Hrajeme.cz
Nové hryPředstavení hryPro náročné

Zástupy zombíků se valí z nové hry Zombicide: Černý mor

Další z velmi očekávaných novinek si našla cestu do našich končin. Blackfire v češtině vydal velkou kooperativní hru Zombicide: Černý mor. V našlapané krabici najdete šest figurek hrdinů a záplavu zombíků. Hra je určena pro 1–6 hráčů od 10 let (i když na krabici najdete od 14 let). Zavede vás do fantasy světa středověkého ražení, ve kterém se vaše postavy budou ohánět meči a sekerami a sesílat kouzla, aby se ubránily zombíkům a splnily úkol. Cíl každé partie je dán vybraným scénářem.

V této kooperativní hře má každý hráč svou postavu, která se během hry vyvíjí. Díky získané zkušenosti se jí odemykají nové schopnosti, například akce navíc nebo speciální dovednost. Každá postava má svou hráčskou desku, na které si zaznamenává kromě nových schopností také životy a kde si ukládá své vybavení. Používat může to, co má v ruce, ať už to jsou zbraně nebo svitky s kouzly. Deska je vyrobena z plastu, vše má své jasně dané místo a dobře na ní drží, takže nehrozí, že byste si něco mimoděk posunuli.

Každé herní kolo má dvě fáze. V první fázi odehrají své tahy hráči. Každý má zpočátku k dispozici tři akce. Mohou se pohybovat, otevírat dveře, prohledávat, uspořádat si výbavu, bojovat nebo nedělat nic. Následuje akce zombií. Nejprve dojde k aktivaci těch na herním plánu, jejich pohybu a útokům. Následuje oživení dalších zombií (přitom se bere ohled na nejvyšší úroveň postav).

Scénářů je ve hře celkem deset. Mezi ně nepočítáme úvodní výukový scénář, ve kterém se seznámíte se všemi aspekty hry. Scénář vám určí, jaké mapové dílky máte použít, co je podmínkou vítězství a jaká máte aplikovat zvláštní pravidla. Cílem například je zničit silnější příšery, něco najít či projít mapu a uniknout. Scénáře mají různou úroveň obtížnosti, takže si můžete vybrat podle libosti.

Přísun nových nepřátel je řízen kartami a jejich pohyb jednoduchými pravidly. Zombií se pohybují za zvukem. Ten způsobíte například při otevírání dveří. To pro vás může představovat riziko a nepříjemnosti, ale můžete toho využít, když potřebujete zombií odlákat nebo naopak nalákat na konkrétní místo.

Zombicide je desková RPG hra s příběhem, který je daný scénářem. Je to velká tematická hra. A tak je potřeba ke hře přistupovat. Postavy spolu musí spolupracovat, ale každá je autonomní. Jakmile někdo provede akci, již se nesmíte vracet, i když někoho zrovna napadlo lepší řešení. Díky celkovému zpracování, figurkám a scénářům má hra výbornou atmosféru a je jen na vás, jak si ji dokážete dotvořit ve vaší skupině.

Boj je řešen pomocí kostek. Vaše šance uspět se zvyšují s tím, jaké si dokážete pořídit vybavení. Zbraně mají různý dosah a účinnost, stejně tak kouzla. Váš život pomůže ochránit štít a brnění. Zpočátku proto musíte co nejvíce prohledávat různé místnosti. Pozor si musíte dát například na to, že některé zbraně nemůžete použít opakovaně. To vše ale také dotváří atmosféru hry.

Hru vřele doporučuji vyzkoušet. Pravidla jsou dobře strukturovaná s názornými ilustracemi, takže se nimi bez obtíží seznámíte. Je však potřeba, abyste si je prošli až do konce.

Související články:

Zombicide: Černý mor v katalogu Hrajeme.cz:

Mohlo by vás také zajímat

Připojte svůj komentář