Hrajeme.cz
Nové hryPro rodinné hraníVideoVideopředstavení

S hrou Pax Renaissance zažijete období renesance naplno

Malé české vydavatelství Fox in the Box vydalo koncem března svou druhou hru, která vás opět zavede do minulosti. Po hře Neanderthal, která zkoumá počátky lidstva, přichází s hrou Pax Renaissance. Je to opět hra od Phila Eklunda a nezávislého vydavatelství Sierra Madre Games. Tato karetní hra je určena pro 2–4 hráče od 12 let. Herní doba se pohybuje okolo 1–2 hodin.

Ve hře představujete renesanční bankéře, kteří díky finanční podpoře králů, států, objevitelských výprav či různých spiknutí tahají za nitky moci a ovlivňují to, jakými cestami se bude Evropa vyvíjet. Zda západní civilizace bude směřovat k moderní éře nebo ustrne. Ve hře jsou čtyři způsoby vítězství. Časově se budete pohybovat v období od roku 1460 do roku 1530.

Základní princip hry je jednoduchý, náročnější je pak vlastní hraní. Hráč musí vykonat dvě akce a obnovit nabídku karet. Poté hraje další hráč. Jednou ze základních akcí je nákup karty z nabídky, ve které jsou karty východní a západní obchodní cesty. Cena závisí na umístění kupované karty a zaplacené mince se pokládají na karty před kupovanou kartou. Koupenou kartu si vezmete do ruku. Kartu v ruce můžete prodat za 2 floreny a odhodit ji. Další možnou akcí je vyložení karty z ruky do prostoru hráče.

 

Některé vyložené karty poskytují okamžitou jednorázovou akci. Většina karet také umožňuje umístit některou figuru. Kostky hráčů například znázorňují kupecké koncese, které daný hráč vlastní, a umožňují vydělávat peníze. Kůň znázorňuje těžkou jízdu, umisťuje se do měst a má jednu ze tří barev náboženství, které se ve hře vyskytují (bílá je pro katolíky, červená pro protestanty a černá pro islám). Válec, opět v barvě jednoho z náboženství, znázorňuje hrady a šlechtice (na kartě mapy), nebo piráty (mezi kartami). Karta, na které stojí biskup, nemůže vykonávat své operace.

Další možnou akcí je aktivace západní či východní řady karet, které máte vyloženy. Jednou akcí můžete spustit různé operace a třeba i stejnou operaci na každé ze svých karet. Postupně se získáváním nových karet tak budou tyto možnosti narůstat. Operace jsou náboženské, vojenské, obchodní, politické. Pomáhají s eliminací určitých jednotek, zisku peněz, pohybu figur po plánu či i zničení osobnosti vyložené soupeřem.

 

Zajímavostí této hry je, že hráč vlastní jen karty, které si vyložil, a kostky znázorňující koncese. Ostatní figury – pirátů, šlechticů, hradů, jízdy či biskupů – patří pouze k nějakému náboženství. Většina spuštěných operací využívá právě převažujícího náboženského nebo vojenského vlivu bez ohledu na to, který hráč figury původně umístil.

Jedná se o velmi variabilní hru, která hráčům poskytuje řadu možností. Celkově hra umožňuje silnou interakci mezi hráči a dokáže hodně zaškodit. V průběhu hry tak dochází k nečekaným zvratům, s nimiž se budete muset vyrovnat. Zvítězí ten, kdo splní podmínky jedné ze čtyř karet vítězství, kterou hráči aktivují. Zvítězit je možné takto:

  • nábožensky: vyžaduje nejvíce vlivu v dominantním náboženství (dominantní pro změnu zase vyžaduje vliv v teokraciích),
  • imperiálně: musíte mít pod kontrolou nejvíce králů a tedy i říší,
  • globalizačně: musíte mít nejvíce koncesí a objevitelského vlivu,
  • renesančně: musíte mít nejvíce republik (ty vznikají z vašich karet králů, takže na nich sami vyvoláte změnu režimu) a k tomu nejvíce vlivu v zákonech.

 

Pax Reneissance je další hra Phila Eklunda založená na vědeckých poznatcích, ve které si můžete vyzkoušet možné alternativní směry vývoje v období renesance v Evropě. Pokud se nechcete prokousávat pravidly, která čítají 23 stran hustého textu a další strany samostatného glosáře, můžete se podívat na videonávod na stránkách vydavatele (je rozdělen do 5 částí).

První video s představením komponent a přípravou hry je zde (délka videa: 17:34 min.):

 

Pax Renaissance v katalogu Hrajeme.cz:

 


Související články:

 

Mohlo by vás také zajímat

Připojte svůj komentář