Hrajeme.cz
Recenze

Recenze hry Splendor Duel

Splendor je oblíbená a úspěšná rodinná hra, která se dočkala rozšíření Města a redesignu Splendor Marvel. Není tedy divu, že jsme se dočkali nové varianty určené čistě pro 2 hráče. Jmenuje se Splendor Duel (podobně jako například hry 7 divů světa: Duel nebo Bang! Duel). V nové hře představujete mistra klenotnického cechu, který chce zvýšit svou prestiž a majetek vytvářením nejkvalitnějších šperků pro panovníky a největší osobnosti renesance.

Autor hry Slendor Mare André si k úpravě pro dva hráče přizval Bruna Cathalu, který se již osvědčil při přípravě zmiňované hry 7 divů světa: Duel. A na výsledku je to znát, Splendor Duel je svébytnou, samostatnou hrou, která si však zachovává charakter a atmosféru původní hry. Úpravy do sebe elegantně zapadají, takže se hra krásně plyne.

Herní materiál.

Jak se hraje

Splendor Duel je na první pohled malá hra, dostanete ji ve zhruba krabičce poloviční velikosti, než byla původní hra. Obsahuje přitom obdobný herní materiál, karty klenotů rozdělené do tří úrovní, barevné žetony drahokamů, navíc herní desku, plátěný pytlík a plastové svitky. Karty i žetony jsou menší a je jich také méně. Novinkou jsou 2 žetony perel.

V této hře budete získávat žetony drahokamů a nakupovat za ně karty klenotů. To vám jistě zní povědomě. V tazích se soupeři pravidelně střídají, dokud některý nesplní jednu ze tří podmínek vítězství. Hra pak okamžitě končí. Nesnažíte se tedy jen získat co nejvíce bodů, i když body jsou jedním z kritérií. Konkrétně je to 20 nebo více bodů prestiže. Druhou podmínkou je nasbírat 10 korunek, které jsou na některých kartách klenotů. Třetí podmínkou je získání 10 nebo více bodů prestiže na kartách stejné barvy. Díky těmto různým podmínkám můžete volit různé strategie podle vývoje hry.

Významnou roli ve hře hrají dvě volitelné akce, které máte k dispozici. Ve svém tahu je můžete využít obě nebo žádnou, pak musíte provést jednu povinnou akci. Žetony drahokamů nezískáváte jen tak, ale berete si je z herního plánu, kde jsou vyložené. Můžete si vzít až tři žetony z nepřerušované řady, a to i úhlopříčně. Nesmíte si však vzít žlutý žeton zlata. Braní žetonů je jednou z povinných akcí. Další vám umožňuje koupit si a vyložit jednu kartu klenotu. Vezmete si ji z nabídky, nebo ji zahrajete z ruky, pokud ji máte rezervovanou. Poslední možností je vzít si žeton zlata a rezervovat si jednu karty (limit jsou tři rezervované karty v ruce).

Nabídka karet klenotů.

Nyní se vrátím k volitelným akcím. Pokud máte svitek, můžete ho využít a vzít si z herního plánu jeden žeton drahokamu nebo perly, ne však zlata. Druhou volitelnou akcí je doplnění herního plánu. Jednoduše zamícháte žetony v sáčku a vyložíte je na herní plán, jak vám ukazují šipky. Je to jednoduchý mechanismus, jak obnovit nabídku žetonů. Navíc si jako povinnou akci můžete hned vzít přesně to, co chcete. Soupeř si jako malou kompenzaci vezme jeden svitek výsad. Svitek výsad si soupeř také vezme, pokud získáte tři žetony stejné barvy nebo dvě perly.

To ale nejsou poslední novinky zapracované do Splendoru. Karty klenotů obsahují kromě ceny a bodové hodnoty prestiže ještě jeden prvek, který zpestřuje hru. Zakoupená karta vám poskytne bonus v podobě schopnosti, kterou hned vyhodnotíte. Můžete hned odehrát další tah, vzít si svitek výsady, zkopírovat barvu dříve získaného bonusu, vzít si jeden žeton drahokamu od soupeře, nebo si vzít žeton z herního plánu stejné barvy jako karta.

Korunky na kartách mají kromě podmínky vítězství ještě jednu funkci. Umožní vám získat královskou kartu, která vám přidá body prestiže a jeden z bonusů. První si vezmete po získání 3. korunky, druhou po získání 6. korunky. Je to takový malý bonus, který vám ale může hodně pomoci k úspěchu ve hře.

Herní plán s nabídkou žetonů.

Celkové hodnocení

Hry pro dva hráče si hodně vybírám, takže mě jen tak nějaká neuspokojí. Splendor, který je určený pro 2–4 hráče se dá hrát ve 2 velmi dobře, takže jsem byl zpočátku spíše skeptický k tomu, zda nový Splendor Duel potřebuji. Po několika zahráních mám stále chuť se k němu vracet. Důvodů je hned několik. Je to svižná hra, rychle plyne, na nic se zbytečně nečeká. Herní mechanismy jsou dobře odladěny a hra na stole výborně vypadá. Hraní Duel je radost. Dá se říci, že je vyladěna do posledního detailu.

Příjemné také je, že ji zvládnete do 20 minut. Můžete si ji tedy zahrát jako příjemnou chytrou oddechovku, když máte volnou chvíli nebo na někoho čekáte. Pravidla jsou natolik jednoduchá, že hru zvládnou i děti od 8 let, a dobře si zahrajete i s příležitostnými hráči. Jako pěkný filler ji ocení i náročnější hráči.

Pokud s hrou začínáte, nechte si po ruce přehled ikonek schopností, abyste věděli, co vám umožňují. A nezapomínejte na to, kdy získáváte svitek a kdy si můžete vzít královskou kartu. Na detailu záleží a může ovlivnit hru. Pomůže vám nápověda na zadní straně pravidel.

Je dobře, že Splendor Duel vznikl. Je to příjemná dvojkovka, která se jen tak neohraje. Zařadí se u mě mezi dvojkovky, jako je 7 divů světa: Duel, Jaipur či Star Realms, k nimž se rád vracím.

4 královské karty.

Splendor Duel

Autoři: Marc André & Bruno Cathala

Počet hráčů: 2

Herní doba: do 30 minut

Doporučený věk: od 10 let

Rok vydání: 2022 (česky 2022)


Související články:


Mohlo by vás také zajímat

Připojte svůj komentář