Hrajeme.cz
Nové hryPro náročné

V Pustině bojujete o holé přežití každý den

V polovině listopadu do Českých zemí dorazila Pustina. A s ní zmizel svět, jak ho známe, neboť byl zničen zkázonosnou válkou o poslední zdroje vody. Vy s posledními skupinkami přeživších bojujete o holý život. Tedy, alespoň v této strategické hře zasazené do roku 2079, která výborným způsobem propojila herní mechanismy s tématem postapokalyptického světa. Pustinu, v originále Outlive, u nás vydalo Albi. Určena je pro 2–4 hráče od 14 let. Přeci jen má trochu drsnější téma.

Ve hře Pustina vede každý hráč svůj kmen lidí, kteří přežili nukleární válku. Obýváte provizorní úkryt, z něhož se ti nejodvážnější vydávají na povrch, aby získali vše potřebné k přežití, potraviny, nejrůznější materiály, ale i střelivo, které potřebujete pro lov a obranu. Musíte si přitom dávat na silnější jedince z jiných kmenů, aby vás neobrali o vaše těžce nabyté suroviny. Ve hře zvítězí ten, kdo prokáže, že jeho kmen je nejživotaschopnější.

Hra je založena na umisťování dělníků (worker placement). Princip je jednoduchý, posunete jednoho ze svých hrdinů na novou lokaci a vykonáte akce, které umožňuje. Jejich počet závisí na tom, jak silný hrdina je. Má to ale jednu podmínku, v dané lokaci se nesmí nacházet jiný hrdina stejného kmene. Každý hráč má k dispozici čtyři, které během každého kola použije. Kromě bodů za rozvoj kmene můžete získat i další body za to, že dokážete zažehnat nepříznivé události, které postihují všechny kmeny.

 

Pustina má velmi silné téma a atmosféru, kterou podtrhuje výborné grafické zpracování hry. K interakci mezi hráči dochází, ale není nijak ultimátní. Musíte ale dobře sledovat ostatní, a především dobře plánovat své kroky, abyste získali to, co skutečně potřebujete. Díky různému nastavení podmínek pro každý kmen na začátku každé partie, je hra dostatečně variabilní, takže budete pokaždé hledat nové cesty k vítězství.

Tuto hru doporučuji, určitě ji vyzkoušejte, nezůstane u jedné partie. Připravte se na delší herní dobu, ale nudit se nebudete. Každé ze šesti kol je plné rozhodování a přizpůsobování vaší strategie novým událostem.


Související články:

Pustina v katalogu Hrajeme.cz:

 

Mohlo by vás také zajímat

Připojte svůj komentář