Hrajeme.cz
ČlánkyO hrách a hraníPřečtěte si

Zhodnocení her na EuropeMasters 2014

Na letošní turnaj EuropeMasters, který ovládly německé týmy, se hrály následující hry: Glück Auf, karetní Florenza, Istanbul a Condordia. Zde nabízím krátké zhodnocení těchto her a průběhu turnaje z mého pohledu účastníka.

Výsledky českých týmů na EuropeMasters 2014

Také letos se EuropeMaster účastnily tři týmy z Česka. Jejich výsledky byly následující (v celkovém zisku bodů):

  • Poslední naděje = 52
  • Osadníci = 48
  • Paluba = 46

Nejlepší jednotlivci z našich týmů: Jiří Bauma, Ondra Demel a Mario Babunek, kteří získali po 16 bodech.

Zhodnocení her a vlastního průběhu

Glück Auf
Glück Auf

Glück Auf

Glück Auf je pěkná jednoduchá převahovka, která se dá hrát buď na efektivitu, tzn. o převahy bojovat kvantitativně, či na převahy, tzn. o převahy bojovat kvalitativně, nebo hrát na přímé body.

U mé partie hráč, který to hrál na přímé body, hladce prohrál, bylo vidět, že se tato strategie nesmí přehnat, protože jinak na převahy prohraje. Letos byla na turnaji zavedena novinka, v prvních 2 kolech se mohli u jednoho stolu setkat 2 hráči ze stejné země. Takže se stalo, že mě hned v prvním kole porazil Karel Kozmík z Poslední naděje. Oba jsme hráli kvantitativní strategii, já zahrál v zahájení asi 8 bodový gambit, že jsem neskóroval v prvním ze tří bodování, a pak jsem ostatní stahoval. Výsledky mezi prvními 3 hráči byly těsné, já skončil o 2 body druhý. Hra je silně taktická, po této stránce jsem ten konec mohl zahrát lépe. Ale to asi nebyl jenom můj problém.

Florenza-card-box
Florenza: The Card Game

Florenza

Florenza – card game je jednoduchá rozbitá hra, kde se získávají suroviny, ze kterých se staví budovy, co něco přinášejí. Organizátoři hru jedním pozměněným pravidlem jakž takž spravili.

Hodně hráčů si ale stejně myslelo, že je příliš náhodná. Ano a ne. Je příliš náhodná v tom smyslu, že náhoda zde způsobuje mezi hráči velké bodové rozdíly, na druhou stranu se dá taky hodně ztratit slabou hrou. V partii mě náhoda zrovna moc nepřála, většinu ztráty jsem ale stáhl dobrou hrou, takže jsem skončil druhý, vítěz měl bohužel příliš velkou kliku.

Istanbul
Istanbul

Istanbul

Istanbul si zahrajete ve 2–5 hráčích. Hráči představují kupce, kteří se svými pomocníky procházejí celým istanbulským bazarem, přitom nakupují a prodávají zboží, navštěvují mešitu, čajovnu nebo černý trh, setkávají se s jinými kupci či guvernérem. Měřítkem úspěchu jsou ale získané rubíny. Tato hra vyšla letos v češtině.

Rozhodně to není moje oblíbená hra, přijde mi, že mezi vyrovnanými soupeři rozhoduje hlavně náhoda. Já jsem měl štěstí na soupeře, hlavně jeden to opravdu neuměl. Partii jsem vyhrál o tah, přičemž myslím, že hra byla docela krátká (asi 16 kol, ale nedávala se karta do startu).

Concordia
Concordia

Concordia

Concordii nekonfliktní ekonomická strategie zasazená do doby Římské říše. Vysíláte kolonisty do různých měst, kde se vyrábí cihly, jídlo, nástroje, víno, látky. Ve hře jsou použity karty, které umožňují výběr akcí v průběhu hry a přinášejí body na konci hry.

Zase se jednalo o souboj domečkové strategie (kterou jsem reprezentoval já) a karetní strategií (kterou reprezentovali 2 soupeři). Poslední hráč to příliš neuměl. Hráči, co hráli karetní strategii, poměrně velmi rychle vysbírali všechny karty a ukončili hru. Na mě zbyly pouze 4 karty. Nepočítal jsem to, ale možná to bylo na karty 7, 4, 9, 6. Partii jsem svou domečkovou strategií celkem v pohodě vyhrál, nicméně kdyby mi býval nevyšel „dohmat“, s vítězstvím bych to tak jednoduché neměl. Bylo dobré, že jsem se dostal ke kartě Farmer, která je hodně silná. Bez ní by ten výsledek mohl být těsný.

 

 


 Související článek

EuropeMasters vždy prověří kvality her i hráčů

Mohlo by vás také zajímat

2 komentáře

Připojte svůj komentář