnost, s. r. o. Teprve potom odstartujete na cestu, při které budete čelit meteoritům, pirátům a jiným nebezpečím, ale i využívat příležitosti k výdělku. Když doletíte první a s nepoškozenou lodí, Společnost vám vyplatí tučný bonus.

Hra probíhá ve třech etapách. V každé z nich si jako dobrodruzi-truckeři postavíte novou loď, s níž absolvujete let. V první etapě stavíte jen malou loď na krátkou cestu, musíte nejprve prokázat své schopnosti. Ve druhé již můžete postavit loď vyšší třídy a ve třetí obří loď nejvyšší třídy, se kterou se budete moci vydat do nejvzdálenějších koutů galaxie. Čím nebezpečnější cesta, tím větší šance na dobrý výdělek.

Stavíte v reálném čase

Galaxy-Trucker-hraPostavit kvalitní loď však není jen tak. Všichni hráči staví své lodě současně – tak rychle, jak to stíhají – z dostupných dílů jako puzzle. Musíte také dbát na to, aby byly jednotlivé součásti lodi dobře připojeny. Jinak hrozí, že se loď cestou rozpadne. Co máte k dispozici? Bez posádky letět nemůžete, takže nezbytně potřebujete pilotní kabiny, a bez motorů byste se také nikam nedostali. Děla se zas hodí, když potkáte vesmírné piráty, aby vás neobrali o náklad. A co by to bylo za nákladní loď bez nákladových prostor – potřebujete je k uložení zboží, který na vás čeká na různých planetách a za něž získáte další kredity. Dobré silové pole pak může být užitečným pomocníkem navíc.

Po postavení lodí se připravíte k odletu a umístíte své raketky na letový plán v pořadí, v němž jste lodě dokončili. Dostáváte se do druhé fáze hry, ve které absolvujete let. Kdo letí v čele, stává se vedoucím hráčem a jako první se rozhoduje, zda a jaké zboží vyzvedne na blízké planetě, ale jako první také musí čelit případnému útoku pirátů. Let končí po vyhodnocení poslední letové karty (v první etapě jich je 8, ve druhé 12, ve třetí pak 16).

Jak vše ve hře ladí

Galaxy_Trucker_kartyZpracování hry je kvalitní a po všech stránkách profesionální. Hra má příjemnou a přehlednou grafiku. Všechny důležité informace máte k dispozici na hracích plánech, takže si je nemusíte pamatovat nebo je lovit v pravidlech. Raketky, figurky ufonů a postavičky lidí jsou vyrobeny z umělé hmoty, zboží představují dřevěné kostičky, baterky jsou skleněné. Měna – kosmické kredity – je ze solidního kartonu, stejně tak součástky pro stavbu lodí. Každý hráč má vlastní plán lodi pro jednotlivé etapy. Letový plán je společný. Herních součástí tedy není málo, odpovídá tomu i váha zakoupené krabice.

Zvláštní pozornost si zaslouží pravidla. Nebudete se nudit ani při jejich „studiu“. Jednak jsou napsána srozumitelně a přehledně s názornými ilustracemi, jednak jsou okořeněna vtipnými „hláškami“ a komentáři, které vás vtáhnou do hry. Například se dočtete, že mimozemšťan z rasy mechaniků dodá vašim motorům sílu, ale pokud je síla vašich motorů 0, zůstává 0 i s mimozemšťanem – „nemyslete si, že vyskočí ven a bude vaši loď tlačit“. Pravidla jsou vytištěna na kvalitním papíře a mají svou atmosféru.

Oceníte také to, že hned můžete začít hrát – postavíte si první loď a absolvujete první zkušební let. Teprve potom se pustíte do plné hry. Text pravidel vás povede krok za krokem. Celkově jsou pravidla hry jednoduchá, rychle se je naučíte a navíc zábavnou formou. Na závěr pravidla obsahují také varianty pro zkušené hráče, takže si hru můžete užít i po mnoha absolvovaných letech, a odpovědi na případné nejasnosti.

Jaké to je

Galaxy_Trucker_letovy_planJedna hra trvá okolo hodiny. Při seznamování s hrou ale počítejte se dvěma hodinami. Jednou z předností je, že během hry nedochází k žádným prostojům, stále se něco děje. Kdo jako první postaví svou loď, otočením přesýpacích hodin vymezí čas do startu i ostatním hráčům. A může se bavit pohledem na jejich zoufalou snahu dostavět loď co nejlépe. Samotný let probíhá také ve svižném tempu a za častých výbuchů smíchu či nářků, když meteorit či zásah pirátů odstřelí část lodi některého hráče.

Hru si užijete v jakémkoliv počtu hráčů – ve dvou, třech i čtyřech. Ve větším počtu se nejspíš víc nasmějete a lépe uplatníte své strategické buňky. Ale pokud zrovna nemáte žádného spoluhráče, můžete si zahrát i sami. Přesýpací hodiny vám odměří čas na stavbu a pak uvidíte, zda vaše loď doletí bez úhony, a kolik cestou vyděláte.

Hra vás bude bavit, i když se vám zrovna nebude dařit (budete na „chvostu“). Navíc vyhrává každý, kdo si cestou vesmírem něco vydělá. Kdo získá nejvíce kreditů je „jen“ první mezi prvními. Základem úspěchu ve hře je dobře postavená loď. Je tedy potřeba stavět soustředěně a s rozmyslem, každá chyba vás totiž bude něco stát. I při samotném letu se můžete rozhodovat, zda vyrazíte do čela a risknete střet s nebezpečím, nebo se skryjete za ostatními a budete vyčkávat. Hra tedy kombinuje akci se strategií. Náhoda má ve hře přesně a ústrojně vymezené místo. Jaká událost přijde, kudy proletí meteorit či střela. Všem měří stejně. Po skončení jedné hry se budete těšit na další. Vzhůru tedy za vesmírným dobrodružstvím.

Dovolím si osobní poznámku na závěr. Hra ani po letech neztratila na zábavnosti a líbí se mi obě její fáze, stavění i vlastní let, který prověří kvalitu postavené lodě. Nová rozšíření s novými tvary lodí a doplňky dodávají hře další náboj, který ocení především zkušení hráči Galaxy Truckera. Elektronická verze pak přichází s nové možnosti v podobě nelineální kampaně. „Autopilot“ pak umožňuje rychle projít letovou fází tomu, kdo u ní nechce ztrácet čas.

Přehled vydaných rozšíření hry

 

Galaxy Trucker

Autor: Vláďa Chvátil

Počet hráčů: 2–4

Délka hry: 60–90 minut

Doporučený věk: od 10 let

Rok vydání: 2007 (nové české vydání připravily REXhry)

Jak se vám hra líbila? Vlastní hodnocení můžete zadat v katalogu:


Původní recenze vyšla na herním webu Frodovy deskové hry (upraveno)

Související články:

Mohlo by vás také zajímat

2 komentáře

Připojte svůj komentář