Hrajeme.cz
Pro náročnéRecenze

Recenze: Na vlnách neznáma

Ke konci června jsme se dočkali jedné z nejočekávanějších příběhových her Na vlnách neznáma. Její české vydání připravil MindOK. Výsledek je vpravdě unikátní a přinese vám jedinečný herní zážitek. Je vidět, že v Plaid Hat Games zúročili zkušenosti z předešlých projektů a výborně propojili příběh s herními mechanismy, hra je plná napětí, hráčských rozhodnutí, které ovlivňují příběh, a především originálního příběhu protkaného humorem.

Hra Na vlnách neznáma je určena pro 3–7 hráčů od 14 let. Máte ale možnost si zahrát i ve dvou hráčích či vyzkoušet variantu pro jednoho hráče. Nejlepší je ale hra ve 4 či 5 hráčích, kdy nejlépe využijete její potenciál. Pravidla zvládnou i děti od 10 let, vzhledem k některých situacím ve hře je ale hra doporučena pro starší hráče.

Jedná se o kooperativní hru, ve které ale má každý hráč svou postavu s vlastním příběhem, vlastnostmi a cíli. Pokud nebudete spolupracovat, všichni prohrajete, úspěch ve hře se ale hodnotí pro každou postavu zvlášť, podle jejích vlastních úspěchů během hry.

Nezbytnou součástí hry je také bezplatná webová aplikace. Ke hře tedy potřebujete počítač nebo mobilní zařízení s připojením k internetu. Kdykoliv jste během hry vyzváni, zadáte příslušné číslo záznamu do aplikace. Díky tomu se posouváte v příběhu a činíte vlastní rozhodnutí. Záznamy ale nemusíte číst. MindOK připravil ve spolupráci s herci úžasný dabing, který hře dává tajemnou a neopakovatelnou atmosféru.


Vzhůru na palubu, dálky volají

Ve hře Na vlnách neznáma se ocitnete na palubě pirátské lodi, která se vydává za dobrodružstvím, a především za splněním snu jejího svérázného kapitána. Budete tvořit posádku, která musí spolupracovat, jinak vaše výprava skončí špatně.

Čeká vás řada dobrodružství, každé přináší samostatný scénář. Součástí hry je jich pět. Nejprve musíte projít prvním s názvem „Za okrajem oceánu“, následně si můžete vybrat. První scénář vás uvede do hry a naučí vás vše potřebné. Není to však bezzubý tutorial, ale plnohodnotný příběh, který slouží jako vstup do tajemného a magického světa.

Každý hráč si zvolí svou postavu a obdrží záznamový list. Postavu svého piráta či pirátky si pojmenuje a do listu si bude zaznamenávat svůj rozvoj a úspěchy. Součástí je osobní příběh postavy, který si před začátkem hry hráči vzájemně přečtou, aby se s postavami seznámili.

Jak se hraje

Hráči mají kromě svého osobního listu také figurku piráta (z kartonu), kterou během hry umisťují na akce. Současně každý hráč spravuje jednu nebo více desek spojených s určitou rolí na lodi. Každá představuje určitou pozici a obsahuje svou stupnici:

  • první důstojník – stupnice spokojenosti posádky a hladu posádky,
  • bednář – stupnice zásob
  • pozorovatel – stupnice hrozby a karta úkolu
  • kormidelník – stupnice věhlasu
  • dělostřelec – ciferníky lokací a místa pro děla
  • bocman – stupnice stavu trupu
  • lodní písař – zapisuje do lodního deníku

Každý hráč tak má na starosti určitou část lodi a je za její správu zodpovědný. Zároveň se během hry určité události odvolávají na vybrané role a ovlivní hráče, kteří je zastávají.

Při přípravě hry umístíte doprostřed stolu knihu lokací herní plán, který upravíte podle pokynů scénáře. Na otevřené stránce knihy lokací najdete přehled akcí a jejich upřesnění. Herní plán pak představuje moře s ostrovy a dalšími místy, po němž se bude pohybovat vaše loď při plnění cíle scénáře.

Herní kolo má tři fáze. Během první plánujete akce. Každý umístí figurku svého piráta na některou z akcí, které jsou na dané stránce k dispozici, ale zatím je nevyhodnocujete. Volíte je podle pořadí na stupnici věhlasu. Na výběr ale máte jen omezený čas, který vám odměřuje spuštěný časovač. Nemáte tak čas na seznámení se s detaily každé akce, a pravidla to ani nedoporučují.

Ve druhé fázi akce vyhodnotíte v pořadí od shora dolů. Každá stránka lokací má svou originální sadu akcí, kterou souvisí s daným místem a příběhem. Zpravidla vám umožní vylepšit si některou z vašich dovedností nebo úpravu některé stupnice. Další vyhodnocení pak závisí na výsledku zkoušky dovednosti. Prostřednictvím akcí prozkoumáváte moře, pohybujete s lodí, získáváte zásoby či poklady nebo děláte herní rozhodnutí související s příběhem.

Na konci kola si přečtete záznam dané stránky. Díky tomu se posouvá váš příběh. Zpravidla vám určí, na jaké další stránce knihy lokací budete pokračovat. Můžete ale zůstat i na té stávající, ovlivní to vaše současná i předchozí rozhodnutí a postup hrou.

Celkové hodnocení

Na vlnách neznáma je výborně připravené hra, kterou mohu vřele doporučit všem, kdo mají rádi příběhové hry. Čeká na vás několik originálních příběhových scénářů. Vaše rozhodnutí ovlivňují příběh i váš průchod celým scénářem a jeho závěr. Mimo jiné to také znamená, že si můžete stejný scénář užít i opakovaně, třeba s jinou skupinou, postavou a rolí.

Hra pěkně plyne a všichni jsou neustále zapojeni. Nejlepší je ve 4–5 hráčích, při větším počtu se hra zpomaluje. Časomíra při výběru akcí je výborný nápad, který podporuje příběhovost hr. Brání tomu, abyste se „zasekli“ při výběru akcí. Přestože se jedná o kooperativní hru, každý hráč ve výsledku „bojuje“ především sám za sebe. Každý se při výběru akce rozhoduje sám za sebe. Eliminuje to, aby některý hráč dominoval a určoval všem ostatním, co mají dělat. Můžete si ale být jisti, že neuspějete, pokud nebudete spolupracovat.

Během hry si musíte vylepšovat své postavy, získávat poklady a další vybavení, které vám vylepší vaše šance ve hře uspět. Při zkouškách dovednosti házíte dvanáctistěnnou kostkou a k ní přičítáte hodnotu své vlastnosti a další bonusy. Náhoda tak hraje svou roli, ale máte možnosti ji korigovat. Co je však důležité, podporuje příběhovost hry a posiluje její atmosféru.

Musíte počítat s tím, že jeden scénář vám zabere několik hodin. Můžete ale hraní přerušit, ideálně po dokončení určité části. Významnou součástí hry jsou příběhové texty, které si čtete v aplikaci. Díky českému dabingu si je ale můžete poslechnout, navíc v dramatizaci, která podporuje atmosféru hry. Je obdivuhodné, jaké úsilí MindOK do přípravy hry věnoval. Jednoznačně se to vyplatilo.

Pravidla hry jako taková nejsou složitá. Přesto doporučuji jejich pečlivé nastudování, abyste se mohli ponořit do příběhu a hry, a nemuseli řešit, co a jak. Je také dobré připomenout, že pravidla hry jsou základem, vše ostatní se dozvíte během hry v aplikaci a v knize lokací.


Na vlnách neznáma

Autoři: Isaac Vega, J. Arthur Ellis & Mr. Bistro

Počet hráčů: 3–7

Herní doba: 2–4 hodiny

Doporučený věk: od 14 let

Rok vydání: 2020 (česky 2021)


Související články:


Mohlo by vás také zajímat

Připojte svůj komentář