Hrajeme.cz
Herní oceněníO hrách a hraní

Cena Hrajeme.cz: Doporučené novinky z podzimu 2016

Vyhlašujeme ceny Hrajeme.cz DOPORUČUJE pro hry vydané na podzim 2016 – v období od 1. října do 31. prosince. Vybíráme nejlepší hry různých typů a žánrů, které vyšly v češtině v daném období. Přehled všech her, z nichž jsme vybírali, najdete v Kalendáři novinek 2016. V předvánočním čase vyšla celá řada pěkných a kvalitních her, volba proto tentokrát byla náročnější. Doporučujeme nakonec pět her, pro děti, rodinné hraní i náročné hráče.

Cena Hrajeme.cz má dvě části. V průběhu celého roku, jednou za každé čtvrtletí, vyhlašujeme cenu Hrajeme.cz DOPORUČUJE. Oceněné hry obdrží stříbrnou hvězdu. To jsou doporučené novinky vydané v uplynulém ročním období. Jednou za rok – v září – pak vyhlásíme Hvězdu Hrajeme.cz, nejlepší hru za uplynulý rok, a ta získá zlatou hvězdu. První Hvězdou Hrajeme.cz 2016 je hra Krycí jména od Vládi Chvátila. Viz také stránka Hvězda Hrajeme.cz.


Hrajeme.cz DOPORUČUJE – podzim 2016:

  • Doba kamenná Junior – dětská hra pro 2–4 hráče od 5 let
  • Kingdomino – rodinná hra pro 2–4 hráče od 8 let
  • 7 divů světa: DUEL – hra pro 2 hráče od 10 let
  • Blood Rage –  strategická hra pro 2–4 hráče od 13 let
  • Mombasa – strategická hra pro 2–4 hráče od 12 let

 

Doba kamenná Junior

– jednoduchá dětská hra pro 2–4 hráče od 5 let, vyd. MindOK

Doba kamenná: Junior je ideální vstupní hrou pro předškoláky, protože je učí základním principům her, práce se zdroji, plánováním akcí, základním počítáním, ale i pamětí. Dětem se bude líbit dřevěné komponenty i celkové grafické zpracování. Ve hře budete sbírat suroviny, které potřebujete ke stavbě své vesnice. Zvítězí ten, kdo jako první postaví svou třetí chýši. Na hře oceňujeme, že si dokáže získat děti svým zpracováním i systémem hry a že děti učí herní dovednosti, které uplatní u dalších her. Může posloužit jako přechod od dětských her k rodinným.

Odkazy:

Kingdomino

– jednoduchá a rychlá rodinná hra pro 2–4 hráče od 8 let, vyd. MindOK

Z dominových dílků krajiny si každý hráč vytvoří své království s obilnými poli, jezery, lesy i nehostinnými skalami a doly. Zvítězí ten, kdo dokáže ze svého království vytáhnout nejvíce bodů. Hra má jednoduchá pravidla, s nimiž rychle kohokoliv seznámíte, takže hned můžete začít hrát. Je také dostatečně variabilní, aby vás bavila i při opakovaných partiích. Na této hře oceňujeme její přístupnost širokému okruhu hráčů, zábavnost a kvalitní provedení.

Odkazy:

7 divů světa: DUEL

– hra pro 2 hráče od 10 let, vyd. Blackfire

Jedná se o novou, svébytnou hru pro dva hráče, která vychází z úspěšné karetní hry 7 divů světa.  Dává dostatečný prostor pro různé strategie, zároveň vyžaduje, abyste uměli reagovat na hru soupeře. Doporučujeme především náročnějším hráčům, ale zvládnou ji i příležitostní hráči a děti od 10 let. Každý hráč pomocí karet staví své starověké město s divy světa. Hra poskytuje několik způsobů, které rozhodují o vítězství: rozhodnout mohou získané body sečtené na konci hry, převaha ve vojenské síle či vědeckém pokroku v průběhu hry. Na této hře oceňujeme, jak autoři dokázali využít původní námět pro vytvoření nové hry, kterou posunuli o kousek dál, znovuhratelnost a také kvalitní zpracování.

Odkazy:

Blood Rage

– strategická hra pro 2–4 hráče od 13 let, vyd. REXhry

Blood Rage je velká hra s velkým počtem kvalitně zpracovanými figurkami vikingů a různých mýtických bytostí. Určena je pro náročnější hráče s větší herní zkušeností. Hráči vedou své klany vikingských bojovníků v době, kdy nadchází Ragnarök, soumrak bohů a konec světa. Cílem je získat co nejvíce slávy za vítězství v bitvách, plenění krajů, plnění úkolů, ale i za udatnou smrt v boji. Klíčové jsou ve hře karty, které hráči získávají na začátku každého ze tří věků pomocí draftu, výběru z dostupných karet. Výběr karet určuje herní strategii. Jejich znalost je tedy rozhodující. Rozdíl mezi začínajícím a zkušeným hráčem proto může být značný. Hra je velmi interaktivní, souboje ale mají své důležité místo. Na hře oceňujeme její celkové zpracování, variabilitu a znovuhratelnost.

Odkazy:

Mombasa

– strategická hra pro 2–4 hráče od 12 let, vyd. Albi

Mombasa je propracovaná obchodní strategie, která je zasazena do Afriky v době kolonialismu. Určena je náročným hráčům, kteří rádi hrají komplexní ekonomické hry. Na Mombase oceňujeme, že umožňuje různé strategie, které je potřeba přizpůsobit aktuálnímu vývoji hry. Hráči se nemohou soustředit jen na vybrané aspekty, ale musí řešit více různých věcí a neustále musí činit různá klíčová rozhodnutí. Hráči během hry rozvíjejí obchodní společnosti, jejichž akcie získávají, a ty se tak dostávají do různých konfliktů. Mombasa tedy není pouhý optimalizační solitér. Žádné partie díky tomu nejsou stejné. Celkově Mombasu považujeme za jednu z nejzajímavějších her roku 2015.

Odkazy:


Související články:

Mohlo by vás také zajímat

1 komentář

Aendil 22.3.2017 at 21:37

skvelý výber 🙂

Připojte svůj komentář