Hrajeme.cz
Nové hry

Zapojte se v nové hře do teraformace Marsu a stvořte nový svět

Jedna z nejočekávanějších novinek u nás je tu. České vydání hry Mars: Teraformace připravil MindOK. Tato hra oslovila hráče z celého světa již při svém představení loni v Essenu a v krátkém čase se dostala mezi deset nejlépe hodnocených her na žebříčku BoardGameGeek. Tématem hry je velký projekt – teraformace planety Mars, která umožní jeho osídlení lidmi. A vy, hráči, jako zástupci velkých nadnárodních korporací, se tohoto projektu můžete zúčastnit. Hra je určena pro 1–5 hráčů od 12 let. Herní doba je okolo dvou hodin.

Hráči se společně podílejí na přeměně Marsu na obyvatelnou planetu. K tomu je zapotřebí zlepšovat hlavní faktory: zvýšit dostatečně teplotu, zajistit dostatečnou koncentraci kyslíku v atmosféře a vody vytvářející podnebí jako na Zemi. Při splnění těchto podmínek bude život na Marsu možný, a to je cíl. Při jeho dosažení hra končí (všechny tři ukazatele jsou naplněny). Zvítězí ten, kdo má na úspěchu největší podíl, kdo dosáhne nejvyššího počtu bodů.

Hra je založena na kartách, které představují projekty, jednotlivé činnosti – například zakládání měst, budování infrastruktury, ovlivňování životního prostředí. Ve hře je na 200 unikátních karet. Každá má jiný efekt či umožňuje akce. Karty proto obsahují poměrně hodně textu, ale i ikony, které usnadňují orientaci. Herní plán pak představuje mapu Marsu, na kterou se v průběhu hry přikládají destičky terénů. Každý hráč má svou hráčskou desku, na které si zaznamenává zásoby zdrojů, které může využívat, a stupeň produkce.

Terraforming Mars v Essenu 2016.

Kolo hry je rozděleno do 4 fází: 1. pořadí hráčů, 2. fáze výzkumu – dobírání karet (za každou je nutné zaplatit), 3. akce: hráči se střídají, dokud všichni nepasují, 4. produkční fáze – nové zdroje. Při provádění akcí máte celou řadu možností, jako je zahrání karty z ruky, provádění standardních projektů, akcí z karet, transformace zeleně. Díky nim zvyšujete hlavní ukazatele teraformace a vylepšujete svůj rating, který vám přinese vyšší příjem. Peníze jsou potřeba, protože vám umožňují realizovat projekty.

Když se s hrou seznámíte, můžete vyzkoušet několik variant pravidel. Sólovou variantu využijete, když zrovna nebudete mít po ruce spoluhráče. Varianta Éra korporací přináší vyšší míru komplexity, kterou ocení náročnější hráči. Pokud navíc zvolíte variantu s draftem karet ve fázi výzkumu, budete mít možnost ovlivnit, jaké karty dostanou soupeři.

Hra má originálně zpracované téma a poskytuje jedinečný zážitek, který do hry přináší především karty představující různé projekty. Výběrem karet udáváte směr proměny Marsu. Zároveň platí, že karty hru ovlivňují a vaše plány nemusí vždy vyjít podle vašich představ. Pravidla nejsou komplikovaná a logicky na sebe navazují. Již po prvním přečtení pravidel budete mít jasno, abyste se mohli pustit do hry. Hru vřele doporučuji vyzkoušet.

 

Související články:

Mars: Teraformace v katalogu Hrajeme.cz:

Mohlo by vás také zajímat

Připojte svůj komentář