AKTUALIZOVÁNO O VÝSLEDKY Soutěžit o hru Cestou necestou můžete do 11. května 2021. Můžete ji vyhrát, když odpovíte na tři jednoduché soutěžní otázky prostřednictvím soutěžního formuláře, budete fanoušky portálu Hrajeme.cz na Facebooku nebo registrovaným uživatelem Hrajeme.cz a když odpovíte na anketní otázku v komentáři na Facebooku nebo zde pod článkem na Hrajeme.cz. Viz podmínky soutěže níže.
Cestou necestou je příběhová hra, ve které se stanete dobrodruhy. Budete pátrat po bájném městě, které má podle legend ukrývat vzácný artefakt. Čeká na vás mnoho úskalí a nepřátel, ale také jedinečný příběh, který budete rozkrývat díky knize dobrodružství. Je součástí hry a bude vás stavět před rozličná rozhodnutí, která mají vliv na vaše další směřování. Hra se vyznačuje originálními ilustracemi a jedinečnou atmosférou. Netradičně propojuje mechanismus umisťování dělníků na akce a silného příběhu. Zahrajete si ji ve 2–4 hráčích od 13 let.
Termín soutěže: 29. dubna–11. května 2021 (soutěž byla ukončena)
Soutěž již skončila. Ze všech došlých správných odpovědí na soutěžní otázky jsme vítěze vylosovali pomocí generátoru náhodných čísel.
Hru Cestou necestou, kterou do soutěže věnovaly REXhry, získává Daniel T. z Nižní Lhoty.
Vítězi gratulujeme!
Soutěžní otázky:
- Hra Cestou necestou u nás vyšla v rozšířeném vydání. Jak se jmenuje rozšíření, které obsahuje?
- Autorem hry je Ryan Laukat, který ji i ilustroval. Na které univerzitě potkal svou budoucí ženu, se kterou založil vydavatelství Red Raven Games?
- Jakou moc má artefakt, který ve hře Cestou necestou dobrodruzi hledají?
- Anketa: Patříte k hráčům, kteří novou hru zahrají správně a bez chyb hned napoprvé, nebo po první hře zjišťujete, co všechno jste nezahráli podle pravidel? Jaké jsou vaše zkušenosti? (Odpovězte v komentáři pod článkem nebo na Facebooku.)
(Správné odpovědi najdete níže.)
Své odpovědi pošlete prostřednictvím tohoto formuláře.
Podmínky soutěže
Do slosování budete zařazeni při splnění následujících podmínek:
1. Odpovědět správně na tři otázky prostřednictvím soutěžního formuláře. A to pouze jednou. Odpověď musí dále obsahovat: jméno a příjmení soutěžícího, název obce, e-mail a také odkaz vašeho profilu na Facebooku či uživatelské jméno na Hrajeme.cz.
2. Odpovědět na anketní otázku pod tímto článkem nebo na Facebooku (u příspěvku s vyhlášením soutěže).
3. Být fanouškem portálu Hrajeme.cz na Facebooku (To se mi líbí) či být registrovaným uživatelem Hrajeme.cz.
Výhru do soutěže věnují REXhry.
Cestou necestou v katalogu Hrajeme.cz
Související články:
- Hra Cestou necestou již dorazila (novinka)
- Cena Hrajeme.cz: Doporučené novinky vydané v zimě 2021 (ocenění)
- REXhry vydají tematickou hru Near and Far (chystá se)
- Portrét: Ryan Laukat aneb jak obchodovat s démony
Odpovědi na soutěžní otázky:
- Jantarové doly.
- Setkali se ve školním orchestru na střední škole (Jordan High School), viz rozhovor.
- Dokáže vyplnit ty nejhlubší tužby.
79 komentáře
Je to tak 50:50. Pravidla cteme predem, ale obcas nejakou dulezitou malickost predhledneme. Behem prvnich partii, pak nahlizime do pravidel. I tak narazime na nejakou nejasnost a to pak patrame na internetu, prochazime videa a cteme diskuze.
Záleží o jakou hru se jedná, např. hry typu Azul, Sagrada apod. si myslím, že jsme hráli správně už od začátku. Pak jsou tu samozřejmě hry jako Caverna, kde jsou pravidla na 30 stran a tam jsme určitě v první hře nějak chybovali. Ale vždy se snažíme první pravidla pořádně nastudovat, abychom se chyybám vyvarovali.
Jsem typ hráče, který si nejprve detailně nastuduje pravidla, ať jsou jakkoliv složitá (a to často i vícekrát před první hrou). Stává se však, že některé pravidla mi v mozku zapadnou do správných kolonek (mi do docvakne) až při první partii. Nera se učím za běhu, spíše jsem rád „připraven“. Pak na sebe beru i roli edukativce dalších spoluhráčů, kteří si naopak pravidla studují dopředu neradi 🙂
Většinou se nám povede zahrát nová hra s několika chybami. 🙂 Někdy ta chyba je i větší, ale zážitek ze hry většinou nezkazí. Bezchybně hrajeme až po několika odehraných partiích.
U nás ve skupině je to takový evergreen, zjistit že nwco hrajeme špatně, nebo jsme na něco zapomněli. Největší extrém je, když to zjistíme až po několika měsících hraní, protože na to pravidlo narazíme náhodou. A stejně u některých her už jsme zůstali u našeho pravidla, protože kolikrát je to lépe hratelné.
Snažíme se číst pravidla poctivě a tak, aby bylo možné zahrát bez chyb na první zahrání, bohužel se to ale (hlavně u složitějších a komplexnějších her) často nepovede a někdy se prostě hraje něco špatně :). Při první hře se také snažíme nahlížet do pravidel, když si nejsem úplně jistí.
Na poprvé nezahrajeme dobře nikdy nic:-) Někdy na nesrovnalosti přijdeme hned, někdy za pár let:)
Snažíme se zahrát vše správně na poprvé, dost často u první hry koukáme do pravidel i během hry několikrát. Občas samozřejmě něco uteče, ale většinou to jsou drobnosti, které celkovou hru až tak moc neovlivní.
Obvykle se podaří zahrát to na první dobrou správně. Občas se ale u komplexnějších her podaří něco minout.
Po první hře většinou zjistím, že jsme hráli něco špatně.
Začínáme vždy přečtením kompletních pravidel a poté v nich u první hry ještě některé věci dohledáváme. Vždy záleží na složitosti konkrétní hry, ale nebývá výjimkou, když v první hře uděláme pár kiksů a až na konci zjistíme, že jsme třeba hráli něco špatně. Ale o to spíš si to alespoň zapamatujeme do další hry. 🙂
Snažím se pravidla vždy poctivě nastudovat (i když poslední dobou stále častěji využívám spíše různá How to play videa na YT, než tištěný manuál), ale samozřejmě se často stane, že nějaké pravidlo přehlédneme, špatně pochopíme, či v průběhu hry zapomeneme. Pokud je to rychle dohledatelné, nebo to výrazně ovlivňuje průběh hry, tak nejasnosti/pochybnosti řešíme ihned, pokud ne, tak po první hře (kterou často bereme jako výukovou).
U nás je velká snaha o to, aby se vše hrálo přesně, jak je uvedeno v pravidlech. Občas se nám ale stejně povede, že zpětně zjistíme, že jsme si něco poupravili, resp. pochopili jinak, než jak to autor zamýšlel. 🙂 🙂
Ve většině případů (a pokud je čas) nejdřív pořádně nastudujeme pravidla. V průběhu první hry pak už jenom dohledáváme a řešíme drobnosti.
Pravidla se snažím důkladně nastudovat předem. Pomáhá mi i sledování vysvětlujících videí. Ale snad u každé napoprvé tápu. Nejlepší je, když mě pravidla naučí někdo, kdo už hru zná.
Většinou beru první průchod hrou jako možnost „udělat chyby a poučit se z nich“ (v případě, že jsou pravidla složitá). Pokud ale narazíme s přáteli na hru s od pohledu jednoduchými pravidly, snažíme se jimi řídit již od začátku. Takže asi tak 🙂
Snažím se hrát podle pravidel 🙂 ale stane se, že občas na nějakou drobnost po prvním přečtení zapomenu nebo mi nedojde. Hlavně u složitějších (delších) pravidel. Ze čtení není vždy úplně 100% jasné, jak hra probíhá do všech detailů. Proto si občas pravidla po prvních pár hrách ještě projdu.
Je snaha vždy hrát hru dle pravidel, nicméně u některých her se to napoprvé nepodaří. Nejvíce chyb v první hře se mi podařilo asi u „Aliens, another glorious day in a corps“.
Ještě jsem nikdy nezahrál první hru správně Ale snažím se to předtím co nejvíc nastudovat, abych se nemusel zdržovat listováním při hře… ale zatím to nikdy nevyšlo.
Pravidla dam tak 2-3x dopredu, cize vacsinou to staci na spravne zahranie, ale samozrejme vynimky sa uz stali
Záleží od komplexnosti dané hry. Snažím se sledovat How to play videa, nakouknout do pravidel v případě nejasností. I tak se stane, že při první hře vyplynou herní situace, a opět dojde na konzultaci s pravidly i případné další pátrání na internetu.
Myslím, že většinu her hrajeme správně. Kdybych pravidla četla já, bylo by to jinak. 😀
Pravidla pročítám, ale někdy mi některé věci nejsou hned jasné, ladíme to až u prvního hraní, to bývá vždy takové zkušební. Někdy se stane, že se dovídám chyby po delším hraní. Dost mi pomáhají videa.
Pravidla mám vždy načtená a snažím se hru zahrát čistě napoprvé, ale málokdy se to podaří:). Detaily a sporné momenty ladíme hned během hry za pomoci pravidel.
Záleží na hře. Občas se povede, občas ne. Občas na chyby přijdeme třeba až po půlruce, když si někdo znovu přečte pravidla 😀
Nové pravidla sa nerada učím, najradšej som, keď sa ich možem učiť za pochodu.
Snažím se hrát dobře vždy napoprvé, aby zážitek ze hry byl stoprocentní ihned.
Prvni hru vetsinou hraji solo a ucim se pravidla za chodu.
Po první hře si většinou znovu přečtu pravidla a čas od času na něco narazím, co jsem nehrál dobře.
Určitě se snažím pochytit co nevíce ještě před hrou (jsem to totiž většinou já, kdo vysvětluje pravidla), aby nevyvstávaly situace, kdy se místo hraní tráví dlouhý čas dohledáváním pravidel. Stejně se ale člověk nevyhne situacím, kdy vznikne nějaká nejasnost, do které je třeba vnést světlo. Samozřejmě i záleží na konkrétní hře. U nějakých je jasno po prvním kole, u jiných trvá i několik her, než se pravidla dostanou pod kůži.
U nás během první hry musí být pravidla jednoznačně po ruce. Dohledáváme nejasnosti, popřípadě konkrétní karty, u kterých nám nejsou jasné jejich efekty.
najprv pozeram rozne zdroje, az potom hra
Žádná první hra není bez chyb. Samozřejmě u pexesa člověk moc chyb neudělá. U Pádu nebes to bude určitě jiné 🙂
Väčšinou sa naučím pravidlá poriadne pred hrou, ale aj tak si to pre istotu kontrolujem
Pravidla sa najrýchlejšie naučím keď sa pozerám na videa a vždy mám radosť keď zvládnem správne mechaniky podla nich. Najradšej sa pravidla učím za pochodu.
Občas se nám chyba stane, ale u nás si při hrách dáváme na čas a na opravu chyb je vždycky prostor i zpětně.
Vzdy si s radostou prestudujem navod , pozriem nejake videa a vyskusame prvu hru a postupne sa hranie vykristalizuje. Tie prve hry su vzdy o skusani a dalsie potom stale viac a viac si uzivame.
Vzdy si s radostou prestudujem navod , pozriem nejake videa a vyskusame prvu hru a postupne sa hranie vykristalizuje. Tie prve hry su vzdy o skusani a dalsie potom stale viac a viac si uzivame
Ja to nechavam na manzela . On sa velmi rad brodi v navodoch a aj si pozrie videa. Pri prtvej hre potom skusame a postupne sa hranie zlepsuje k dokonalosti 🙂
Pokud hra nemá příliš komplexní pravidla, tak povětšinou zahrajeme i bez chyb, protože před první hrou studuji pravidla a následně si hru sám zahraji, abych věděl jaké situace mohou ve hře nastat. U komplexnějších her ale ani tento postup nedokáže odhalit všechna zákoutí, takže nějaké chyby se najdou.
No občas sa stane, že zahráme novú hru na prvý krát – bezchybne… Väčšinou ale „vychytávame muchy“ počas prvej partie opakovaným nazeraním do pravidiel a po jej odohraní ešte prebehnem otázky k hre na BGG. Najlepšie je, keď pravidlá vysvetlí niekto, kto ju už dobre pozná a má schopnosť vysvetliť a naučiť to podstatné (čo práve neovládajú všetci…) Veľmi sú nápomocné aj videonávody.
Většinou to na prvý krát nefunguje.. pravidla nastudujem a pri prípadných nejasnostech sa pozriem do pravidel znovu a ak to nestačí tak mrknem na nejaké to video.
Myslím, že většinou hráváme na první dobrou. Před hrou čtu pravidla a, pokud je dostupné, koukám na video vysvětlující pravidla. Je to nejpohodlnější a nejrychlejší učení.
Nechám si hru obvykle vysvětlit. Bývá to správně podané.
Před první hrou si pravidla pořádně nastuduju, abychom to hráli správně, což se většinou povede. 😀
Téměř pokaždé zjistíme, že děláme něco špatně. Už moc nekupuji jednoduché hry tak nám to chvíli trvá než si hra sedne. Pravidla si vždy přečtu, ale až po několika hrách pochopíme systém hry. Hodně pomáhají i videonávody.
Nakoľko hrávame často zložitejšie, náročnejšie hry tak sa väčšinou chybám a nejasnostiam v prvých hrách nevyhneme. (Veľkú úlohu tu zohráva či sú dobre napísané pravidlá s jednoznačným vysvetlením všetkých možných situácií a príkladmi)
Nemám trpělivost, takže přestože si pustím většinou videonávod, v první hře k chybě dochází často. 😀
Občas se nám stane, že při první hře to hrajeme podle sebe a ne přesně podle pravidel. Pak si to nastudujeme a časem většinou doladíme.
Většinou u nás platí, že pravidla nastudujeme a při případných nejasnostech nahlížíme do pravidel znovu, popřípadě zhlédneme videa ke hře.
Ne, manžel většinou něco při vykládání pravidel vynechá, jistě ne schválně, navíc něco i popletu sama. První hry většinou využíváme k seznámení s mechanikami, určitě nevyužijeme celý potenciál hry, ten objevujeme postupně.
Zväčša to prebieha tak, že sa snažíme dostať do hry čo najskôr a potom druhú tretiu hráme na čisto.
Väčšinou strávim nad pravidlami dosť času aby som si mohol vychutnať hru hneď na prvýkrát. Stalo sa mi však neraz že som po niekoľkých hrách zistil, že som niečo hral zle. Naposledy sa mi to stalo s hrou Odhodlaní – Normandie kedy som si zastrelených vojakov dával do záloh
Vacsinou sa s pravidlami celkom trápim, ale vzdy ma potesi ked zvladnem spravne mechaniky podla nich. Najradsej sa pravidla ucim za pochodu, ked mi ich vysvetlia ini hraci.
Při první hře koukám do pravidel a i po první hře se snažím dívat, jestli jsem to hrál správně.
Nejvíc jsem se spálil u Valley of the Vikings, kde jsem rozdával mince po každém posunu postavičky – ta hra pak byla strašně krátká a špatná 🙂
Nejsem typ člověka, který by se hned hroutil, když něco zahraje špatně, ale mrzí mě to. Snažím se pravidla vždy důkladně prostudovat a to včetně FAQ.
Pravidla každé hry pochopitelně pořádně nastuduju, obvykle zahraju zkušební hru sólo a v případě nejasností hledám na internetu. I tak se mi ale občas stane, že něco hraju špatně, obzvlášť u složitějších her.
Hrajeme podle pravidel, které poctivě studujeme, ale už se nám stalo, že jsme až časem zjistili, že hrajeme docela jinak než říkají pravidla. Ale hrálo se nám dobře 🙂
Jednodušší hry bývají bez problémů a chyb. U těžších her sem tam něco zapomeneme, nebo hrajeme špatně. To se potom odladí ve druhé hře. Hezky pomáhají videa.
Snažím se naučit hru při prvotním čtení pravidel popřípadě si dohledat nějaké nejasnosti při vysvětlování ostatním. V první hře se ale vždy najdou nějaká chybky nebo nejasnosti, které se snažíme dohledat. Ale pokud by se jednalo případně o velkou korekci hry, tak první hru dohrajeme chybně a další užsprávně.
Troufám si tvrdit že se snažím hrát hned bez chyb. Při nejasnostech hned dohledávat v pravidlech. Ale samozřejmě občas něco vyskočí časem:-)
Na BoardGameAreně hraju občas hru vyloženě na blind bez čtení.
Vždy než začneme novou hru tak studuji pravidla a koukám na How To Play videa. Pak před hrou vysvětlím co nejlépe pravidla ostatním (podle toho jak si je pamatuji kouknu i znovu do pravidel u stolu) a pak hrajeme. Když vyvstane otázka při hře, tak to dohledáme. Když na konci zjistíme, že jsme něco dělali špatně, tak to napravíme v další hře 🙂
První hru beru jako poznávací. Pravidla přečtu, ale když pak zjistím, jak hra opravdu funguje, „ošahám“ si jednotlivé mechaniky, líp se mi pak chápou pravidla. Další hry už bývají bez chyb.
Hry si nastuduji a odehraji sólo, abych věděl jak funguje. Až pak ji učím ostatní hráče. U jednodušší hry se dají odehrát bez chyb, ale u složitějších her se tomu občas nevyhneme. Některé hry se bez chyb ani zahrát nedají z důvodu mizerné úrovně pravidel, ale to už je jiná pohádka. 🙂
Nastuduji si nejdřív pravidla z krabice a z videí, pak si teprve hru zahraji s ostatními, pravidla jim vysvětlím tak, jak si je pamatuji a případné drobnosti hledám přímo v pravidlech. Občas se stane, že až ke konci hry zjistím, že jsme něco opomněli nebo hráli špatně, což pak většinou padá na moji hlavu. 😀
Snažím se hru před prvním sezením vždy nastudovat tak, aby k žádným chybám nedocházelo. U těch jednodušších se to daří, u těch složitějších se občas vyskytne nějaký nedostatek či nejasnost. Na všechny otázky se snažím před další hrou vždy najít potřebné odpovědi, aby alespoň další hry byly bez zádrhelů.
Většinou se snažím, pořádně se pravidla naučit, ale samozřejmě pár chyb vždy uděláme.
U jednodušších her to většinou zvládneme na poprvé. U složitějších se často stává, že první hra není 100%. Buď nahlížíme do pravidel během hry nebo si je před další hrou znovu přečteme a doladíme chybky.
Při první hře se většinou nějaká chyba vloudí. Snad jen u velmi jednoduchých her se povede všechny pravidla dodržet hned napoprvé.
Hru studuji před prvním hraním. Využívám u toho videa na youtube, lets play, pravidla, seznámím se s komponenty. Potom si hru rozložím a s pomocí pravidel si ji zahraji v sólo módu pokud ho hra má nebo v režimu za dva hráče a tak vychytám detaily hry. Většinou až potom hru ukáži ostatním (dětem, manželovi). Většinou při prvních 2 – 3 hrách ještě řešíme nějaké detaily, ale nedá se říct, že bychom hráli něco vyloženě špatně, tak že by to ovlivnilo průběh hry.
I když se pravidla snažím nastudovat tak se často stane, že v průběhu první hry narazíme na něco co se rozhodneme jak to budeme momentálně hrát a pak si nejdeme vysvětlení jak se to má dělat podle pravidel.
Vzhledem k tomu, že hrajeme s dětmi, pravidla nejsou zatím natolik obtížná, aby nešla nastudovat dopředu a hru pak zahrát správně na první dobrou.
jednoduchsie su snad bez chyb, pri niektorych narocnejsich prideme v priebehu hry na to, ze asi nieco robime zle (pokial nejaka akcia nedava zmysel). A verim, ze takych, kde by sme nieco hrali zle stale, vela nie je, ale vylucit sa to samozrejme neda.
Snad nikdy se mi nepovedlo zahrát hned první hru podle správně, pokud ano tak je jich velmi málo. Většinou v průběhu první partie zjišťujeme, co všechno se dá ve hře dělat a až při dalších partiích pilujeme hru podle pravidel.
Snažím se vždy pravidla nastudovat dopodrobna, ale občas se stane, že v průběhu první hry si na něco vzpomenu a pak to hrajeme například od druhého kola jinak.
Pravidla hry nejprve vždy sám nastuduju, zahraju si sólo partii za více hráčů a tím se naučím hlavní pravidla. Během první hry s ostatními hráči pak dolaďováváme detaily pravidel. Pokud by to však vyžadovalo delší hledání mimo samotná pravidla, tak to nějak zahrajeme a pak zpětně ověřujeme na internetu.
Prvně nastuduji pravidla sám, potom mrknu na videa na Youtube. A nakonec se snažíme s přítelkyní rozjet pravidla dohromady v první hře (tzv. výukové), ale ještě vždy dohledáváme nepřesnosti v pravidlech, případně na internetu.
Obvykle zjistím že jsem někde udělala chybu
Většinou nepřesnosti hledám v průběhu první hry, což hru občas nechutně prodlužuje.