Jako každý rok po veletrhu her v Essenu jsem připravil rešerši novinek, které jsem si vyzkoušel. Upozorňuji, že se jedná o můj osobní názor po prvních hrách a odráží i mé herní preference. Cílem není kritické hodnocení všech novinek, ale poskytnutí určitého pohledu na hry, který vám může pomoci s orientací v aktuálních novinkách, které zatím u nás nevyšly (nebo jen ojediněle).
Oproti chudšímu loňskému roku ten letošní přinesl velmi mnoho vydařených novinek.
Aktualizace 12. 1. 2016 (vyznačeno modře)
Redakční poznámka: Většina z 34 níže zmíněných novinek byla představena na veletrhu SPIEL 2015 v Essenu. U každé hry je odkaz na největší herní portál BoardGameGeek (BGG), je v angličtině. Odkazy do katalogu jsou uvedeny u her, které již vyšly v češtině (Hrajeme.cz).
Strategické hry
V kategorii strategických (jinými slovy hráčských, nemajících pouze jednu cestu k výhře) složitějších her:
Mombasa (pro 2–4 hráče od 12 let)
Výborná, poutavá hra, výrazně strategická, přirovnal bych ji Ruským železnicím, které se mi sice rovněž líbí, Mombasa je ale propracovanější a komplexnější, oproti Ruským železnicím si např. hráči kupují karty přinášející různé akce podobně, jako tomu bylo například v Rokoku.
Odkaz: BGG
Signorie (pro 2–4 hráče od 12 let)
Výborná hra, výrazně strategická, zhruba stejné složitosti jako Mombasa, vyzdvihl bych, že hráč má k dispozici velký počet různých schopností, které si může koupit, ale stojí ho to čas, podobně jako v hře ZhanGuo.
Nippon (pro 2–4 hráče od 12 let)
Dobrá hra. Komplexní zhruba jako Mombasa. Z mechanismů mi přišel nejvýraznější převahový mechanismus. Drobnou vadou je, že zde není kompenzována výhoda začínat.
Odkaz: BGG
Grand Austria Hotel (pro 2–4 hráče od 12 let)
Velmi dobrá hra, komplexní jako zhruba Mombasa, nejvýrazněji je zastoupen mechanismus plnění úkolů, má drobnou vadu, že je lehce solitérnější a ani její tempo není úplně optimální.
Odkaz: BGG
Shakespeare (pro 1–4 hráče od 12 let)
Velmi dobrá hra, je o něco méně komplexní než předchozí hry, mechanismy se trochu podobá Mombase, i v této hře si hráči opatřují karty přinášející jim specifické akce.
Odkaz: BGG
Antarctica (pro 2–4 hráče od 10 let)
Myslím rovněž velmi dobrá hra, komplexní je zhruba asi jako Shakespeare, mechanismy je to převahovku s velmi originálním rondelovým mechanismem výběru akce.
Odkaz: BGG
Ships (pro 3–4 hráče od 12 let)
Průměrná hra, převážně taktická, autor většinou dělá velmi zajímavé ekonomické hry, tuto hru ale charakterizuje mechanismus plnění úkolů, je v podstatě celkem jednoduchá, nicméně některá pravidla jsou zamotaná, na krabici je uvedeno, že se dá hrát i ve 2, to ale nemohu úplně potvrdit.
Odkaz: BGG
The Voyages of Marco Polo (česky Marco Polo, pro 2–4 hráče od 12 let)
Vyšlo již dříve v roce, dobrá hra, kontroverzní originalitou je zde to, že každý hráč má svou vlastní roli, která ho nutí hrát výrazně odlišně od ostatních. České vydání připravilo Albi.
Odkazy: BGG | Hrajeme.cz
The Prodigals Club (pro 2–5 hráčů od 12 let, autor Vladimír Suchý, CGE) – česky Klub ztroskotanců
Zatím jsem hrál pouze prototyp, jedná se jak o samostatnou hru, tak o rozšíření Dědictví, myslím, že se bude líbit hráčům, kterým se líbilo Dědictví, mě Dědictví nezaujalo, a tohle jsem jako prototyp hodnotil stejně.
Odkaz: BGG
The Gallerist (pro 1–4 hráče od 12 let)
Dobrá hra. Má sice neopodstatněně složitá pravidla, herně je ale docela zajímavá. Z hlediska mechanismů žádný nijak neční, spíš je hráči nabízeno hodně různých možností, co může dělat.
Inhabit the Earth (pro 2–4 hráče od 12 let)
Hodně problematická hra. Jedná se sice o velmi originální závodní hru. Závodí spolu pitoreskně nakřížená zvířata. Bohužel mechanismy je jednak hodně primitivní, jednak jednotlivé tahy je třeba zdlouhavě a nesmyslně propočítávat.
Středně složité hry
V kategorii středně složitých vyšly hry:
Automobiles (pro 2–5 hráčů od 10 let)
Velmi zajímavá poutavá hra, jde o simulaci automobilových závodů využívající deckbuilding (vlastně tedy cubebuilding), kdy každá kostka dává jeden posun po závodní dráze, kostek je velký počet druhů, kdy podobně jako v Dominionu nehrají v každé hře všechny, drobnou vadou je, že na některé kostky bude nejspíš po čase nutno zavést nějaká home rules, nevěřím, že byly všechny kvalitně otestované.
Odkaz: BGG
Council of Four (pro 2–4 hráče od 10 let)
Dobrá poutavá hra, mechanismy je podobná Poštovnímu kurýru, avšak s tím rozdílem, že postavené domky navíc dávají různé výhody, má drobnou vadu, že pokud ji hráč buď svouji vinou nebo smůlou špatně rozehraje, nemá šanci to napravit, jinými slovy runaway leader problem.
Odkaz: BGG
Discoveries (pro 2–4 hráče od 12 let)
Mně přišla v nejlepším případě jako průměrná hra, vychází ze hry Lewis & Clarke, je to zjednodušená verze, kdy odpadl zajímavý rondelový mechanismus výběru akce a indiáni se proměnili v kostky, které je potřeba házet, co číslo na kostce, to specializovaná profese indiána, mě to přišlo jako zajímavý, ale nedomyšlený nápad, celkem solitérní, lehce paralytický, dost náhodný, nicméně pokud by se někomu líbily hry Lewis & Clarke a Roll Through The Galaxy, tak by se mu tohle asi líbilo taky.
Odkaz: BGG
Steam Time (pro 2–4 hráče od 12 let)
Přišlo mi to jako dost průměrná hra, je hodně přímočará jako např. Istanbul, ale chybí ji jeho plynulost, takže působí ochuzeně.
Odkaz: BGG
7 Wonders: Duel (pro 2 hráče od 10 let, autor: Antoine Bauza)
Nehrál jsem, přáteli doporučovaná hra, karetní dvojkovka vycházející z mechanismů 7 Wonders, víc jsem nezjistil, zkusím zahrát, ale je to žánrově zcela mimo mé preference.
Odkaz: BGG
Sator Arepo Tenet Opera Rotas: Malleus Maleficarum (pro 2–4 hráče od 12 let)
Rozšíření vydávané včetně samotné původní hry, původní hra je zajímavá originální závodní hra typu jako třeba dětská hra Labyrint, ale samozřejmě komplexnější, s problematickým prvkem škození (kingmakingu). Rozšíření nepůsobilo příliš dojmem, že by bylo dobře otestováno.
Odkaz: BGG
Elysium (pro 2–4 hráče od 12 let)
Vyšlo již dříve v roce, průměrná karetní hra, hráči vykládají karty, co jim přináší různé výhody, zajímavé mechanismy, ale dojem ze hry mi kazil velký vliv náhody.
Odkaz: BGG
Kraftwagen (pro 2–4 hráče od 12 let)
Spíše jednodušší průměrná hra. Hráči vyrábějí auta a s nimi jednak závodí, jednak je prodávají. Dá se charakterizovat jako hodně zjednodušené Loděnice. Hra by vypadala celkem rozumně, avšak do průměru ji stahuje fakt, že nepůsobí úplně vyladěně (například síla karet).
Porta Nigra (pro 2–4 hráče od 12 let)
Docela dobrá hra založená na převahovém mechanismu. Dalo by se říci, že vychází z her Assara a Carrara od stejných autorů.
Jednoduché hry
V kategorii jednoduchých her vyšly hry:
Broom Service (pro 2–5 hráčů od 10 let)
Dobrá rodinná poutavá hra, vyšlo již dříve v roce, jedná se o předělávku karetní hry Wie Verhext do deskové podoby, je založená na správném odhadu, co udělá ten druhý, je dostatečně kompetitivní, na rozdíl od některých jiných rodinných her.
Odkaz: BGG
Skyliners (pro 2–4 hráče od 8 let)
Přívětivá jednoduchá hra, založená na správném odhadu, hráči společně staví město a odhadují jeho výsledné vybrané atributy.
Odkaz: BGG
The Bloody Inn (pro 1–4 hráče od 12 let)
Poměrně jednoduchá karetní hra, přišla mi jako průměrná, mechanismy by se dalo říct zjednodušené Bruggy, někoho u této hry by mohlo oslovit hororové téma.
Isle of Skye (pro 2–5 hráčů od 8 let)
Solidně působící jednoduchá hra s mechanismem přikládání dílků, ve 2 hráčích celkem fungovala, ve větším počtu hráčů si nejsem jistý.
Odkaz: BGG
Panda Head (pro 2–5 hráčů od 7 let)
Jde o filler, karetní štychovka primitivního typu jako třeba Prší, tento žánr zcela ignoruju, přijde mi to jako zhůvěřilost.
Odkaz: BGG
GobleStones
- Jednoduchá abstraktní hra, je velmi hezky graficky zpracovaná, herně jde ale pouze o to najít primitivním způsobem tah za nejvíc bodů, takže celkový dojem byl horší.
Trambahn (pro 2 hráče od 8 let)
Jednoduchá karetní dvojkovka s mechanismem vykládání setů, působilo to maximálně nudně, obvykle se autoři nudných karetních dvojkovek snaží ty své hry něčím ozvláštnit, zde mě zarazilo, že na to rezignovali.
Odkaz: BGG
Karuba (pro 2–4 hráče od 8 let, autor: Rüdiger Dorn)
Jednoduchá hra založená na mechanismu vykládání dílků, trochu se podobala Donu Quixotovi, ale oproti němu byla už na mě náhodná příliš.
Odkaz: BGG
The Game (pro 1–5 hráčů od 8 let)
Vyšlo již dříve v roce, jednoduchá karetní solitérní kooperativka, pro mě to bylo nudné, nicméně myslím může být vhodné pro příznivce solitérních kooperativek. České vydání připravil MindOK.
Odkazy: BGG | Hrajeme.cz
New York 1901 (pro 2–4 hráče od 8 let)
Jednoduchá hra založená na mechanismu pokládání dílků. Herně bohužel působila nudně a náhodně.
Odkazy: BGG | Hrajeme.cz
Manhattan TraffIQ (pro 2–4 hráče od 10 let)
Jednoduchá hra založená na mechanismu pokládání dílků. Dala by se charakterizovat jako určité zjednodušení Carcassonne, nebylo by úplně nezajímavá, bohužel je škoda, že je zjednodušená tak hodně.
Rome: City of Marble (pro 2–4 hráče od 12 let)
Relativně hratelná jednodušší hra založená na mechanismu pokládání dílků, navíc s převahovým prvkem. Bude pravděpodobně spíše fungovat v menším počtu hráčů.
Tides of Time (česky Ve víru věků, pro 2 hráče od 10 let)
Karetní hra pro 2 hráče. Dala by se popsat jako zjednodušená varianta 7 Wonders. Žánrově je zcela mimo mé preference, a neumím odhadnout, jestli něco takhle jednoduchého může někoho zaujmout.
Atmosférické hry
V kategorii atmosferických her vyšly tyto hry:
Krycí jména/Codenames (pro 2–8 hráčů od 12 let, autor: Vláďa chvátil)
Výborná slovní hra pro víc hráčů. České vydání připravil MindOK.
Odkazy: BGG | Hrajeme.cz
Mysterium (pro 2–7 hráčů od 10 let)
Zajímavá originální detektivní kooperativní hra pro víc hráčů.
Odkaz: BGG
Celestia (pro 2–6 hráčů od 8 let)
Solidní karetní filler pro více hráčů s mechanismem typu, jako je třeba ve hře Bluff (push your luck).
Odkaz: BGG
T.I.M.E Stories (pro 2–4 hráče od 12 let)
Nehrál jsem, ale přáteli doporučovaná originální deduktivní kooperativní hra, nemá ale replayabilitu, po dohrání daného scénáře (odhaduji 4–6 hodin) nutno zakoupit další krabici.
Odkaz: BGG
Flickem Up! (pro 2–10 hráčů od 7 let)
Nehrál jsem, přáteli doporučovaná cvrnkačka (tzn. něco, co ani zkoušet nebudu, toto opravdu nehraju), 2 týmy pistolníků, střídavě cvrnkají do jakéhosi žetonu s cílem povalit pistolníky soupeřů, namísto pravidel na půl stránky obsahuje tlustou bichli různých scénářů, víc jsem nevypozoroval.
Odkaz: BGG
The Big Book of Madness (pro 2–5 hráčů od 12 let)
Generická kooperativní hra, obecně platí, že deckbuildingová kooperativní solitérní hra s tématem boje s příšerami se mi téměř jistě nebude líbit, ale OK budiž, někomu se toto líbí, ale k čemu je dobré hrát takových her na sto.
Odkaz: BGG
Pravidlově hodně komlexní hry
V kategorii pravidlově hodně komplexních her vyšly tyto hry:
Lignum (pro 2–4 hráče od 12 let)
Worker placement s tématem zpracování dřeva.
Odkaz: BGG
Trickerion: Legends of Illusion (pro 2–4 hráče od 14 let)
Worker placement s tématem varietního kouzelnictví.
Odkaz: BGG
Obě tyto hry měly shodně velké množství neužitečných pravidel, které jenom omezovaly možnosti hráčů a způsobovaly, že se neúměrně vlekly, tzn. vhodné pouze pro hráče vybavené velkou trpělivostí, mě toto míjí.
Hodně komplexní hry
V kategorii strategických hodně komplexních her vyšly tyto hry:
Through the Ages: A New Story of Civilization (pro 2–4 hráče od 14 let, autor: Vláďa Chvátil, CGE)
Remake původní hry, původní hru v drobných detailech vylepšuje, tzn. kdo si plánoval koupit, doporučuji určitě koupit tuto verzi, kdo už má koupenou původní verzi, doporučuji koupit pouze v případě bezvýhradného nadšenectví. České vydání připravuje MindOK.
Odkaz: BGG
Související články
1 komentář
Asi nejsem cílovka pro tento článek, neboŤ info jaké jiné mně neznámé hře je ta která svými mechanismy podobná a nic o tom, o čem hra je tématicky – pro mě prakticky nulová informace.