Hrajeme.cz
Pro náročnéRecenze

Recenze hry Frostpunk: Desková hra

Horkou novinkou u nás je monumentálně pojatá kooperativní hra Frostpunk, za kterou stojí polský autor Adam Kwapiński. Je to již zkušení tvůrce deskových her, jmenujme například jeho strategické hry Lords of Hellas a Terracotta Army nebo epickou kooperativní hru Nemesis. Frostpunk je další hrou, která převádí původně videohru do podoby deskové hry. České vydání připravilo Albi. Hra je určena pro 1–4 hráče od 14 let.

Hned na začátku je potřeba říci, že se jedná o komplexní kooperativní hru určenou pro náročné hráče, která kombinuje osvědčené herní mechanismy s tematickými prvky. Ve výsledku se jedná o detailně propracovanou strategickou hru s náhodnými prvky, které jsou ale silně tematické. Hra má díky tomu jedinečnou atmosféru a stále vás udržuje v napětí. Neustále před vás klade nelehká rozhodnutí, jejichž důsledky se projeví o několik kol později. Jedná se také o hru s velmi dlouhou herní dobou.

Hodnocení hráčů, kteří si Frostpunk již vyzkoušeli jsou vesměs nadšené. Nakolik jsou jejich první dojmy oprávněné, se podíváme v dnešní recenzi.

Obrázek: Herní materiál

Navštivte postapokalyptický svět páry

Frostpunk je hra o přežití. Svět konce 19. století zachvátila globální katastrofa v podobě nekonečné zimy. V této hře prožijete alternativní historii. Vše začalo v létě roku 1886, kdy začaly sněžné bouře, lidé přišli o úrodu a nastal hladomor. Lidé, alespoň někteří, mohli přežít díky pokročilé parní technologii, které začalo britské impérium budovat v severních oblastech bohatých na suroviny. Tyto tepelné generátory se staly posledním zdrojem energie, která může zachránit zbylé lidi.

Jednoho takového generátoru se ujmete. Byl navržen tak, aby dokázal zásobit energií celé město. Na vás bude, abyste ho vybudovali a ochránili před nepřízní osudu a kruté zimy. Jednotlivé scénáře vám určí cíl, který musíte splnit, abyste vyhráli. V každém případě vás čeká velká výzva. Budete muset dobře a efektivně spolupracovat.

Způsobů, které vaši snahu mohou zhatit, je mnoho. Prohrajete, pokud lidé ztratí vůli přežít, naděje je důležitým prvkem hry. Stejně tak nespokojenost. Pokud pohár nespokojenosti obyvatel města přeteče, vyženou vás z města. Musíte pečovat o generátor, aby jste ho nepřetížili, jinak se rozbije a vybuchne. Mráz je krutý a lidé v něm onemocní, pokud jich bude moc, je s vámi konec. Obdobně skončíte, pokud bude příliš lidí hladovět, aby se to nestalo, musíte proto zajistit i dostatek jídla. Poslední možností, kdy skončíte předčasně, je příliš mnoho úmrtí obyvatel města.

Tyto podmínky vám tedy určují, o co všechno se během hry budete starat, co musíte hlídat a zajišťovat. Ve hře Frostpunk nejde jen o to, že získáváte suroviny, díky nim stavíte a když vše dobře zkombinujete, uspějete. Budete v ní utvářet novou společnost v extrémních podmínkách postapokalyptického světa. Určovat její pravidla, přijímat zákony, činit nelehká morální rozhodnutí, udržovat morálku a náladu obyvatel města. Nesmíte zapomenout na jeho rozvoj a na technologie, které vám umožní přežít. Budete se ale také vydávat na průzkum světa pokrytého sněhem. Všechny tyto aspekty jsou zapracovány do mechanismů hry.

Jak se hraje

Každé kolo hry je rozděleno do 9 přesně vymezených fází. Scénář vám zpravidla určí, kolik kol budete hrát, respektive se dozvíte klíčové momenty. Ne vždy budete znát cíl hry hned od začátku. S hrou se nejlépe seznámíte s prvním scénářem, který najdete v pravidlech (není to ale žádné demo). Další pak najdete v samostatné Knize scénářů.

Podle pokynů hru připravíte. Komponent je hodně, ať už žetonů nebo karet. Příprava první hry vám proto zabere více času. Budete také potřebovat velký stůl. Vše potřebné uspořádáte kolem mapy krajiny s parním generátorem uprostřed. Je výrazným a ikonickým prvkem hry. Pokud by vám ale nevyhovovalo jeho umístění z důvodu přehlednosti, můžete ho položit i stranou. Věž generátoru je opravdu velká a výrazná.

Herní kolo začíná úsvitem, kdy posouváte značku kola a vyhodnocujete případné události. Následuje fáze rána otočením karty událostí, které vyhodnotíte. Ve fázi generátoru, kontrolujete jeho zátěž, ale také zjistíte, kolik a jakých obyvatel onemocnělo kvůli chladu. Následuje fáze počasí, ve které vyhodnotíte kartu počasí krok za krokem. Mimo jiné určí, jak se posunou ukazatele tepelné škály, zda se přiblíží bouře či jak pokračují expedice. Ve fázi příprav pak můžete využít schopnost jednoho poradce a vyhodnotíte nemoci. Další fází jsou akce, ta je ve hře stěžejní. Pomocí figurek dělníků, techniků a dětí vykonáváte akce. Ve fázi soumraku vyřešíte další kartu událostí z balíčku, který vzniká na základě vašich předchozích aktivit. V předposlední fázi hladu se snažíte nakrmit obyvatele a v poslední fázi je umisťujete do vyhřívaných přístřešků.

Stěžejní fází hry jsou akce. Figurky pokládáte na místa na plánu, abyste vykonali různé akc. Sbíráte suroviny – dřevo potřebujete ke stavbě budov, uhlí k udržování generátoru. Vzácným zdrojem jsou parní jádra, která potřebujete například k vylepšování budov nebo generátoru. Díky odklízení sněhu rozšiřujete mapu a odkrýváte nové zdroje. Na volných místech můžete stavět nové budovy. Můžete využívat funkce již postavených budov a speciální akce na vyložených kartách. Můžete také vysílat průzkumníky, podmínkou je postavený maják.

Jednoduchým, ale významným faktorem hry je to, zda probíhá akce v teple, nebo v chladu. Pokud ji váš dělník vykonává v chladu, onemocní. Záleží na tom, jak je roztopený generátor, zda dokáže dodat potřebnou energii na dané místo či do určitého typu budovy. Vše přehledně vidíte na stupnici generátoru. Je tedy na vás, zda někoho pošlete pracovat do studených podmínek, nebo připravíte podmínky, abyste se tomu vyhnuli.

Celkové hodnocení

Frostpunk je velká hra. Krabice je nabitá herním materiálem. Zpočátku se v něm budete obtížně orientovat, ale vše má své místo a účel, který odpovídá příslušné herní fázi. Stačí tedy, když se jimi budete řídit. Doporučuji vše pečlivě a krok za krokem vyhodnocovat, abyste na nic nezapomněli a dobře se orientovali v tom, ve které fázi se nacházíte. Pomůže vám v tom karta fází. Celkově je hra produkčně připravena na výbornou. Generátor je úžasný, na stole skvěle vypadá, má ale nejen estetickou funkci. Uvnitř překřížené plošiny zachycují vhazované kostky uhlí, takže přesně nevíte, jaká bude jeho výsledná zátěž v daném kole (pokud chcete vyhrát, musíte ho vylepšit).

I když je hra určena až pro 4 hráče, primárně ji budete hrát jako sólo hru ve více hráčích. Každý má sice svou postavu s unikátní možností a vymezenou sférou působnosti, a podle pravidel byste se měli střídat v tazích, brzy vás toto střídání omrzí. Budete se raději společně strategicky rozhodovat o provádění jednotlivých kroků. Hra je těžká, není jednoduché v ní uspět. Musíte hrát soustředěně a postupovat promyšleně s ohledem na cíl, jinak neuspějete.

Rozdělení rolí a působnosti hráčů dodává hře atmosféru. Tak se nebojte do hry více vcítit. Navíc vám toto rozdělení pomůže s hlídáním pravidel a nezbytnou administrací hry, především při prvních partiích. Každá ze čtyř rolí má svou vlastní oboustrannou A4 kartu s vypíchnutými nejdůležitějšími pravidly. Omezíte tím i vliv případného alfa hráče, který by chtěl celou hru dirigovat (toto nebezpečí  zde existuje). Ve hře je ale tolik různých prvků, že jeden hráč je může přehlédnout nebo nedomyslet. Společně si hru více užijete.

Atmosféru a příběhovost dávají i doprovodné texty na kartách. Jsou tematické, stručné a výstižné, takže vás ve hře nijak nezdržují, naopak vám dávání nezbytný kontext a vysvětlení probíhajících událostí. I s úvodním scénářem „Nový domov: Kráter“ máte k dispozici 9 scénářů. Poskytnou vám dlouhé hodiny zábavy. A pokud se ptáte, zda můžete stejný scénář víckrát, tak počítejte s tím, že většinu, nejspíš všechny budete hrát opakovaně. A každá partie bude mít trochu jiný průběh. Můžete si také vyzkoušet různá rozhodnutí a postupy hrou. Hra je v tomto směru velmi variabilní.

Celkově se jedná o skvělou hru pro náročnější hráče, kteří ocení její obtížnost, nic vám nedá zadarmo a málo odpouští (jako Robinson Crusoe), zároveň mají rádi, když hra tvoří příběhy (jako Nemesis). Pěkné na ní je, že můžete postupně odkrývat její tajemství a možnosti. Její jednotlivé prvky jsou mnohdy nenápadně propojeny, a pokud si nedáte pozor nebo něco zanedbáte, za pár kol se to projeví.

Na krabici je uvedeno 120+ minut. Počítejte spíše s delší dobou okolo tří či čtyř hodin. Je to velká hra, která si takovou délku zaslouží. Nudit se nebudete.

Obrázek: Ukázka hry s věží generátoru

Frostpunk: Desková hra

Autor: Adam Kwapiński

Počet hráčů: 1–4

Herní doba: více než 120 minut

Doporučený věk: od 14 let

Rok vydání: 2022 (česky 2023)

Mohlo by vás také zajímat

Připojte svůj komentář