Hrajeme.cz
Pro rodinné hraníRecenze

Recenze hry Marvel Zombies: Odboj superhrdinů

Zombicide je řada oblíbených kooperativních her, v nichž se hrdinové musí postavit hordám zombíků. U nás Blackfire vydal například Zombicide: Černý mor, který je zasazen do fantasy prostředí, Zombicide (2. ed.), která vás zavede do postapo světa, nebo Zombicide: Živí nebo nemrtví z prostředí Divokého západu. Jsou to velké hry s vyšší cenou.

Nyní si můžete pořídit menší verzi, která je přizpůsobena především pro hraní v rodině, ale osloví kohokoliv, kdo by si chtěl Zombicide užít za přijatelnější cenu. Propojuje svět Marvelu a systému Zombicie, jmenuje se proto Marvel Zombies: Odboj superhrdinů. Rozdíl oproti „velké“ hře Zombicide je kromě velikosti krabice v množství herního materiálu, a také v menších úpravách samotné hry. Určena je pro 1–4 hráče od 10 let. Je o něco jednodušší, a tím přístupnější. Dobře ji zvládnou i děti od 8 let.

O propracované plastové figurky superhrdinů ale ochuzeni nebudete, k dispozici jich je šest: Spider-Man, Hulk, Vision, Černý Panter, Wasp, Winter Soldier. Pro každou partii si můžete vybrat jiného superhrdinu. V krabici najdete i čtyři figurky zombie superhrdinů: Kapitán Amerika, Doktor Strange, Iron Man a Scarlet Witch.

Obrázek: Herní materiál

Jak se hraje

Hra obsahuje celkem devět misí, včetně úvodní výukové mise, která vám umožní seznámit se s pravidly. Podle vybrané mise připravíte z mapových dílků herní plán a další součásti jako cíle, východ, místa oživení zombíků. Vybrat si přitom můžete kteroukoliv z misí, v jejich popisu také najdete obtížnost a obvyklou délku hry.

Každý hráč dostane disk, na němž si bude zaznamenávat získané zkušenosti, například za poražené zombie, splněné cíle. Před sebe si položí kartu zvoleného superhrdiny, na níž jsou dvě stupnice, zdraví a superenergie. Ve hře prohrajete, pokud zdraví některého hráče klesne na nulu. Superenergii hráči využívají ve svých akcích. S její pomocí například můžete házet více kostkami, a tak zvýšit šanci na úspěch.

Herní plán představuje ulice s budovami, v nichž jsou místnosti. Zavřené dveře můžete za akci otevřít. V budovách se skrývají zombie, ale také pomocníci, kteří mohou superhrdinům pomáhat. Najdete v nich také cíle, které mohou za akci aktivovat. Vaše skupina superhrdinů bude procházet plánem, snažit se dosáhnout všech cílů a bojovat se zombíky, jejichž počet stále roste.

Kolo začínají superhrdinové tím, že si zvýší úroveň superenergie. V každém kole ji tak můžete využít. Následně si zvolíte, v jakém pořadí je budete aktivovat. Provést můžete až tři akce (později i více, nepočítaje případné akce zdarma, které vám dodají získané superchopnosti). V rámci akcí se můžete přesunout do vedlejší zóny, otevřít dveře, získat hrdinskou vlastnost, zaútočit, zachránit pomocníka, získat superenergii, provést interakci s cílem.

Následuje fáze nepřátel. Nejprve se aktivují všichni nepřátelé na herním plánu a spotřebují své akce. Mohou se přesunout, zaútočit na superhrdinu nebo pomocníka v jejich zóně. Nakonec se oživí noví nepřátelé na vyznačených místech.

V závěrečné fázi kola se uplatní některé efekty. Pokud superhrdinové splnili cíle mise a stojí na místě úniku, kde nejsou nepřátelé, zpravidla zvítězí. Pokud ale byl některý z nich zabit, okamžitě prohrávají, když nastane závěrečná fáze.

Celkové hodnocení

Marvel Zombies: Odboj superhrdinů jsou a nejsou hrou z řady Zombicide. V základu se o Zombicide jedná, máte tu skupinu hrdinů, kteří v jednotlivých scénářích plní mise s různými cíli, a jejich nepřáteli jsou zombie různých typů, některé rychlé, jiné silné. Je tu také vylepšování vašich hrdinů podle toho, jak jsou úspěšní ve hře. A nesmím zapomenout na vyhodnocování boje pomocí kostek.

Je tu ale celá řada detailů, které dělají z Marvel Zombies jedinečnou hru a minimálně pro hraní v rodině lepší hru. Vezmu to postupně. Stačí vám čtyři hrdinové, jejichž obsluha je výrazně jednodušší. Nehledáte a nezískáváte totiž vybavení, které přinášelo velké množství modifikací. Tato změna navíc má vliv na dynamiku hry, protože se se nemusíte soustředit na to, abyste stále hledali lepší vybavení, které vás posílí či bez kterého se neobejdete.

Pěkným novým prvkem je využívání superenergie, kterou uplatníte při aktivaci hrdinských vlastností, což je další nový prvek ve hře – jedná se o jednorázové karty, a schopností. Každý hrdina má unikátní schopnosti, které si postupně odemyká tím, jak se zvyšují jeho zkušenosti. Dalším sympatickým prvkem jsou pomocníci, které můžete zachránit, za což vám poskytnou nějakou výhodu.

Celkově se jedná o vyladěnou kooperativní hru, která šikovně a zábavně integrovala téma superhrdinů. Díky jednoduchým pravidlům je přístupná pro hraní v rodině a s příležitostnými hráči. Přitom je dostatečně herně náročná, aby byla zábavná a představovala pro hráče výzvu. Náhoda hraje díky kostkám velkou roli, ale máte k dispozici elegantní nástroj, jak s ní pracovat. Je tak na vás, jak se připravíte a do jakého rizika půjdete.

Přestože se jedná o výrazně menší hru, než je Zombicide, produkčně je připravena na výbornou. Užijete si detailní figurky superhrdinů a zombie superhrdinů. A kartonové figurky zombií a pomocníků ve hře fungují výborně, možná i lépe a přehledněji než nenabarvené plastové figurky.

Pokud jste pokukovali po nějaké hře s tématem zombíků a superhrdinů, chcete si ji vyzkoušet, ale nechce se vám utrácet za velký Zombicide, pak vám Marvel Zombie: Odboj superhrdinů určitě doporučit.

Marvel Zombies: Odboj superhrdinů

Autoři: Fabio Cury, Michael Shinall

Počet hráčů: 1–4

Herní doba: 60 minut

Doporučený věk: od 10 let

Rok vydání: 2022 (česky 2023)

Mohlo by vás také zajímat

Připojte svůj komentář