Hrajeme.cz
Představení hryPro rodinné hraní

Změňte historii a vybudujte svou První říši

Koncem listopadu Blackfire vydal hru s názvem První říše, v originálu First Empires, od Erica B. Vogela. V minulém roce u nás vyšla jiná jeho hra využívající mechanismus area control, kterou pod názvem Savana vydalo malé vydavatelství BoardBros. První říše jsou určeny pro 2–5 hráčů od 10 let. Je to rodinná strategická hra, ve které se ujmete jednoho z národů a pokusíte se ho povznést.

K dispozici je celkem pět různých národů. Do hry je ale zapojíte podle počtu hráčů. Všechny národy mají svůj panel civilizace s pěti stejnými ukazateli, ale různými vlastnostmi. Určují, kolika kostkami v každém kole můžete házet, kolik můžete použít opakovaných hodů, bodů pohybu, kolik můžete během hry dobrat karet a kolik můžete mít průzkumníků na plánu. K tomu, abyste se mohli posunout na stupnici rozvoje své civilizace, musíte mít k dispozici výsledek hodu a obsazený region na herním plánu se stejným symbolem jako má stupnice.

Hra je rozdělena na 8 kol (na 7 při hře pěti hráčů). Během nich usilujete o to, abyste se na pěti stupnicích rozvinuli co nejvíce, získali karty úspěchů a dobyli a udrželi města. Za to vše získáte na konci hry body, které určí vítěze.

Počínaje začínajícím hráčem se hráči střídají v tazích. Ve svém tahu nejprve hodíte tolika kostkami, kolik vám určuje vaše stupnice rozvoje Kostky. Případně můžete hody opakovat, jejich počet určuje stupnice Opakované hody, a ohodit z ruky kartu úspěchu a přeměnit některý výsledek kostky na černý meč, který využijete při dobývání. Ve druhé fázi tahu se můžete pohybovat svými průzkumníky po mapě a dobývat.

Mohlo by vás také zajímat

Připojte svůj komentář