Hrajeme.cz
Pro náročnéRecenze

Recenze: Na křídlech

Připravit hru, která se bude líbit širokému okruhu hráčů, není tak jednoduché. V případě hry Na křídlech, kterou v češtině vydal MindOK, se to podařilo vrchovatě. Jedná se o strategickou hru založenou na kartách a využívající mechanismus „engines building“, která je určena pro 1–5 hráčů od 10 let. Díky vcelku jednoduchým pravidlům je přístupné i příležitostným hráčům.

Na BoardGameGeek je aktuálně na prvním místě žebříčku mezi rodinnými hrami. Získala již také dvě prestižní ocenění Kennerspiel des Jahres 2019 a Deutcher Spielepreis 2019. Za pozornost však stojí především díky příjemnému hraní a krásnému provedení.

Ve hře Na křídlech budete představovat nadšené ornitology, pozorovatele ptactva, badatele a sběratele, kteří se snaží přilákat do své voliéry co nejúžasnější ptačí exempláře.

Legenda hry Na křídlech

Ptáci, ptáci a zase ptáci

Ve hře Na křídlech, v originálu Wingspan, se vše točí okolo ptáků. K dispozici máte na 170 různých karet ptáků, vajíčka v různých barvách, budku s krmítkem, hráčské desky rozdělené do tří různých biotopů.

Pokud nemáte rádi ptáky, nebo trpíte nějakou formou ornitofobií, vyvolanou například horem Ptáci od Alfreda Hitchcocka, pak se raději podívejte po jiné hře. Všichni ostatní si ji věřím užijí. Vzhledem k tomu, že autorka Elizabeht Hargrave pochází z USA, hra obsahuje ptáky žijící v této části světa. Vydavatelství Stonemaier Games již ale oznámilo, že chystá rozšíření s ptáky z Evropy, Asie a dalších částí světa. Věřím, že vyjdou i u nás.

Jak se hraje

Hráčská deska představuje voliéru, na kterou budete umisťovat karty ptáků. K dispozici máte tři řádky podle jednotlivých biotopů: lesy, lučiny, mokřady, a pět sloupců. Deska vám zároveň ukazuje, jaké můžete dělat akce. Celkem jsou čtyři: 1. vyložení karty na svou desku, 2. opatření potravy, 3. snášení vajec, 4. dobrání karet do ruky.

Kromě výše uvedených akcí budete „spouštět“ efekty karet. Některé vyhodnotíte ihned po vyložení, tyto karty s okamžitým efektem mají fialový proužek. Například získáte určitou potravu či si doberete kartu. Karty s růžovým proužkem vyhodnotíte v tahu jiného hráče při splnění podmínek (maximálně jednou, než znovu přijdete na řadu). Asi nejvyužívanější a poslední druh karet má hnědý proužek. Po zvolení akce postupně vyhodnotíte všechny „hnědé“ karty v daném řádku. Tím, jak hra postupuje, tak můžete získávat stále více, respektive záleží na tom, jaké karty jste si takto připravili.

Hraje se přesně 4 kola. Zpočátku máte k dispozici 8 akčních kostiček, v každém kole ale o jednu přijdete, takže ve čtvrtém kole jich máte jen pět. Akcí ale provádíte stále více, záleží ale na vyložených kartách.

O vítězi po skončení čtvrtého kola rozhodně celkový počet bodů, které získáváte skoro na všechno ve hře. Přinese vám je každý pták ve vaší voliéře, splněné karty úkolů (jsou tajné), splněné veřejné úkoly (pro každé kolo), za každé vejce na kartách ptáků ve voliéře, za nasbíranou potravu a získané karty ve voliéře.

Hodnocení

Hra je přátelská, ať už se vám podaří dosáhnout úspěchu nebo skončíte s nižším skóre než ostatní, vždy si vybudujete svou originální sbírku ptáků. Hráči se mohou trochu ovlivňovat, ale neškodí si. Každá partie přitom bude jiná. Karet je opravdu hodně, v žádné partii neprotočíte celý balíček. Především se ale mění tajné a veřejné úkoly, které určí podmínky pro zisk bodů. Přitom můžete zkoušet různé strategie a nejlepší kombinace, které vám přinesou důležité body navíc.

Pocit ze hry je podobný, jako ve hře Mars: Teraformace. Hra Na křídlech je však výrazně přístupnější a ke hráčům vstřícnější. A herní doba je znatelně kratší, první partie zvládnete okolo hodiny a půl. Ve hře je více náhody, která je daná jednak nabídkou karet, jednak tím, jaká potrava je k dispozici (to určují kostky v krmítku). Svou roli také mají ostatní hráči, díky nimž něco získáte, nebo ne, protože efekty některých karet odmění i ostatní hráče. Zábavné je ve hře hledání nejlepších kombinací, které vám přinesou něco navíc. Nemůžete se přitom upnout na konkrétní karty, vždy musíte pracovat s těmi, které jsou k dispozici, i to zvyšuje variabilitu hry.

Na hře je potřeba vyzdvihnout vyladěnost a čistota herních mechanismů. Herní tahy jsou rychlé, a díky tomu je hra svižná. V tazích ostatních hráčů si můžete v klidu rozmyslet své další kroky. Celkový příjemný herní dojem pak podtrhuje celkové zpracování hry, které je excelentní. Každá ilustrace je originální, jednotlivé komponenty jsou tematické a vše na stole vypadá prostře skvěle. Krabice je komponenty doslova našlapaná.

Pěkné je, že efekty karet a úkoly vycházejí z reality, z chování jednotlivých ptačích druhů. Můžete se proto o ptácích hodně dozvědět. Vůbec přitom nevadí, že jsou to ptáci žijící v USA, protože řada z nich se objevuje i u nás nebo jsou našim příbuzní. Díky tomu má hra i svou vzdělávací hodnotu, kterou ocení děti i dospělí. Vřele doporučuji.


Na křídlech – základní informace

Autor: Elizabeth Hargrave

Počet hráčů: 1–5

Herní doba: 45–70 minut

Rok vydání: 2019 (česky 2019)

Doporučený věk: od 10 let


Související články:


Na křídlech v katalogu Hrajeme.cz:


Mohlo by vás také zajímat

Připojte svůj komentář