Hrajeme.cz
Pro rodinné hraníRecenze

Recenze hry Kniha kouzel

Nedávno jste si mohli přečíst recenzi nové hry Monolyth od Phila Walker-Hardinga. Dnes se blíže podíváme na jinou jeho jeho letošní novinku, kterou u nás vydal Blackfire pod názvem Kniha kouzel, v orininálu SpellBook. Zavede vás do světa čar, magických přísad a čarodějů. Ti se každoročně setkávají na velké soutěži, při níž se snažíte zaplnit svou knihu kouzel novými kouzly a jejíž vítěz se stane Nejvyšším čarodějem.

Hra je určena pro 1–4 hráče od 12 let, ale zvládnou ji i děti od 10 let. Hra obsahuje tři základní sady karet kouzel (které následně můžete libovolně kombinovat) a velký počet žetonů magické matérie v 7 barvách, které jsou nezbytné k učení novým kouzlům. Žetony matérie se ve hře používají jako jakási magická měna. Můžete je ale také skladovat na desce svého společníka, abyste za ně získali další vítězné body. Pro hru je také podstatné, že každý žeton má na sobě nakreslenou jednu ze tří typů run.

Obrázek: Herní materiál

Jak se hraje

Každý hráč nejprve obdrží sadu karet kouzel, které si rozloží před sebe, a každý si vybere desku společníka. Všichni mají stejnou sadu. Ke kartám si přiloží i kartu nápovědy, která shrnuje tah hráče včetně ikon, které vám usnadní orientaci při využívání kouzel. Karty představují kouzla, která se budete během hry učit.

Od začínajícího hráče se budete střídat v tazích, dokud nejsou splněny podmínky pro konec hry. Hra okamžitě končí, když se některý hráč naučí sedmé kouzlo. Může také skončit na konci kola, ve kterém někdo zaplnil poslední políčko na své desce společníka. Následně si sečtete body, které určí vítěze.

Jak tedy probíhá tak hráče? Tah má vždy tři fáze, ranní, polední a večerní. V každé z nich si může zvolit standardní akci, nebo akci kouzla příslušícího dané fázi. Na začátku tedy můžete dělat jen základní akce, protože ještě neumíte žádná kouzla, ale postupem času budete mít větší výběr. Záleží tedy na vašem rozhodnutí, která kouzla se naučíte dříve a budete je moci využívat.

Ráno si můžete vzít z veřejné nabídky jeden žeton matérie, nebo si náhodně dobrat dvě matérie z pytlíku. V poledne můžete uskladnit jeden žeton matérie na desku společníka (na nejnižší volné políčko) a večer se můžete naučit jedno kouzlo. Nakonec doplníte nabídku matérie na oltáři, kde je veřejná nabídka.

U učení kouzlům se na chvíli zastavíme. Každé kouzlo se můžete naučit jen jednou a zvolit si můžete jednu ze tří úrovní. Liší se efektem, body a také cenou. Na první úroveň vám stačí tři žetony v barvě kouzla, na druhou čtyři a na třetí pak pět. Můžete také využít divokou matérii, kterou vytvoříte ze tří žetonů matérie se stejnou runou. Musíte ale mít alespoň jeden žeton matérie, který odpovídá barvě kouzla. Umístíte ho na kartu jako značku, že jste se kouzlo naučili. Navíc může sloužit pro určování efektu daného kouzla.

Kouzla vám pomohou například v tom, jaké matérie získáte a v jakém množství nebo při umisťování žetonů na desku společníka. Možností je ale více. Před hrou se s efekty kouzel dobře seznamte, jsou pro hru klíčové. Variabilitu hry zajišťuje právě možnost výměny karet kouzel pro každou partii.

Celkové hodnocení

Kniha kouzel je přístupná rodinná hra, ve které sbíráte sety k naučení kouzel. Správné využívání efektů kouzel a získaných zdrojů vám přinese kýžený přínos bodů, kterou rozhodovat o vašem úspěchu. Hra vám dává velký prostor pro výběr kouzel, která se naučíte nejdříve a které později. Zároveň jste ale omezeni dostupnou nabídkou nebo nebo se musíte spolehnout na náhodu. Již naučená kouzla vám pomáhají náhodu omezovat.

Herní tahy hráčů jsou rychlé, i když zahrnují tři postupné kroky. Máte čas rozmyslet si svůj tah dopředu. Hra je díky tomu svižná a zvládnete ji do hodiny. Variabilitu zajišťují jednak tři připravené sady karet kouzel, jednak jejich možná výměna pro každou partii. Můžete nechat výběr na hráčích nebo využít dostupné mobilní aplikace pro Android a iOS. Pokaždé tak budete muset znovu zvažovat, jak nejlépe ve hře postupovat.

Pravidla jsou dostatečně srozumitelná a doplněná o ilustrativní příklady, aby se s hrou rychle seznámili. Přehledné jsou i požité symboly a šikovná je i nápovědní karta, která vám pomůže zejména při první hře. Graficky je hra zpracovaná výborně.

Kniha kouzel

Autor: Phil Walker-Harding

Počet hráčů: 1–4

Herní doba: 45 minut

Doporučený věk: od 10 let (podle vydavatele od 12 let)

Rok vydání: 2023 (česky 2023)

Mohlo by vás také zajímat

Připojte svůj komentář