Hrajeme.cz
Pro rodinné hraníRecenze

Recenze: Star Wars – Jabbův palác

Včera 11. února měla světovou premiéru malá karetní hra Star Wars: Jabbův palác. A díky českému vydání, které připravil Blackfire, si ji již můžete zahrát. Jabbův palác patří mezi mikrohry, které si vystačí s minimem herního materiálu, ale i tak vám poskytnou spoustu zábavy. Využívá principy známé a úspěšné hry Milostný dopis. Přináší však i několik novinek. Obsahuje celkem 29 karet, z toho je 19 hracích, 4 plánů a 6 přehledových. K tomu v najdete i 13 žetonů. Hra Jabbův palác je určena pro 2–6 hráčů od 10 let.

Po Rukavici nekonečna je tu další hra, která se inspirovala Milostným dopisem.

Svět Star Wars v malé krabičce

Jak název napovídá, hra vás zavede světa Star Wars. Setkáte se s celou řadou známých postav: Jabba Hutt, Luke Skywalker, Boba Fet, Lando Calrissian. Představují povstalce a obyvatele paláce. Každá karta postavy má svůj unikátní efekt.

Vaším úkolem bude porazit nepřátele. V doupěti podlého gangstera Jabby Hutta to ale není jednoduché. Musíte dobře využívat schopnosti hrdinů, ať už z povstalecké aliance nebo z paláce.

Herní materiál.

Jak se hraje

Základní princip hry je stejný jako v Milostném dopisu. Každý hráč dostane jednu kartu. Ve svém tahu si z dobíracího balíčku dobere druhou kartu a následně se rozhodne, kterou z nich si ponechá a kterou vyloží. Vyložená karta mu poskytne efekt. Například si vybere jiného hráče, který vypadne, pokud naplňuje podmínky karty. Nebo třeba umožní podívat se na kartu soupeře, či si s ním kartu vyměnit. Snažíte se přitom porazit soupeře. Buď tak, že jste na konci kola (po dobrání celého balíčku) splnili podmínky vítězství na kartě plánu, nebo tak, že zůstanete posledním hráčem ve hře.

Přehled karet: nahoře povstalci, dole obyvatelé paláce Jabba Hutta.

Novinek oproti původnímu Milostnému dopisu je hned několik. Hru trochu obměňují, a především zpestřují. Postavy patří k určité frakci, buď k povstalcům, nebo slouží Jabba Huttovi. Řada efektů je namířena proti druhé frakci. Další změnou jsou zmiňované plány, které určují vítěznou podmínku. K dispozici jsou čtyři. Jeden si zvolíte pro celou partii. Základní odpovídá původní hře, kolo vyhraje ten, má v ruce kartu s nejvyšším číslem. V dalších ale zvítězí hráč, který bude mít před sebou vyložený nejvyšší počet karet určité frakce, nebo mají nejvyšší číslo jedné z frakcí.

Na přehledové kartě vidíte všechny typy karet i s jejich hodnotami a efekty. Díky tomu, že jsou již zahrané karty vyložené viditelně na stole, můžete odhadovat, jaké karty mají ostatní hráči v ruce. Pomůže vám to při rozhodování o výběru karty a protihráče, na kterého se zaměříte.

Hra končí, jakmile jeden z hráčů nasbírá dostatek vítězných žetonů – záleží na počtu hráčů. Ve dvou je to 6, v šesti hráčích pak stačí 3. Vítězů ale může být i více.

Karty plánů.

Celkové hodnocení

Hra Jabbův palác je svižná karetní hra uložená v elegantním plátěném pytlíku, kterou si můžete vzít kamkoliv s sebou. Zdařile navazuje na hru Milostný dopis a rozvíjí ji. Změny nejsou velké, takže do hry rychle vplujete. Pravidla jsou jednoduchá, takže se s nimi rychle seznámíte, i když jste původní Milostný dopis nehráli.

Velmi pěkně zpracovává téma Star Wars. Přitom osloví nejen fanoušky tohoto světa. Graficky jsou karty krásně připravené a ilustrace podporují atmosféru hry.

Jedna partie vám zabere okolo půl hodiny, záleží samozřejmě na počtu hráčů. Výhodou je, že si dobře zahrajete v jakémkoliv počtu hráčů, i když zábavnější bude ve větším počtu. Oceníte ji jak při hraní v rodině, tak s přáteli či náročnějšími hráči. Doporučuji.

Přehledová karta.

Star Wars: Jabbův palác

Autor: Justin Kemppainen

Počet hráčů: 2–6

Herní doba: 30 minut

Doporučený věk: od 10 let

Rok vydání: 2022 (česky 2022)


Související články:


Mohlo by vás také zajímat

Připojte svůj komentář