Hrajeme.cz
Nové hry

Staňte se vládcem osudu ve světě Wastelands

Mezi novinkami loňského roku se objevila také jedna karetní hra, která u nás byla na přelomu tisíciletí celkem populární. Jedná se o karetní sběratelskou hru Wastelands. V listopadu jste mohli soutěžit o startovací balíček. Výhodou této karetní hry pro 2–4 hráče bylo kompletní vydání v češtině, přijatelná cena a turnaje na různých místech republiky. Na tuto tradici navazuje nová edice s upravenou grafikou, kterou připravila společnost Wastelands.cz, za níž stojí Vladimír Šopík z Napajedel.

Wastelands je strategická karetní hra zasazená do fantasy světa, ve které se obvykle utkají dva soupeři. Ti představují dobrodruhy, kteří bojují o přežití. Prostřednictvím kouzel, magických bytostí a strašlivých démonů se snaží porazit v bitvách své protivník y. Každý hráč začíná s 20 životy. Prohraje ten, kdo v průběhu hry ztratí všechny životy. Zranit ho mohou nepřátelské bytosti nebo magie.

Hra Wastelands má za sebou bohatou historii. Hra vznikla v roce 1995 v Maďarsku jako reakce na hru Magic: The Gathering. Není však jejím klonem, ale samostatnou hrou s vlastním propracovaným systémem. Do světa se hra příliš nerozšířila, ale v Maďarsku je stejně populární jako Magic. U nás se hra objevila v roce 1999 a díky českému vydání se rychle rozšířila. Celkem u nás vyšly tři rozšiřující sady, pak ale hra přestala vycházet. Aktuální české vydání je tedy novým restartem hry u nás. Již nyní se můžete zapojit do turnajů v Praze, na Moravě i v dalších městech po republice.

Do hry vstupuje každý hráč s vlastním balíčkem, který si předem sestavil. Aktuální edice Vladce osudu (9. vydání hry) obsahuje celkem 154 karet. V starteru najdete 40 náhodně vybraných karet, v rozšiřujících balíčcích pak 21. Pro vyzkoušení hry vám stačí startovací balíček, minimum je totiž 30 karet v balíčku, obvykle se hraje s balíčkem 45 karet. Platí pravidlo, že váš balíček mí obsahovat maximálně 3 kopie stejné karty. K dispozici máte několik typů karet: bytost, osobnost, stavba, předmět, odbornost, úroveň, očarování, kouzlo nebo zaklínadlo. Bytosti a osobnosti představují bojovníky. Očarování, kouzla a zaklínadla se nazývají magie.

Životy představují životní energii vašeho hrdiny. Když na konci vašeho kola klesne na nulu, prohráli jste. Kromě ní každé kolo získává kouzelné body, které potřebuje k vynášení karet. V prvním kole obdržíte 1, v dalších kolech vždy o jeden více, a od pátého kola po pěti bodech. K jejich zaznamenávání můžete používat tužku a papír nebo dvacetistěnné či jiné kostky.

 

Na stole máte prostor pro své bojovníky. Ten je rozdělen na hradby, které jsou blíž k soupeřově straně, a na zálohy. Své bojovníky nejprve vykládáte do zálohy. Když s ním chcete útočit, musíte ho přesunout na hradby. Zároveň vás také brání. Každá vyložená karta má určitou sílu a obranu, má také svůj efekt, který ovlivňuje ostatní karty a které se snažíte co nejlépe využít.

Wastelands je přístupná karetní hra, a to jak pravidlově, tak cenově (ve srovnání s jinými sběratelskými nebo LCG hrami). Každá partie je velmi interaktivní, takže zažijete skutečnou bitvu plnou zvratů a překvapení. Hodně záleží na tom, jaký si připravíte balíček, pro jakou strategii se rozhodnete a jaká překvapení si na soupeře přichystáte. Jedná se pohodovou a zábavnou karetní hru, která má svůj styl. Grafika karet je originální a má svou atmosféru, i když ve srovnání s jinými karetními hrami nemusí být nejkrásnější. Karty jsou přehledné a dobře se s nimi hraje. Velkou výhodou hry je české vydání a zapálená komunita hráčů, kteří jsou otevření i novým zájemcům o hru.


Související odkazy:

Wastelands v katalogu Hrajeme.cz:

Připojte svůj komentář