Ahoj Martine. Čtenáři našeho webu již vědí o tvém druhém místě na letošním mistrovství světa v Carcassonne. Gratulujeme k tomuto skvělému úspěchu…
Nejdřív něco o tobě. Kolik ti je let, co vlastně děláš a tak vůbec?
Je mi 19 let a studuji prvním rokem ČVUT Stavební v Praze. Mezi mé další zájmy patří kromě hraní deskových her hlavně sport. Závodně hraji tenis, ale provozuji i mnoho dalších sportů (lyžování, floorball, fotbal, cyklistiku a další). Než jsem objevil deskové hry, tak jsem také často hrával šachy.
Jak a kdy jsi se vlastně dostal k Carcassonne a ke hrám obecně?
K Carcassonne jsem se dostal před čtyřmi lety, když jsme byli se spolužáky ze základky na prázdninovém výletě. Ihned mne zaujalo a sám jsem si ho koupil. Ve stejný rok v zimě jsem se naučil Osadníky z Katanu na lyžařském kurzu. Další hry jsem se naučil až na Deskohraní, o kterém jsem se dozvěděl náhodně od jednoho prodejce, u kterého jsem si kupoval rozšíření k Carcassonne.
A která je tvá nejoblíbenější hra? Je to jasně Carcassonne a nebo má nějakou konkurenci?
Je to Carcassonne a jeho jedinou konkurencí jsou Osadníci, ve kterých se také pravidelně zúčastňuji turnajů (letos jsem byl na MČR druhý).
Vím, že MČR hraješ pravidelně, pokolikáté to bylo letos a jaké byly předchozí výsledky?
Letos to bylo počtvrté, poprvé jsem skončil 10., podruhé 3., loni jsem hrál s Matyášem Veselým o první místo, ale prohrál jsem a nakonec jsem skončil 4.
Co bylo nejtěžší na té cestě až do finále mistrovství světa?
Nejtěžší bylo především porazit Matyáše na MČR, kde se hraje podle odlišných pravidel než na MS.
Co myslíš, že byl klíč k tomu úspěchu? Poradíš třeba co je podle tebe nejdůležitější v samotné hře? Docela často hraji Carcassonne na internetu na games.asobrain.com, kde hraji téměř vždy ve dvou lidech základní verzi a pravidla jsou tam téměř stejná jako na MS (největší rozdíl je v tom, že malá města tam jsou za 2 body, kdežto na MS jsou za 4 body), takže tam jsem si to dobře “natrénoval“. Říci, co je ve hře nejdůležitější, se jednoznačně nedá, protože každá hra je jiná. Chce to hrát s citem, ale obvykle bývá nejdůležitější včas zabrat louku, hlavně pokud je velká.
Jaké to je zahrát si mistrovství světa? Je třeba úroveň hráčů odlišná než na mistrovství ČR?
To se nedá dost dobře srovnávat, protože na MČR se hraje podle hodně upravených pravidel (myslím, že by se mělo na MČR i na MS hrát podle stejných pravidel), ale řekl bych, že tak prvních pět z MČR by se na MS neztratilo. Úroveň hráčů byla na MS různá, samozřejmě všichni hráli na vysoké úrovni, ale přeci jen někteří hráli o dost lépe než jiní, z mých soupeřů to byl hlavně italský hráč a samozřejmě oba němečtí soupeři. A abych nezapomněl – i mistryně Slovenska Juliana Lipková, se kterou jsem hrál několik tréninkových her, hrála velice dobře.
Jsi se svým výsledkem spíš spokojený, nebo spíš naštvaný, že ti první místo těsně uteklo?
Po finále jsem byl hodně zklamaný, protože jsem si věřil na celkové vítězství, vzhledem k tomu, že v žebříčku na internetu jsem první v konkurenci hráčů z celého světa, ale bohužel ve finálové partii jsem udělal několik velkých chyb, kdežto soupeř hrál precizně a zaslouženě vyhrál. Nyní jsem s tím výsledkem ale velice spokojený, vzhledem k tomu, že to bylo moje první mistrovství (a doufám, že ne poslední) a navíc mi i zůstala velká motivace vyhrát někdy příště.
A co celý veletrh v Essenu? Jaké to je dostat se tam poprvé? Co tě nejvíc upoutalo nebo překvapilo?
Celý veletrh byl příjemný zážitek, který předčil moje očekávání. Nejvíce mě zaujala vstřícnost a ochota lidí, kteří vystavovali hry. Když vysvětlovali pravidla, tak jsem se s nimi bez problému dohodl i s mojí ne zrovna dokonalou angličtinou.
A co příští rok? Pokusíš se své pozice na MČR i MS obhájit a případně vylepšit?
O to se samozřejmě pokusím, mým cílem zůstává jednou vyhrát MS, ale těžké bude se tam zase už jenom dostat, protože porazit opět Matyáše na MČR, kde se hraje podle upravených pravidel, bude nesmírně obtížné a navíc i konkurence ostatních hráčů je velká.
Díky moc za odpovědi.
Ptal se: Pogo