Hrajeme.cz
Představení hryPro rodinné hraní

Vylepšený Catan: Hvězdoplavci dává hře nový rozměr

Catan patří mezi stálice deskoherního světa a oblíbené rodinné hry. Jednou z pozoruhodných variant byla i hra Die Sternenfahrer von Catan z roku 1999. S novou edicí, kterou v češtině připravilo Albi, se opět můžete vydat osidlovat vzdálené planety a setkávat se mimozemskými civilizacemi. Hru Catan: Hvězdoplavci si zahrajete ve 3–4 hráčích od 12 let. Oproti původní verzi má upravená pravidla, herní materiál a grafiku a přináší modulární herní plán.

Hvězdoplavci jsou strategická rodinná hra, ve které obdobně jako v základní hře Catan budete budovat a obchodovat. V této hře se ale nerozšiřujete stavěním cest, ale cestováním pomocí kosmických lodí. Každá planeta, na níž máte kolonii vám přináší nezbytné zdroje, za něž stavíte obchodní a kolonizační lodě a vylepšujete své technologie. Díky pohonným jednotkám doletíte dál, palubní děla vám pomohou porazit vesmírné piráty a nákladní sekce dovést potřebný materiál k teraformaci nehostinných planet.

Hra probíhá v několika fázích. První přináší výnosy – určí hod dvěma kostkami. Každý hráč dostane suroviny z planet, kde má kolonii či kosmický přístav (což je vylepšená kolonie) s odpovídající hodnotou. Kromě toho si aktivní hráč může vzít náhodné suroviny navíc (záleží ale na jeho aktuálním počtu bodů). Pokud padne 7, přichází všichni o polovinu karet zdrojů, pokud jich mají více jak sedm. A následně vezmete jednu náhodnou kartu zvolenému hráči. Všichni ostatní si pak vezmou jednu kartu z balíčku zásob, takže nezůstanou úplně bez zdrojů.

Ve druhé fázi tahu obchodujete a stavíte, respektive vylepšujete svou mateřskou loď. K tomu, abyste kolonizovali nové planety, a zajistili si tak další zdroje (a body), musíte nejprve postavit loď. Ty umisťujete ke kosmickému přístavu, který již máte k dispozici. V této fázi můžete obchodovat a stavět v libovolném pořadí a opakovaně, dokud máte zdroje.

V poslední třetí fázi můžete letět se všemi svými loděmi. Nyní přichází na řadu velká mateřská loď, kterou má každý hráč k dispozici. Ta neslouží jen jako stojánek a držáček pro vylepšující moduly. Uvnitř lodě jsou barevné kuličky, které vám pomohou stanovit vaši aktuální rychlost. Po otočení a zatřesení lodí se vám ukáží dvě kuličky. Každá barva má svou hodnotu, jejich součet je vaše rychlost (po přičtení bonusu za pohonné jednotky a karty přátelství). V případě, že je mezi kuličkami černá, základní rychlost je vždy 3, ale před pohybem se vyhodnotí karta setkání, která může mít pozitivní i negativní dopad na hráče.

Kromě kolonizačních lodí můžete vysílat také obchodní lodě a zakládat obchodní stanice na planetách různých spřátelených mimozemšťanů: Zelenokožci, Vědoucí, Diplomaté, Obchodníci. Ti vám poskytnou nějakou trvalou výhodu, například více zdrojů při těžbě surovin, silnější motory a děla, apod. Kromě toho vám také poskytnou body za přátelství.

Zvítězí hráč, který jako první dosáhne celkového počtu 15 bodů. Každý hráč má přehledovou kartu s tím, za co obdrží kolik bodů.

Hra Catan: Hvězdoplavci je bohatě vybavena herním materiálem. Každý hráč má svou sadu komponent, velkou mateřskou loď, karty a moduly mají svůj pořadač, i inzert je uzpůsoben pro přehledné uložení celé hry. Vše je kvalitně a funkčně připraveno.

Herně se jedná o povedenou a funkční variantu hry Catan, s níž se na vašem stole opravdu vydáte ke hvězdám. Musíte plánovat, odhadovat postup ostatních hráčů, obchodovat. Tahy hráčů jsou rychlé a stále jsou všichni zapojeni do hry. Doporučuji pro hráče, kteří mají rádi Catan, a pro rodiny a příležitostné hráče, kteří již mají herní zkušenosti. Herní doba se totiž pohybuje okolo dvou hodin. Zažijete v ní objevování a rozvoj, a budete potřebovat i trochu štěstí.


Související články:


Mohlo by vás také zajímat

Připojte svůj komentář