Hrajeme.cz
Představení hryPro rodinné hraní

Terra Futura je jednoduchá ekologická strategie

V říjnu vyšla nová hra Terra Futura, která se původně měla jmenovat Ekumena – viz článek. Jedná se o novou hru Time Slug Studia, za kterým stojí Petr Vojtěch (návrh hry) a Jindřich Pavlásek (ilustrátor). České vydání připravilo Albi. Určena je pro 2–5 hráče od 10 let. Vaším úkolem ve hře je zušlechtit krajinu a vybudovat soběstačnou ekonomiku.

Terra Futura je jednoduchá strategická hra, která je založena na karetním engine-buildingu. Pomocí karet budujete město a průmysl. Usilujete přitom o to, abyste dosáhli co největší produkce, ale zároveň co nejméně znečistili krajinu. Karty vykládáte do mřížky 3 x 3 karty. Přiložením nové karty spustíte její efekt, a také efekt všech sousedních karet v řádku a ve sloupci. Některé karty tak během hry využijete vícekrát.

Karty si vybíráte z připravené nabídky. Před tím, než si kartu vezmete, můžete poslední z řady čtyř karet odhodit a na její začátek doplnit novou. Díky tomu zvyšujete šanci, že získáte kartu, která se vám bude nejvíce hodit. K dispozici jsou karty dávající zdroje. Druhý typ karet umožňuje směnu. Díky ní si zajistíte produkty – výrobky, materiál, potraviny –, které na konci hry obodujete. Zároveň ale můžete získat černé kostky znečištění. Některé karty je dokáží „vstřebat“, takže ji můžete aktivovat a využít, ale další černá kostka „zneaktivní“. Z takové karty nic nezískáte ani nedostanete.

Hra končí, když všichni hráči umístili svou devátou kartu. Před tím ještě provedou závěrečnou aktivaci podle vybrané bodovací karty. Zároveň si také na bodovací karetě zvolíte, jakou sadu produktů obodujete. K tomu připočítáte body za všechny produkty a zdroje, a odečtete body za každou kartu, na které je černá kostka znečištění.

Terra Futura je jednoduchá hra, ve které především spravujete zdroje, produkujete je a směňujete. Může vám připomenout hru Century: Cesta koření. Náročnější hráče nejspíš neosloví, ale dobře funguje jako rodinná hra a pro příležitostné hráče jako vstupní hra do „světa“ engine-buildingu. Bodovací karty, které dostanete na začátku hry, vám určí směr, o co ve hře usilovat a jaké karty volit. Úspěch je pak založen na šikovném výběru a aktivaci karet.

Video: Jak hrát hru Terra Futura (Time Slug Studio, délka videa: 3:54 min.):


Související články:


Mohlo by vás také zajímat

Připojte svůj komentář