Hrajeme.cz
Představení hryPro rodinné hraní

Sabotér se posunul do podoby deskové hry

Sabotér je karetní hra se skrytými rolemi, ve které si hráči vzájemně škodí při honbě za zlatem. Albi nedávno tuto hru znovu vydalo včetně rozšíření a varianty pro dva hráče. Novinkou je desková hra na toto téma Sabotér: Ztracené doly, která ze svého karetního předchůdce přímo vychází.

Hra přináší herní plán, na který hráči vykládají karty cest, s jejichž pomocí se snaží dostat k dolům s poklady. Neprokopáváte se tedy horami, ale procházíte lesy. Na začátku se rozdělíte do dvou týmů. Je tedy známo, kdo ke kterému ze dvou klanů trpaslíků patří. K tomu každý tajně obdrží náhodně vybranou kartu, která určí roli každého hráče. Tato karta určí cíl každého hráče.

V každém klanu jsou věrní trpaslíci, kteří na konci kola odevzdají získané bohatství na společnou hromadu, kterou si pak rozdělí. Jsou tu ale i sobečtí trpaslíci, kteří nic neodevzdají, vše si nechají pro sebe. Jeden je však sabotér, který pracuje pro druhý klan. Co nashromáždí, odevzdá na hromadu konkurence a následně získá podíl na jejím zisku.

Tahy hráčů jsou jednoduché a rychlé. Zahrají jednu ze tří akcí: 1. vyložit jednu kartu na herní plán, 2. zahrát jednu akční kartu, 3. odhodit 1–2 karty bez účinku z ruky. Pak můžete pohnout svým trpaslíkem až o tři karty a nakonec si doberete kartu (případně dvě) do ruky.

Hru zpestřují jednak různé překážky: polomy, jezera a jámy. Ty můžete překonávat pomocí akčních karet s vybavením. Další akční karty vám umožňují klást pasti, trolly či bouře. Jejich účelem je ztížit cestu ostatním trpaslíkům.

Hra končí na konci druhého kola. Můžete ale po dohodě hrát i na více kol. Zvítězí ten, kdo nashromáždí nejvíce vítězných bodů.

Ztracené doly jsou zdařilým pokračováním karetní hry Sabotér a jejím převedením do deskové podoby. Pokud máte rádi hry se skrytými rolemi a větší interakcí mezi hráči, pak by se vám mohla líbit i tato hra. Určitě bude zábavnější ve větším počtu hráčů, protože zafungují různé cíle hráčů a odhalování jejich rolí. Pravidla nejsou náročná, takže se s nimi celkem rychle seznámíte. Provedení hry je kvalitní a graficky přívětivé.


Související články:Mohlo by vás také zajímat

Připojte svůj komentář