Hrajeme.cz
Pro rodinné hraníRecenze

Recenze: Kingdomino

V dnešní recenzi se podíváme na zoubek rodinné hře Kingdomino, která je určena pro 2–4 hráče. U nás ji vydal MindOK. Každý hráč v ní vytvoří z dostupných dílků krajiny své království. Je to svižná hra pro volné chvíle nejen v rodině.


„Je to tam tak malý, že si musíte dát v noci pozor, abyste nevystrčili nohy zpod peřiny do sousedního království.“

Království jako jasná záře středověku

Na Zeměplochu lze shlížet z piedestalu seriózní vážné literatury nebo naopak vzhlížet k modle zábavné fantasy literatury, která má častěji větší hloubku, než by se na první pohled mohlo zdát. Co ale nelze Prachettovu dílu upřít, je prokreslený svět postav, míst a zážitků, které se trpělivým čtenářům proklestí do vzpomínek a snů.

Když přemýšlím o hře »Kingdomino« vybavuje se mi království Lancre. Malá snadno přehlédnutelná zemička. S tím jak na Zeměploše odtikává čas i jednotlivé knihy, odhaluje horské panství svá tajemství a magii. Také desková hra Kingdomino ukazuje svá drobná kouzla postupně.

Krajina rozdělená na dílky

Ve hře si z rádoby dominových dílků sestavujete malou doménu svého působení v roli panovníka. V centru dění se ocitá hrad, kolem kterého se umisťují obdélníkové destičky. Jejich dvě části obsahují určitý druh terénu (pole, louky, bažiny, lesy, atd.). K hradu lze přiložit kterýkoliv terén. Jiné dílky lze k sobě spasovat pouze v případě, že mají alespoň jeden společný druh krajiny.

Stavba království je limitována maticí pět krát pět. V optimálním případě na konci hry skončíte s úhledným čtvercem prostým prázdných míst. Častěji ale nepřijdou ty správné kartičky nebo při plánování volíte menší zlo mezi okamžitým ziskem bodů a těmi výhledově ztracenými kvůli špatnému územnímu rozvoji.

Úhelným kamenem výstavby je ovšem zdánlivě triviální výběr dílků. Vedle již rozebraných dílků se vyloží nové kartičky s terény seřazené podle čísel na rubových stranách. Čím je číslo vyšší, tím zajímavější z hlediska bodů destičky jsou. Hráč, který v předchozím tahu položil svého pajduláka nejvýše si vybírá první. Přesune figurku své barvy na nový sloupeček a dílek, kde doposud jeho figurka dlela, připojí do své královské domény.

Které království je nejlepší?

První partie Kingdomina snadno sklouzávají do stylu houpačka. Jsem první, vyberu si poslední dílek s nejvíce korunkami. Jsem poslední, zbude na mě pravděpodobně něco nahoře. Brzy ale zjistíte, že tato kolíbací strategie většinou nevede k vítězství. Zmínil jsem, že na obrázcích jsou mimo hezkých ilustrací také korunky. Závěr hry totiž patří hodnocení, kdy se každá souvislá plocha jednoho druhu terénu vynásobí počtem korunek, které jsou v oblasti. Součet bodů ze všech krajin vlastního království hráči porovnají a určí vítěze hry.

Při výběru proto nemusí být nutně nejvýhodnější zvolit dílek s dolem a třemi korunkami, který zůstane na konci hry v osamění, pokud se nabízí doplnit o nějakou tu zlatavou pokrývku hlavy lesík zvící šesti čtverců. Kingdomino v jádru stojí na principu ‚někdy méně je více‘.

Hodnocení

Kingdomino sice není ultimátní strategická hra, která by ve vaší sbírce nahradila třeba nově vydaný Great Western Trail, ale přes svoji jednoduchost se nejedná o plochou zábavu. Relaxační záležitost, která nepřesáhne patnáct dvacet minut vklouzne snadno do rukou rodinky s omezeným podvečerním rozpočtem volného času, stejně jako příjemně vyplní omezený deskoherní prostor deskožroutům s náladou na trochu spravedlivého odpočinku.

Lancre i hra vydaná v české verzi MindOKem, jsou kouzelná místa hodna vaší pozornosti a návštěvy.

 

Kingdomino – základní informace

Autor: Bruno Cathala
Počet hráčů: 2–4
Herní doba: 15–20 minut
Rok vydání: 2016 (u nás MindOK)
Doporučený věk: od 8 let


Související odkazy:

 

Kingdomino v katalogu Hrajeme.cz:

 

Mohlo by vás také zajímat

Připojte svůj komentář