Hrajeme.cz
Rady, nápady, tipy

Nejlepší hry pod stromeček 2020

Již podesáté tu jsou tipy na hry, které by vás a vaše blízké mohly potěšit pod stromečkem. Věřím, že vám i letos přijde vhod. Vybírám především z novinek z posledního roku, které u nás vyšly. Ale inspiraci můžete najít i mezi dříve vydanými hrami zde: 2019, 2018201720162015.

Při výběru hry vždy vždy zohledňujte, kdo bude hru hrát, co má rád, jak je zkušený hráč, v kolika hráčích bude obvykle hrát. Pro lepší přehlednost jsem hry rozdělil do těchto pěti kategorií:

  • dětské hry,
  • rodinné hry,
  • hry pro přátele,
  • hry pro náročné,
  • párty hry.

Poznámka: Vybrat nejlepší hry je vždy obtížné a mnohé skvělé hry se do výběru nedostanou. Doporučení vychází z mých zkušeností. Vlastní tipy na hry můžete uvést do komentáře pod článkem. Inspirace se hodí nejen na Vánoce. A doporučení z minulých let platí (mnohdy) stále, viz související články na konci. Dříve doporučené hry zde proto neopakuji.

Mohl by vám také pomoci přehled her, které získaly cenu Hrajeme.cz DOPORUČUJE:

Pro děti | Pro rodiny | Pro přátele | Pro dva | Párty hry | Kooperace pro rodiny | Kooperace pro náročné | Strategické hry |


Dětská hry

– pro děti předškolního nebo mladšího školního věku, dospělí mohou, ale nemusí hrát, zábavné hry zejména pro děti

Dragomino

– jednoduchá, ale chytlavá hra pro 2–4 hráče od 4 let

Hra navazuje na úspěšnou hru Kingdomino. Nejde ale o zjednodušenou verzi, ale o samostatnou hru využívající dvojité dílky jako v dominu. Pro přikládání dílků neplatí žádné omezení, ale když spojíte stejné krajiny, umístíte na ně dračí vejce (buď s dráčkem, který vám přinese bod, nebo pukavec). Vejce si vybíráte náhodně. Různé krajiny však mají různý počet vajec, dráčků je ale stejně, tím se mění šance na získání dráčka. Jednoduchá hra, kterou krásně zvládnou předškoláci, ale která klidně zabaví i starší děti.

Odkaz: Recenze: Dragomino – hra pro děti i pro rodinu (recenze)


Zachraňte příšerky

– dětská kombinační hra pro 2–5 hráčů od 7 let

Krásná hra, kterou si rádi zahrajete s dětmi. Je založena na sbírání setů. Každý hráč má svou ztracenou příšerku, o niž se má postarat. Tahy hráčů jsou rychlé, jednoduše si vezmete dílek z nabídky a přiložíte ho k ostatním svým dílkům nebo vyhodnotíte. Při splnění daných podmínek, získáte bonus. Celkový počet bodů (srdíček) určí vítěze.

Odkaz: Zachraňte příšerky je hra pro děti a rodinu (představení)


My Little Scythe

– rodinná hra pro 1–6 hráčů od 8 let

My Little Scythe je krásně provedená hra, která v řadě aspektů vychází z velké strategické hry Scythe. Je však plně přizpůsobena pro děti a rodiny. Funguje také výborně jako vstupní hra do světa náročnějších strategických her. Kromě souboje mezi hráči nabízí i výhody spolupráce. Při řešení získávání zdrojů totiž můžete umístit jablko nebo safír k soupeři, a tím zvýšit svou přátelskost.

Odkaz: Recenze: My Little Scythe (recenze)


Chyťte lva

– japonské šachy pro děti, hra je určena pro 2 hráče od 5 let

Pokud hledáte pěknou, jednoduchou hru, která vede děti k logickému myšlení, pak vás Chyťte lva nezklame. Hraje se na desce 3 x 4 dílky. Pohybujete po ní svými zvířátky tak, abyste chytili soupeřova lva, nebo abyste svým lvem došli do soupeřova území.

Odkaz: Chyť lva je dětská verze japonských šachů (novinka)


Rodinné hry

– hry pro děti a rodiče, všichni mají šanci na výhru, méně náročné hry, které jsou zábavné pro všechny

Kvedlalové z Kvedlinburku

– rodinná hra pro 2–4 hráče od 10 let

Tato hra je milým překvapením tohoto roku. Je zábavná pro děti i dospělé. Především tím, jak si hráči sami nastavují míru rizika, do něhož půjdou. Jednoduše to funguje tak, že z pytlíku vytahujete ingredience a vkládáte je do kotlíku. Musíte ale dát pozor, aby vám nevybouchl. Hra je ale hráčsky přívětivá, takže je napínavá až do konce.

Odkaz: Recenze: Kvedlalové z Kvedlinburku (recenze)


Naše osada

– jednoduchá strategická hra pro 2–4 hráče od 10 let

Jedná se o menší strategickou hru s jednoduchými pravidly, která se výborně hodí pro rodinné hraní. Všichni hráči staví osadu z dostupných budov. Pro každou partii nalosujete jiné. Posíláte své fachmany, aby získali suroviny či obživu, nebo stavěli budovy. Na konci kola musíte mít pro své fachmany jídlo, jinak přijdete o vzácné body.

Odkaz: Naše osada je aktuální novinka od BoardBros (novinka)


Jaipur

– obchodní karetní hra pro 2 hráče od 10 let

Jaipur je výborná karetní hra, která si dobře zahrajete s kýmkoliv. Má jednoduchá pravidla, je svižná, ale přitom je výrazně taktická. Musíte reagovat na tahy soupeře a dobře kombinovat, abyste směnili získané zboží lépe než on.

Odkaz: Recenze: Jaipur je obchodní hra pro dva (recenze)


Odhodlaní: Normandie

– přístupná válečná hra pro 2 hráče od 10 le

Pokud hledáte hru pro kluky, malé i velké, syny a tatínky, ale i kohokoliv jiného, kdo má rád větší interakci mezi hráči, pak sáhněte po této hře. Bojují v ní proti sobě dvě menší jednotky, které reprezentují žetony na herním plánu. Hráči je řídí pomocí karet, které získávají během hry. Je to pěkná vstupní hra do válečných her.

Odkaz: Recenze: Odhodlaní – Normandie (recenze)


Hry pro přátele

– hry pro dospívající a dospělé, všichni mají stejnou šanci na výhru, hráči jsou starší 10 let

7 divů světa: revidovaná edice

– draftovací karetní hra pro 3–7 hráčů od 10 let

Hra 7 divů světa patří do zlatého fondu deskových her, která je u nás opět dostupná díky nové, vylepšené edici, které vyšla k desetiletému výročí. Každý hráč během tří věků postaví město okolo svého divu světa. Používáte k tomu karty, které získáváte draftem tak, že si vezmete jednu kartu a ostatní předáte sousedovi. 

Odkaz: 7 divů světa můžete obdivovat v nové edici (novinka)


Small World of Warcraft

– výrazně interaktivní hra pro 2–5 hráčů od 10 let

Small World je úspěšná a ověřená hra, která se dočkala zcela nové edice zasazené do světa Warcraftu. Úpravy z ní učinili samostatnou a svébytnou hru, která výborně funguje. Ocení ji především hráči taktických kombinačních her, který mají rádi větší interakci.

Odkaz: Recenze: Small World of Warcraft (recenze)


Watergate

– strategická hra pro 2 hráče od 12 let

Hra velmi pěkně simuluje události v USA, které vešly ve známost jako aféra Watergate. Jeden hráč představuje prezidenta Nixona, druhý pak novináře z The Washington Post. Novinář se snaží propojit svědky s prezidentem a donutit ho k odstoupení. Nixon naopak usiluje o to, aby se udržel u moci.

Odkaz: Watergate je nová hra hra od Lišky (novinka)


Ostrov koček

– hra pro 1–4 hráče od 8 let

Jedná se o propracovanou a chytrou hru, kterou ocení rodiny i náročnější hráči. Výborně kombinuje několik herních mechanik, které z ní činí jedinečnou a zábavnou hru. Základem hry je draft karet, která následně využíváte k získávání dílků, které skládáte na svou hráčskou desku. Dílky představují kočky, které jste se svou lodí přijeli zachránit. Grafické zpracování hry je exelentní.

Odkaz: Již se můžete vypravit na Ostrov koček (novinka)


Břink! Ve vesmíru! Velká galaktická loupež

– karetní hra s pohybem na plánu pro 2–4 hráče od 12 let

Jedná se o novou, samostatnou edici hry Břink!, která má tentokrát sci-fi téma. Vypravíte se vykrást temného Tyrana REXe. Čeká vás samostatná strategická hra využívající kromě deck-buildingu také modulární herní plán, který zvyšuje variabilitu hry, a push you luck princip, který umocňuje napětí. Menší změny vylaďují a okořeňují hru, takže vás bude bavit, i když původní hru znáte.

Odkaz: S Břinkem se můžete pustit do velké galaktické loupeže (novinka)


Hry pro náročné hráče

– hry s komplexními pravidly, vhodné pro hráče, kteří často hrají nebo hledají strategickou nebo epickou hru

Tainted Grail: Pád Avalonu

– propracovaná dobrodružná hra pro 1–4 hráče od 14 let

Tainted Grail je kooperativní hra zasazená do světa temné fantasy. Představujete v ní hrdiny, kteří ale na první pohled hrdiny nejsou. Čeká na vás košatě rozvětvený příběh, který svým hraním budete tvořit. Budete prozkoumávat krajinu, objevovat nové lokace, střetávat se s protivníky, zajišťovat si jídlo a další suroviny, rozvíjet své dovednosti a snažit se přežít. Připravte se na to, že bude skutečnou výzvou, Divnota představuje temnou moc, která vás bude pronásledovat.

Odkaz: Tainted Grail: Pád Avalonu již rozehrává své příběhy (novinka)


Paladinové Západního království

– strategická hra pro 1–4 hráče od 12 let

Je to komplexní a náročná hra, která přináší inovovaný mechanismus umisťování dělníků na akce. Nejprve získáváte služebníky různého zaměření (různé barvy) a následně využíváte jejich služby. Někdy stačí jeden, jinde je jich potřeba více. Pokud máte rádi propracované hry, v nichž můžete hodně vymyslet, pak vás Paladinové nezklamou.

Odkaz: Paladinové Západního království jsou poctivým workerplacementem (představení)


Kyvadlo

– strategická hra pro 1–5 hráčů od 12 let

V podstatě se jedná o jednoduchý worker placement kombinovaný se správou zdrojů. Na zajímavosti hře dodává to, jak hra pracuje s časem, který se v ní stává samostatným elementem. Díky tomu zvládnete celou partii odehrát do hodiny, přitom za sebou budete mít přemýšlením a akcí nabitou partii. Hra poskytuje několik herních módů, které vám umožní do hry proniknout.

Odkaz: Recenze: Kyvadlo (recenze)


Marco Polo II

– strategická hra pro 2–4 hráče od 12 let využívající dice-placement

Jedná se o samostatnou hru, která navazuje svými mechanismy na první hru Marco Polo. Především je to umisťování kostek na akce. Tentokrát budete následovat slavného cestovatele Marca Pola na jeho cestě zpět z Pekingu do Evropy. Celkově se jedná o komplexní hru, která přináší nové prvky a herní možnosti. Pokud vás bavila první hra, tato by vám neměla uniknout.

Odkaz: Strategická hra Marco Polo II právě dorazila (novinka)


Párty hry

– jednoduché, rychlé a zábavné hry, ve kterých jde především o to společně se pobavit

Adventure Games: Žalář

– kooperativní hra pro 1–4 hráče od 12 let

V této hře, která připomíná únikové hry, postupně odhalujete příběh daného scénáře, prozkoumáváte místnosti, hledáte stopy, mluvíte s lidmi a kombinujete předměty. V tomto scénáři se probudíte ve vlhkém žaláři. Nepamatujete si přitom, jak jsem se do něj dostali. Odhalte spiknutí a naplánujte útěk.

Odkaz: Dino již má skladem napínavé Adventure Games (novinka)


Klub detektivů

– deduktivní párty hra pro 4–12 hráčů od 8 let

Klub detektivů patří mezi dixitovné hry. Přináší velké množství velkých karet s nejrůznějšími obrazy. Kromě dedukce si v ní procvičíte i svou výřečnost a fantazii. Díky jednoduchým pravidlům a krásnému provedení osloví široký okruh hráčů.

Odkaz: Vstupte do Klubu detektivů (představení)


Pikantní kočky

– karetní blafovací hra pro 2–6 hráčů od 10 let

V této jednoduché blafovací hře zahráváte skrytě karty koření. Záleží na přitom na spoluhráčích, zda vám věří, či zda zpochybní vaše prohlášení o zahrané kartě. Musí si přitom vybrat, zda konfrontují typ koření, či jeho „sílu“.

Odkaz: Co takhle ochutnat Pikantní kočky? (novinka)


Paranormální detektivové

– dekukční párty hra pro 2–6 hráčů od 12 let

Jeden hráč představuje ducha a ostatní hráči paranormální detektivy, kteří se snaží zjistit, jak zemřel. Duch může na otázky detektivů odpovídat jen například prostřednictvím uzlů, tarotových karet, kresbou do ruky detektiva a podobně. Ke hře je doprovodná aplikace, která obsahuje dalších 24 případů a 7 nových bonusových halloweenských případů. Vše je v češtině.

Odkaz: Dedukční hra Paranormální detektivové právě dorazila (novinka)


Související články:


Odkazy – mohlo by vás zajímat:


Mohlo by vás také zajímat

Připojte svůj komentář