Hrajeme.cz
Představení hryPro náročné

V Západním království rozkvetla řemesla

Architekti Západního království se dočkali rozšíření Rozkvět řemesel, které nám v češtině přinesla TLAMA games v únoru. Nic vám tak nebrání v tom, abyste si obohatili tuto pěknou strategickou hru o nové prvky. Díky rozšíření si budete moci zahrát až v 6 hráčích, základní hra je pro 1–5 hráčů od 12 let. Pokud hru neznáte, tak doplním, že v ní představujete architekty, kteří se snaží svým uměním zapůsobit na krále, staví jedinečné budovy a podílí se na stavbě katedrály.

Na Architektech je příjemné, že se jedná o originální worker placement s herní dobou okolo jedné hodiny. A rozšíření hru nijak výrazně nenatahuje. Tahy hráče jsou rychlé, takže se dobře hraje i ve větším počtu hráčů. Podrobné představení najdete v samostatném článku.

Do města se vrací tovaryši jako mistři a v cechovním domě je díky nim rušno. Cechovní dům nahradí ve hře původní lokaci radnice. Nová karta černého trhu také překryje původní akční pole na plánu. Kromě toho získáte nové karty budov a učedníků, navíc přibudou karty řemesel a dvě nové desky hráčů.

Cechovní dům poskytuje dvě nové akce – výrobu ozdob a nástrojů. Vše, co se v základní hře týkalo radnice, plně aplikujete na cechovní dům. Výroba ozdob vám přináší okamžitou výhodu, a také body na konci hry. K realizaci a získání výhod ale musíte mít služebníka v cechovním domě a postavenou budovu bez ozdob. Nástroje je druhá nová akce a vašim učedníkům dodá nové schopnosti a přinese další vítězné body. Musíte mít najatého učedníka bez nástroje. K oběma akcím se používají karty řemesel, těch je ale omezený počet.

Navíc ke svým služebníkům máte k dispozici i 1 řemeslníka, kterého používáte obdobně jako služebníky, počítá se ale za dva. Kromě toho při umisťování řemeslníka můžete ignorovat ztrátu 1 počestnosti. Při vsazení do vězení je jeho hodnota 1 mince a v počítá se zde jako 1 služebník. Nikdy je však nemůžete položit do cechovního domu.

Rozkvět řemesel je rozšíření, které evolučně rozvíjí původní hru. Přináší nové prvky, které vás přinutí zamyslet se nad novými strategiemi, zároveň dává hře větší variabilitu. Nemohu říci, zda je hra lepší s rozšířením nebo bez něj, nejspíš si ji rád zahraji v obou variantách. Pokud ale začínáte, doporučuji nejprve hrát jen základ.

Při hraní s rozšířením si dejte pozor na kombinaci učedníků s efekty nástrojů. Některé nejsou vhodné, protože se s určitými učedníky efekt neaktivuje. Doporučuji vám proto, abyste si před hrou pečlivě prošli příklady v pravidlech.

Architekti Západního království se povedli a s řemeslníky získávají nový náboj a variabilitu. Pokud jste ještě nehráli, je nejvyšší čas, abyste to napravili. Vřele doporučuji.


Související články:


Mohlo by vás také zajímat

Připojte svůj komentář