Hrajeme.cz
Funny a párty hryPředstavení hry

Spoj 5 je slovní párty hra plná souvislostí

Slovní hry jsou populární a mnohými hráči i příležitostnými hráči vyhledávanými hrami. Nabídku nedávno rozšířila hra Spoj 5, kterou u nás vydal Blackfire. Je určena pro 2–8 hráčů od 10 let. S hrou jste se mohli setkat již na jaře ve volně dostupné print&play verzi. V originálu se hra jmenuje Match 5 a pochází z dílny Synapses Games.

Primárně se jedná o „soutěžní“ párty hru, ve které hráči hledají asociace a souvislosti mezi náhodně vybranými tématy a snaží se během tří kol získat co nejvíce bodů. Pokud ale zrovna nemáte chuť soutěžit, pak vám nic nebrání, abyste hráli kooperativně a společnými silami hledali vhodná spojení. Vytratí se ale jeden podstatný prvek, o něm si řekneme dále.

V krabici najdete celkem 10 kostek v pěti barvách. Pro každou partii si vyberete pět kostek různých barev a odpovídajících pět šablon, mají shodné symboly a barvu jako kostka. Každý hráč pak bude potřebovat poznámkový blok a tužku. Pak hodíte kostkami a umístíte je na příslušné místo šablony se shodným symbolem a položíte je tak, aby na ně všichni dobře viděli. A hra může začít.

Nyní máte 3 minuty na to, abyste do svého bloku zapsali slova, která propojí každé dvě kostky. Celkem tedy se snažíte vymyslet 10 propojení. Zde je několik příkladů z pravidel: voda + masožravec = žralok; ovoce + část těla = ohryzek; dřevo + příběhy a legendy = Červená karkulka.

Následuje fáze přijímání odpovědí. Spojení musí přijmout většina hráčů, pak se počítá, jinak ne. Důležité to je pro bodování. Za každou přijatou odpověď dostanete 1 bod. Pokud ale stejnou odpověď uvedlo více hráčů (2 a více), pak si každý z nich započítá 2 body. Při vymýšlení spojení se vám proto vyplatí hledat takové, které může uvést i alespoň jeden další hráč. Součet bodů vám dá skóre daného kola a celkové skóre za 3 kola rozhodne o vítězi.

Jak vidíte, hra má jednoduchá pravidla, takže si ji dobře zahrajete v rodině i s přáteli, zároveň ale může oslovit i náročnější hráče, kteří mají rádi hry se slovy. Je svižná a všichni jsou neustále zapojeni, i když hrajete ve větším počtu hráčů. Její výhodou také je, že je dostatečně variabilní, a to díky 10 oboustranným šablonám a unikátním kostkám.


Související články:


Mohlo by vás také zajímat

Připojte svůj komentář