Hrajeme.cz
Herní akce

Zprávy z Essenu: Herní svátek nezklamal

Herních novinek přinesl letošní veletrh v Essenu opravdu hodně. Mimo jiné to znamená, že není v silách několika lidí obsáhnout vše. Přinášíme proto alespoň několik postřehů a prvních dojmů, které budeme postupně rozšiřovat a doplňovat. V až nekonečné záplavě nových her se našlo několik, které stojí za zmínku. Uvidíme, které další budou mít u hráčů a veřejnosti ohlas a budeme se s nimi potkávat i v příštím roce (třeba i díky českému vydání).

Návštěvníci zaplavili výstaviště od prvního dne. V sobotu bylo zájemců o hry již tradičně nejvíce. I když se nezdá, že by byl bylo lidí více než loni. Možná je to i tím, že se jsou k dispozici další prostory. Hala 7 je letos v podstatě naplněná. Pokračuje také trend zvyšování cen nových her. Větší hra za 50 euro není nic neobvyklého. O to větší je zájem o místa s různými výprodeji, například oblíbená klec, kde bylo možné objevit řadu pěkných kousků.

Velký počet novinek je založeno na kostkách nebo se jedná přímo o kostkové hry (například Dice City, The Curse of the Black Dice, King´s Forge). Můžeme tedy říci, že tento trend pokračuje. Nechybí ani kooperativní hry (Bastion, Pandemie v několika podobách). Žádná z her ale nevyčnívá nad ostatní. Na veletrhu není herní hit, který by vzbudil všeobecné nadšení a zájem.

Zajímavostí je, kolik her bylo přepracováno do hávu Star Wars, například Carcassonne, Ubongo. Fanoušci filmu si přijdou na své.

Na českých stáncích se po celý veletrh hrálo hodně. Německá verze Codenames od CGE je od soboty vyprodaná. Na průběžných žebříčcích se pohybuje mezi druhým a čtvrtým místem. Tuto hru můžeme považovat za hvězdu veletrhu. Zájem je i o Shuffle Heroes od CBG.

Dnes se také hraje mistrovství světa v Carcassonne, kde máme svého zástupce. Držíme Martinovi Mojžíšovi palce.

504

504-Essen-boxPozoruhodný je určitě projekt 504, který připravil Friedeman Friese. V jedné krabici je ukryto 504 her, které vzniknou kombinací různých modulů. Ty reprezentují známé a osvědčené herní mechanismy. Hra má typickou zelenou grafiku.

Odkaz: 504 na BoardGameGeek

7 Wonders: DUEL

7-Wonders-DUEL-boxDuel je samostatná hra pro dva hráče, která vychází z principů 7 divů světa, ale není to jen její zmenšená verze. Funguje výborně a hráčům skýtá řadu možností, jak dospět k vítězství. Jednou z nich je vojenská síle, která tak má větší význam než ve „velké“ hře. Zachovává typy karet, upravené jsou ale jejich efekty.

Odkaz: 7 Wonders: DUEL na BoardGameGeek

Signorie

Signorie-box

Pokud hledáte velkou strategickou hru eurohru, pak vyzkoušejte Signorie od What´s your games?. Je to komplexní hra, dotažená po všech směrech. Hra je zasazena do renezanční Itálie. Každý hráč představuje hlavu jedné z významných rodin. Hra zajímavým způsobem využívá kostky. K dispozici jsou v pěti barvách a ve hře jich je od každé barvy podle počtu hráčů. Výběrem kostky si hráč určí akci, celkem může využít až čtyři. Pokud jejich součet nepřekročí limit, získá navíc na konci kola bonus.

Odkaz: Signorie na BoardGameGeek

Flick´em Up!

Flickem-up-box

S touto hrou si splníte dětský sen. Je to cvrnkací hra na motivy divokého západu. Šerif se svými pomocníky se v ní utká s bandou desperátů. Hra má krásné dřevěné provedení s řadou figurek a budov. Zahrát si můžete podle různých scénářů. Je to taktická bitva s dovednostními prvky.

Odkaz: Flick´em Up! na BoardGameGeek

Between two Cities

Between-two-cities-box

Tato hra je určena pro 1 až 7 hráčů. Každý hráč v ní staví dvě města, každé společně se svým sousedem po jedné a druhé straně. Tím vám může připomenout 7 divů světa. Zde jsou ale kartičky budov, které stavíte do čtverce 4 x 4. Podle kombinací či pozic budov na konci hry získáte body. Do celkového vyhodnocení se vám počítá město s nižším počtem bodů.

Odkaz: Between Two Cities na BoardGameGeek

Tail Feathers

Tail-Feathers-box

Tail Feathers je krásně vypadající samostatná hra od Plaid Hat Games, která je zasazena do světa Mice and Mystics. Tentokrát se ale jedná o bitvu dvou armád, kterou svedete ve 2–4 hráčích. Překrásné jsou především miniatury ptáků.

Odkaz: Between two Cities na BoardGameGeek

 

Přestože to letošní veletrh nemá na první pohled velké herní hvězdy, tak nezklamal. Mezi novinkami si určitě najdete hry podle svého gusta, které vás budou bavit.


 

Související články:

Mohlo by vás také zajímat

2 komentáře

Adam Walder 17.10.2015 at 21:10

Výborná reportáž, díky za ni!

Ohlédnutí za Essenem 1: Události a zajímavosti | Hrajeme.cz 16.10.2015 at 13:00

[…] Zprávy z Essenu: Herní svátek nezklamal Essen2015 […]

Připojte svůj komentář