Hrajeme.cz
Pro rodinné hraníRecenze

Recenze hry Pyramido

Začátkem září vyšla současně ve světě i u nás nová rodinná hra Pyramido, ve které se stanete staviteli pyramid. Hra je určena pro 2–4 hráče od 8 let. Stojí za ní společnost Synapses Games, českou lokalizaci připravil Blackfire.

Hra je založena na umisťování dílků, které mají podobu dominových dílků. Mají různé barvy a některý obsahují symboly. Z nich postupně vytvoříte pyramidu o čtyřech patrech. Po dokončení každého patra si spočítáte získané body, přitom zužitkujete i spodní, již postavená patra pyramidy.

Hra obsahuje celkem 90 jedinečných dílků domina, sadu překrývacích karet a drahokamových značek pro každého hráče a bloček s bodovací tabulkou. Barvy na dominových dílcích odpovídají barvám značek, je jich celkem šest druhů.

Obrázek: Herní materiál

Jak se hraje

Postupně odehrajete čtyři kola, v každém postavíte jeden stupeň pyramidy a za dokončenou stavbu dostanete body prestiže. Jejich součet na konci hry určí nejlepšího stavitele, kterého faraon jmenuje vezírem a odmění nepředstavitelným bohatstvím. První stupeň pyramidy budete stavět do mřížky 5 x 4 bloky (každý dílek domina je složen ze dvou bloků). Přitom je lhostejné, zda bude na výšku nebo na šířku.

První stupeň je specifický v tom, že dílky na sebe musí navazovat stranou a bloky musí přiléhat. U dalších stupňů toto omezení již neplatí, protože je pokládáte na již postavené dílky. Zatímco pro první stupeň použijete až 10 dílků, pro druhý jen 6, pro třetí 3 a na poslední čtvrtý stupeň pouhý 1 dílek.

Váš tah se skládá z několika jednoduchých kroků. Z nabídky tří dílků (v kamenolomu) si jeden zvolíte a postavíte do své pyramidy. Pokud je to možné, musíte jeden ze dvou bloků označit příslušnou značkou. Tím také určíte oblast dané barvy, která se vám bude v probíhajícím kole bodovat. Celkem tak můžete označit až 6 oblastí. Dále můžete, ale nemusíte překrýt dominový dílek (kde není značka) překrývací kartou. Je to také způsob, jak v jednom tahu položit dvě značky. Je to podstatný taktický prvek hry. Nakonec doplníte nový dílek do nabídky – vybíráte hodní dílek ze dvou hromádek, které přiléhají k uvolněnému místu.

Překrývací karty máte k dispozici tři, ale jsou oboustranné, takže máte na výběr od každého typu. Slouží k tomu, abyste doplnili volná místa v základech pyramidy, pokud by se vám nepodařilo je poskládat nejlépe. Druhou možností je překrývání bloku na položeném dílku, abyste změnili jeho typ a získali například více bodů za určitou oblast.

Body se počítají na konci každého kola tak, že spočítáte symboly v oblasti, kde máte značku. To jsou body prestiže, které získáte. Samotná značka se nepočítá. Součet za všechny oblasti vám dá celkové skóre kola. Nesmíte ale zapomenout na bonus, který má hodnotu oblasti s nejméně symboly. Důležité také je, že se do oblasti započítávají všechny symboly drahokamů i z nižších stupňů pyramidy, pokud tvoří jednu oblast – jsou viditelné a sousedí stranou alespoň s jedním blokem vyššího patra.

Celkové hodnocení

Pyramido je abstraktní strategická hra určená pro hraní v rodině s dětmi, ale jako filler osloví i náročnější hráče. Díky jednoduchým pravidlům je přístupná i příležitostným hráčům. Přitom poskytuje velkou variabilitu, kterou zajišťuje proměnlivá nabídka dílků a možnost jejího ovlivnění hráči. Vyplatí se tedy sledovat i ostatní hráče, protože můžete ovlivnit, co jim zpřístupníte.

Hráči se rychle střídají v tazích, takže hra rychle plyne. Díky výrazným barvám se dobře orientujete jak ve své pyramidě, tak v nabídce, což značně usnadňuje rozhodování. Dřevěné značky jsou také výrazné. Jen si musíte pamatovat, že se nepočítají do skóre, přestože znázorňují stejný symbol. Slouží skutečně jen k označení dané oblasti.

V této hře nehledejte interakci mezi hráči, nikomu nic neberete ani neboříte. Ostatní ovlivňujete jen tím, jaký dílek vyberete do nabídky, ale to může být velmi důležité. Především tak ovlivňujete následujícího hráč. Méně zkušení hráč tak může nevědomky pomáhat hráči za ním. Nebojte se tedy „dobře“ radit ostatním hráčům

Pyramido je příjemná rodinná hra, která je svižná a na stole dobře vypadá. Graficky a produkčně je zpracovaná výborně. Je to abstraktní hra, které ale zvolené téma se stavbou pyramidy sluší.

Pyramido

Autor: Ikhwan Kwon

Počet hráčů: 2–4

Herní doba: 45 minut

Doporučený věk: od 8 let

Rok vydání: 20223 (česky 2022)

Mohlo by vás také zajímat

Připojte svůj komentář