Hrajeme.cz
Pro náročnéRecenze

Recenze: Puerto Rico

Puerto Rico je úspěšná ekonomická strategie, která dlouhodobě vévodila hráčským žebříčkům oblíbenosti her (na našem žebříčku Hrajeme.cz je aktuálně 5. a na BoardGameGeek je 12.) a získala i řadu ocenění od odborné kritiky. Právem patří do zlatého fondu moderních deskových her. Poprvé hra vyšla v roce 2002. Má i po letech co nabídnout současným hráčům? Nebo je to již muzejní kousek, který patří na čestné místo?

Řada hráčů Puerto Rico nezná, protože několik let nebylo české vydání dostupné. Nyní Albi přineslo tuto hru v nové edici, která se vyznačuje především krásným grafickým zpracováním. Součástí edice jsou i dvě malá rozšíření: Nové budovy a Šlechtici.


Plantáže, a zase plantáže

Hráči se v této hře stávají vlastníky plantáží v Puerto Ricu 16. století. Rozšiřují je a především zpracovávají získané suroviny, aby je je jako zboží výhodně prodali či je exportovali. Jejich cílem je produkovat, zpracovávat a obchodovat suroviny z plantáží lépe a výhodněji než ostatní (kukuřici, indigo, cukr, tabák, kávu). Potom budou mít více peněz na nákup budov a zpracovaných surovin pro export do Evropy, a tím i více vítězných bodů. Kdo jich na konci hry bude mít nejvíce, zvítězí. Kdo se stane nejváženějším občanem, nejlepším obchodníkem, kterému bude Puerto Rico vděčit za rozkvět?

Jak se hraje

Samotná hra má unikátní herní systém. Probíhá v jednotlivých kolech, kdy každý hráč zvolí jednu ze sedmi postav (osadník, starosta, stavitel, dozorce, obchodník, kapitán, zlatokop), přičemž vždy všichni hráči postupně odehrají akci, kterou vybraná postava umožňuje. Všichni hráči jsou tak neustále zapojeni do hry. Ten, kdo roli vybíral, získá něco navíc. Proto se vyplatí naplánovat si volbu role na správnou chvíli, zároveň je potřeba odhadovat, co udělají ostatní.

Osadník umožní vysázet novou plantáž, dozorce výrobu nového zboží, obchodník jeho prodej, kapitán vývoz, stavitel stavbu nových budov, starosta příjezd nových kolonistů, zlatokop přidá peníz. Když odehrají všichni, nastává nové kolo, kdo začínal minule, dostane se na řadu až poslední. Každé kolo má svého nového guvernéra.

Krabice se hrou obsahuje velké množství herních komponent, které je potřeba před samotnou hrou přehledně rozložit: hlavní desku s budovami a penězi, hráčské desky, karty postav, nákladní lodě, obchod, loď s kolonisty, zásoba zboží, zásoba kolonistů, zásoba žetonů vítězných bodů, zásoba plantáží. Nic nezůstane v krabici.

Pro koho hra je

Puerto Rico patří k těm hrám, které nejsou pro úplné začátečníky. Hra má poměrně hodně komponent a má složitější, i když velmi dobře propracovaná a přehledně uspořádaná pravidla. Hru bych doporučil spíše zkušenějším hráčům a těm, co rádi u her přemýšlí a kombinují. Jedná se totiž o opravdový zápas mozků. Rozhodně prověří vaše početní a kombinační dovednosti.

Co řada hráčů oceňuje, je výborná hratelnost ve 3, 4 i 5 hráčích. Počtu hráčů budete muset přizpůsobit svou strategii, ale na zábavě hra nic neztratí. Po úpravě pravidel se dá hrát i ve dvou lidech – upravuje se počet komponent, které jsou k dispozici, za kolo také každý hráč vybírá celkem tři role.

Zpracování

Nová edice vychází v nové grafice, kterou mělo výroční vydání hry z roku 2010 (vyšlo v němčině a v angličtině). Komponenty jsou díky tomu přívětivější a příjemné na hraní. Je jen škoda, že kartičky nejsou ze silnějšího kartonu, jako tomu bylo ve výroční edici. Hra by si to rozhodně zasloužila a zájemci by i snesli o něco vyšší cenu.

Výborné je, že součástí hry jsou i dvě malá rozšíření, a máte tak vše hezky pohromadě. Díky Novým budovám a Šlechticům je hra o něco variabilnější. Můžete tak své partie ozvláštnit. Hra jako taková se ale bez nich obejde. Pokud s Puerto Ricem začínáte, pak vám doporučuji rozšíření nechat v krabici.

První česká a nová edice.Hráčská deska 1. edice.Hráčská deska nové edice.Komponenty 1. edice.Komponenty nové edice.Srovnání edic.Home made edice.

 

Hodnocení

Hra umožňuje velkou variabilitu herních strategií. Náhoda přitom hraje jen velmi malou roli. Záleží především na kombinačních schopnostech hráče a jeho rychlém rozhodování. Svým tahem může velmi pomoci nejen sobě, ale i umožnit větší prospěch protihráčům. Proto musí stále sledovat, jak na tom jsou ostatní, co je momentálně pro něj nejvýhodnější a co naopak uškodí druhým.

Důležitým hráčovým rozhodnutím je zvolení základní strategie, zda se bude zaměřovat více na získávání peněz a stavbu budov (za které jsou na konci body), nebo spíše vyvážet zboží (za něž dostává vítězné body průběžně). I díky tomu je každá hra jiná.

Puerto Rico stále patří mezi mé nejoblíbenější hry, i když se vzhledem k velkému počtu zajímavých novinek nedostane na stůl tak často. Věřím, že to nová edice změní. Nová, moderní grafika hru hodně pozvedla, ale na hře samotné se nic nezměnilo. Mnoho nových strategických her trpí překombinovaností různých prvků a mechanik. Puerto Rico nemá nic zbytečného navíc. Vše do sebe krásně zapadá.

 

Puerto Rico – základní informace

Autor: Andreas Seyfarth
Počet hráčů: 3–5
Herní doba: 60–90 minut
Rok vydání: 2002 (česky v nové edici 2017, Albi)
Doporučený věk: od 12 let


Související články:

Puerto Rico v katalogu Hrajeme.cz:

Mohlo by vás také zajímat

Připojte svůj komentář