Hrajeme.cz
Herní akceNové hryPřečtěte siPro náročnéZe zahraničí

Ohlédnutí za Essenem 2016: Jaké hry přinesl (1. část)

Na veletrhu SPIEL v Essenu jsme stihli některé novinky otestovat, s dalšími jsem se mohli alespoň seznámit. V té nepřeberné nabídce to ani jinak nešlo. S prvními dojmy jsme se s vámi podělili již během veletrhu, nyní si dovolíme malé ohlédnutí a podíváme se blíže  na několik her, které veletrh přinesl. Podíváme se také na konečné pořadí her dvou essenských žebříčků, které vytvářejí sami návštěvníci veletrhu.

Great Western Trail – strategická hra pro 2–4 hráče od 12 let

great-western-trail-boxenHra vás zavede do Ameriky 19. století, kde jako rančeři budete hnát svá stáda do Kansas City, abyste co nejvíce vydělali. Čím pestřejší a hodnotnější stádo přiženete, tím více peněz utržíte. A těch je věru potřeba na další investice, budování železnice, stavby, atd. Cestu na začátku tvoří jen několik budov, které vám poskytují různé akce (nákup lepších krav, stavbu nových budov, atd.). Můžete si tak připravit nové akce, stačí vybrat a vybudovat správnou stavbu. V průběhu hry si vytváříte balíček svých krav (karty mají krásné ilustrace).

Great Western Trail je velmi pěkná strategie s mnoha možnostmi. Zároveň je potřeba sledovat ostatní hráče, protože jim můžete i trochu zaškodit.

Odkaz: BoardGameGeek

essen2016-great-western-trail-nahled

Lorenzo il Magifico – strategická hra pro 2–4 hráče od 12 let

lorenzo-il-magnifico-boxenTato hra nese název po jednom z patronů italské renesance a celá je svým provedením do tohoto období zasazena. Hráči představují hlavy mocných rodin a posílají své členy na různé akce. Vaším cílem je získat co nejlepší společenské postavení a prestiž. Na začátku kola tři barevné kostky určí sílu vašich členů rodiny. Podle ní můžete vybírat akce. Pokud do určité části města přicházíte jako první, máte výhodu, další musí zaplatit peníze navíc. Karty získané v průběhu hry vám přinášejí různé výhody a také body na konci hry. Cest k zisku vítězných bodů je celá řada, takže musíte své kroky dobře promyslet. Musíte také sledovat ostatní hráče, protože ti vám mohou vaše plány překazit. Pěkným prvkem hry je stupnice víry. Pokud ji zanedbáte, očekávejte postih v některé oblasti do dalších kol. Lorenzo je velmi pěkná hra, která určitě stojí za vyzkoušení.

Odkaz: BoardGameGeek

essen2016-lorenzo

 

Terraforming Mars – strategická hra pro 1–5 hráčů od 12 let

terraforming-mars-boxTato hra vzbudila pozornost již na letním GenConu v USA. Otázkou bylo, zda oprávněně. A hned na začátku můžeme potvrdit, že ano. Je to velmi vydařená strategická hra, která má svůj příběh a atmosféru. Každému hráči nabízí jinou cestu a při každé partii můžete vyzkoušet různé její možnosti. Celkově jde o přípravu Marsu na osídlení. Je proto nutné přizpůsobit podmínky na planetě potřebám člověka, zvýšit teplotu, produkovat kyslík a vytvořit atmosféru, založit moře. Jakmile jsou tyto tři ukazatele naplněny, hra končí. Každý hráč představuje korporaci, která se podílí na terraformaci Marsu. Děje se tak prostřednictvím karet několika typů. Celkem  je ve hře na 200 unikátních karet. Hráči ale hrají jen s těmi, které si nakoupí. Musíte tedy dobře zvážit, které „projekty“ jsou pro vás zajímavé, a také finančně únosné. Celkově má hra výborné zpracování, metalické kostičky pro záznam financí a zdrojů jsou jednak pěkné, jednak funkční. Je to jedna z nejzdařilejších novinek letošního roku.

Odkaz: BoardGameGeek

essen2016-terraforming-mars-ukazka

 

Cottage Garden – rodinná hra pro 1–4 hráče od 8 let

cottage-garden-boxenPokud znáte hru Patchwork, pak se vám bude tato nová hra od Uwe Rosenberga nejspíš líbit. Tentokrát budete „zahradničit“ a až ve čtyřech hráčích. Dílky záhonků květin různých tvarů budete umisťovat na své čtvercové zahrádky, a to tak, abyste ji celou zaplnili, ale přitom nezakryli květináče. Roztomilé jsou ve hře kočičky, které slouží jako jakýsi žolík. Můžete je například položit na volné místo. Nabídka dílků se v průběhu hry proměňuje. Můžete si brát jen z řady nebo sloupečku na čtvercové desce, kde stojíte, když jste na řadě. Celkově se jedná o nenáročnou a nekonfliktní hru, kterou si dobře zahrajete v rodině nebo se svou partnerkou/partnerem.

Odkaz: BoardGameGeek

essen2016-cottage-garden

 

Honshu – jednodušší hra pro 2–5 hráčů od 8 let

honshu-boxenHonshu je karetní hra, ve které vytváříte z karet krajinu. Čím lépe budete budovat, tím víc vítězných bodů na konci získáte. Každá karta rozdělena na 6 dílků různých typů krajiny, města, lesy, pastviny, pouště. Některé dílky přinášejí zdroje, které můžete uplatnit v průběhu hry nebo je na konci proměnit v továrnách na zboží (a body). Vtipné na této hře je, že nabídku vytváří sami hráči. Karty jsou očíslované a hodnota vyložené karty do nabídky určí pořadí hráčů pro výběr karty. Změnit hodnotu můžete s využitím kostičky zdroje. Je tedy dobré sledovat i ostatní hráče, co by mohli potřebovat. Vybrané karty přikládáte k ostatním tak, že zakryjete dvěma dílky některou z vyložených karet nebo naopak dvěma dílky zasunete pod jinou kartu. Honshu je pěkná hra s jednoduchými pravidly, kterou zvládnete za 30 minut.

Odkaz: BoardGameGeek

essen2016-honshu-ukazka

 

Charion Race – závodní hra pro 2–6 hráčů od 8 let

charion-race-boxV této hře si užijete drsný a bláznivý závod antických spřežení od Matta Leacocka (autor hry Pandemic). Každý hráče ovládá své spřežení, které má určitou rychlost a odolnost. Rychlost určí počet kostek, které může využít. Hodnoty na kostkách určí, jak se pohybuje kupředu, zda může zatáčet, zda může škodit ostatním či nakolik si nakloní Fortunu. Závodí se na na dvě kola, potíž je ale v tom, že v zatáčkách je omezená rychlost, u středu více než na kraji. Musíte tedy dobře volit stopu. Platí se poškozením, a když se dostanete na nulu, závod pro vás končí. Chariot Race je rychlá a jednoduchá hra s velkou interakcí mezi hráči. Je ale promyšlena do detailu a se správnými spoluhráči vás určitě pobaví.

Odkaz: BoardGameGeek

 

Žebříčky v Essenu

essen2016-geekbuzz-ukazkaV Essenu lze také sledovat dva žebříčky, které vytvářejí sami návštěvníci přímo na veletrhu. První z nich spravuje známý portál BoardGameGeek. Každý zájemce dostane kartičku s unikátním kódem, který umožňuje kdykoliv zaznamenat hru, která ho zaujala – jednoduše ji dá „laik“. Druhý žebříček vytváří vybraní hráči, kteří pro časopis Fairplay hodnotí zahrané hry známkou 1–5. Průměr hodnocení pak vytvoří konečné pořadí.

 

 

geekbuzz-poradi
Adrenalin od Essenu postoupil o dvě příčky.

Pořadí podle návštěvníků veletrhu v systému BoardGameGeek (viz Final Geekbuzz):

 1. Terraforming Mars
 2. Cottage Garden
 3. Inis
 4. 7 Wonders: Duel – Pantheon
 5. Adrenaline
 6. Great Western Trail
 7. Codenames: Pictures
 8. A Feast for Odin
 9. Fabled Fruit
 10. Not Alone
 11. Captain Sonar
 12. Dream Home
 13. Scythe
 14. Cry Havoc
 15. 4 Gods

 

Pořadí podle „skautů“ časopisu Fairplay (minimálně 40 hodnocení, viz finální výsledky):

 1. fairplay-zebricek-webA Feast for Odin, Great Western Trail, First Class – 1,6
 2. Railroad Revolution – 1,8
 3. Terraforming Mars, Roll for the Galaxy – 1,9
 4. Ulm – 2,0
 5. Codenames: Pictures, Cottage Garden – 2,1
 6. Via Nebula, Kingdomino, Fabled Fruit – 2,2
 7. Delphi –2,3

 

Související články:

 

Mohlo by vás také zajímat

Připojte svůj komentář