Koncem loňského roku vyšla v češtině také hra BIOS: Genesis. Díky dostatečnému zájmu hráčů, kteří si ji předobjednali, ji připravilo specializované vydavatelství Fox in the Box. Jedná se o druhou edici hry, jejímž autorem je Phil Eklund. Ten své hry opírá o vědecké poznatky, a ani Genesis není výjimkou. Hra je určena pro 1–4 hráče od 12 let. Ocení ji především náročnější hráči, kteří mají rádi komplexní a tematické hry a kteří se nebojí složitějších pravidel.
Hned na začátku je potřeba říci, že se jedná o parádní hru, která stojí za vyzkoušení. Již samotné seznamování s hrou vám poskytne jedinečný zážitek objevování nových světů. Mohu vám zaručit, že se při tom dozvíte mnoho nového o tom, jak mohl vznikat život na molekulární a buněčné úrovni. Zní to fádně? Chyba. Hra krásně simuluje procesy, které se podílely na vývoji prvních buněčných organismů. Hra vás zavede 4,6 miliardy let zpět a postupně s vámi projde období, která čítají miliony let. V nich budete pečovat o „svou“ bakterii a třást se, zda přežije další období. A budete mít nevyslovitelnou radost, když se z ní díky mutacím stane makroorganismus.
S jednotlivými fázemi hry jste se mohli podrobně seznámit v předchozím článku, který upozorňoval na chystanou hru. Nebudu proto vše opakovat. Ve hře se hodně pracuje s kostkami, které zastupují náhodu. Vy však svými rozhodnutími určujete například to, kolika kostkami budete házet, kolik jich můžete přehodit, jaké hodnoty jsou pro vás ohrožující. Náhoda do hry vnáší napětí a tematicky do ní výborně zapadá.
Hra vám poskytuje několik herních módů. Výborně si ji zahrajete sami jako solitérní hru. Doporučuji, když se s hrou budete seznamovat. Pravidla jsou poměrně obsáhlá, i když logicky členěná a přehledná. A budete je potřebovat pro řešení konkrétních situací. Pokud budete hrát ve skupině, která tolik nevyhledává konfliktní hry, pak vyzkoušejte kooperativní mód. Společně zvítězíte, když každý hráč zakončí hru s makroorganismem a z nich alespoň jeden bude suchozemský. Nejlepší je ale plná hra, ve které každý hraje za sebe. V této variantě můžete dát svého parazita k organizmu jiného hráče a využívat jeho zdroje.
Hra je variabilní, proměnlivá a má gradaci, ale nedá vám nic zadarmo a často končí neúspěchem. Život to ve svých počátcích neměl jednoduché a vy máte šanci poznat proč. Navazuje na ni další hra BIOS: Megafauna, která umožní další vývoj vašich mnohobuněčných organismů (české vydání je plánováno v letošním roce).
Související články:
- BIOS: Genesis je hra o vývoji života. Můžete si ji předobjednat (chystá se)
- Rozhovor: Chceme vydávat hry chytré a mazané jako liška (rozhovor)
1 komentář
Pefektná hra. Stojí za každú hodinu strávenú u pravidiel 🙂 A že ich bolo aspoň 8 😛