Hrajeme.cz
Pro náročnéRecenze

Recenze: Teotihuacan – City of Gods

Jednou z výrazných strategických her roku 2018 byla hra Teotihuacan: City of Gods, která je určena pro 1–4 hráče od 12 let. Jejím autorem je Daniele Tascini, který stojí například za hrami Tzolk’in: Mayský kalendář nebo Marco Polo. I ve hře Teotihuacan vás zavede do vzdálené historie, do Střední Ameriky v předaztécké době. Budete se podílet na budování velké pyramidy a dalších míst posvátného města bohů. Letos ji k nám přinesla TLAMA games v anglicko-českém vydání.

Jedná se o strategickou hru pro náročné hráče, která inovativním způsobem využívá kostky. Používáte je k umisťování na akce, a podle toho, kolik kostek a jaké hodnoty na akci máte, získáte více zdrojů nebo další výhody. Celkově se jedná o propracovanou a výborně fungující worker placement.

Sluší se také připomenout, že hra získala nominace ve 4 kategoriích ocenění Golden Geek 2018 a nominaci na strategickou hru roku v rámci International Gamers Award 2019. Hře jsme také udělili stříbrnou hvězdu Hrajeme.cz: Doporučuje za zimu 2020.

Teotihuacan – herní materiál.

Postavte město bohů

Ve hře představujete potomky významných rodin. Při výstavbě Teotihuacánu se snažíte dosáhnout věčné slávy. Získáte ji za přízeň bohů, za stavbu pyramidy či za pozemky kolem Cesty mrtvých.

Střed herní desky zaujímá velká pyramida, která má z jedné strany stupnici chrámů a z druhé kalendář. Tento prostor pak rámuje 8 akčních míst s různými lokacemi, představují les, kamenolom a naleziště zlata, kde získáváte suroviny, dále je zde alchymie, která vám poskytne různé výhody pro celou hru, rodina, kde stavíte domy, a výzdoba postavených částí pyramidy. Zbývající místa představují palác, který nemá hlavní akci, a výstavbu, která vám umožňuje stavět pyramidu.

Důležitou surovinou ve hře je kakao, jímž platíte za nejrůznější aktivity. Kakao potřebujete stále a provází vás celou hru.

Herní plán.

Jak se hraje

Každý hráč má k dispozici tři pracovníky, kteří chodí po akčních polích kolem chrámu, a vykonávají různé práce, získávají suroviny, staví pyramidu, ale i uctívají bohy. Tím se postupně zlepšují, takže vám přinesou více užitku, například dodají více surovin. Když se navíc setká na jednom místě několik vašich lidí, dokáží ještě víc. Pracovníci mají podobu šestistěnné kostky. Číslo pak představuje jejich sílu. V okamžiku, kdy některý pracovník dosáhne síly 6, stane se povzneseným. Mimo jiné za něj získáte výhodu, kterou si vyberete, například body, ale i čtvrtého pracovníka.

Když chcete vykonat tah, vyberete si jednoho ze svých volných pracovníků a posunete ho o 1, 2 nebo 3 akční místa po směru hodinových ručiček. Nato provedete jednu ze tří možných akcí:

  • Sběr kakaa můžete kdekoliv, jeho množství závisí na počtu různých barev volných pracovníků plus jedna.
  • Uctívání je zvláštní akce, kterou najdete na pěti místech. Zde máte na výběr aktivovat schopnost políčka, nebo získat dílek objevu, nebo zaplatit kakao a provést oboje. Váš pracovník zde ale zůstane „zamčený“, dokud ho neuvolníte. Můžete to udělat tak, že zaplatíte 3 kakaa a provedete svůj běžný tah. Nebo je uvolníte zdarma místo tahu.
  • Hlavní akce je zpravidla důvod, proč na zvolené místo dojdete.

Body získáváte v průběhu hry za různé aktivity, především pak při zatmění, k němuž dojde, když se na kalendáři setkají disky času. Vždy se ale ještě odehraje jedno celé kolo. Hra končí po třetím zatmění, nebo po zatmění způsobeném umístěním posledního dílku pyramidy. Kdo má nejvíce vítězných bodů, zvítězí.

Kalendář odměřuje herní čas.

Pravidla a zpracování

Vzhledem k tomu, že se jedná o komplexní hru, doporučuji jejich pečlivé přečtení, včetně příkladů zabírají 8 stran. K tomu připočtěte 7 stran přípravy herní desky a hráčů. Nastavení závisí na počtu hráčů, díky ilustracím je ale vše srozumitelné. Herních komponent je ve hře hodně, což vám zpočátku ztíží orientaci. Celkově jsou ale pravidla logicky strukturovaná a srozumitelná.

Graficky je hra zpracovaná v decentních barvách a ikonami, které vycházejí z tématu. Herní plán je zaplněný informacemi, takže orientace na něm vyžádá chvíli času, ale ikony jsou srozumitelné. Když je hra na stole, nezaujatého diváka vždy upoutá postupně rostoucí pyramida uprostřed, kterou hráči skládají z dřevěných dílků.

Ukázka akční lokace Výzdoba.

Celkové hodnocení

Teotihuacan patří k nejzdařilejším strategickým hrám roku 2018. A stále má co nabídnout náročným hráčům. Mechanismus umisťování dělníků s jejich proměnlivou silou funguje výborně. Použití barevných kostek je přehledné, takže máte vše potřebné pod kontrolou.

Bez promyšlené strategie se neobejdete. Hra přitom umožňuje celou řadu strategií, které můžete objevovat. Zároveň je hra dostatečně variabilní, abyste museli svou strategii znovu promýšlet, a nevyužívali jen předem daného schématu. Zajišťuje to několik prvků, tím nejvýraznějším je proměna umístění 6 akčních lokací nebo počáteční nastavení pro každého hráče (při prvních hrách využijete nastavení v pravidlech, v dalších pak startovních dílků).

Teotihuacan si dobře zahrajete v jakémkoliv počtu hráčů, ve 4 počítejte s delší herní dobou. Vyzkoušet můžete i sólovou variantu. Hra je napínavá od začátku do konce, nenechá vás chvíli v klidu. Staví před vás stále situace, které musíte řešit. Významným prvkem hry jsou ostatní hráči, kteří vaše rozhodnutí budou ovlivňovat. Musíte neustále sledovat, co dělají, co potřebují, jaké budou jejich další kroky, abyste si mohli zvolit tu nejlepší cestu. Hráči si přímo neškodí, ale mohou vám obsadit vyhlédnuté místo či prodražit akce.

Hru vřele doporučuji všem náročnějším hráčům, kteří vyhledávají hry s minimem náhody. Určitě ji vyzkoušejte, stojí za to.

Chrámy a pyramida.

Teotihuacan: City of Gods

Autor: Daniele Tascini

Počet hráčů: 1–4

Herní doba: 90–120 minut

Doporučený věk: od 12 let (podle vydavatele 14 let)

Rok vydání: 2018 (česky 2020)

Související články:


Mohlo by vás také zajímat

Připojte svůj komentář