Hrajeme.cz
Herní akcePřečtěte si

Ohlédnutí za Essenem 1: Události a zajímavosti

Letošní veletrh SPIEL, který v neděli skončil, prokázal, že je největším veletrhem zaměřeným na deskové hry na světě. Zaznamenal hned několik rekordů a ukázal, že popularita deskových a karetních her stále stoupá. Zde je několik čísel, které to dokazují: 162 000 účastníků (vystavovatelů i návštěvníků, v minulém roce 160 000), 63 000 m2 představuje 9% rozšíření plochy (hala 7 byla tentokrát plná s řadou zajímavých stánků), 910 vystavovatelů z 41 zemí (oproti loňským 832), na 1000 představených novinek (loni 850).

Hala 3, veletrh SPIEL 2015.

Když srovnáme letošní veletrh s loňským, rozdíl v počtu návštěvníků není tak patrný. Více lidí přišlo první dva dny, nejvíce pak tradičně v sobotu, neděle pak byla volnější. Znát ale bylo rozšíření veletrhu o halu 7, která již nebyla „jen“ odkladištěm málo známých vydavatelů a jednotlivců, ale plnohodnotným místem. Svůj díl na tom mělo i umístění stánku BoardGameGeeku, u kterého návštěvníci mohli hlasovat o hrách a sledovat průběžné výsledky.

Celkově vás Essen znovu ohromí šíří nových her, ale i nadšením a zájmem, s ním všichni bez rozdílu věku hrají a vybírají nové hry. Není snad jediného návštěvníka, který by si neodnášel alespoň jednu hru. Obvykle jich je ale velká hromada, protože do Essenu se jezdí nakupovat novinky. Nevadilo ani, že většina her byla dražších i o 10 až 20 euro, než jsme byli zvyklí z minulých let.

Katan slaví světový rekord

V sobotu 10. října si 1040 hráčů z 25 zemí společně zahrálo hru Osadníci z Katanu. Vytvořili tak světový rekord v hraní jedné partie této hry. Herní deska byla na 500 metrů dlouhá. Předchozí rekord zahrnoval 922 hráčů. Mezi účastníky nechyběl ani autor hry Klaus Tauber a další osobnosti. Pěkná oslava 20. výročí od prvního vydání Osadníků z Katanu. Dodejme, že je to hra, která v Německu odstartovala boom moderních deskových her, a tím se nesmazatelně zapsala do historie.

České týmy uspěly na EuropeMasters

Na veletrhu se každoročně koná turnaj týmů EuropeMasters, což je neoficiální mistrovství světa (více se o jeho historii dočtete v článku od Jirky Baumy  EuropeMasters vždy prověří kvality her i hráčů ). V sobotu 10. října se na výstavišti sešlo 29 týmů z 13 zemí. Nechyběli mezi nimi ani dva zástupci z Česka. Tým Poslední naděje obsadil skvělé 3. místo a tým Pajdulák Opava krásné 6. místo.

Tentokrát se hrály tyto čtyři hry: Five Tribes od Days of Wonder, Orléans od dlp games, Deus od Pearl Games, Zhanguo od What´s your Games?.

Nejlepších šest týmů:

  1. Brettspielteam Hamburg (Německo) – 65 bodů
  2. Steppe Nomads (Finsko) – 59,5 bodu
  3. Poslední naděje (ČR) – 58,5 bodu
  4. Das Team mit dem Paukenschlag (Nemecko) – 57,5 bodu
  5. InTeam (Německo) – 57 bodů
  6. Pajdulák Opava (ČR) – 57 bodů

 

V týmu Poslední naděje byli: Mario Babunek, Milan Horák, Karel Kozmik, Ondřej Demel.

Nejlepších hráči:

  1. Robert Oestreich (InTeam, Německo) – 20 bodů
  2. Francesco Ferrari (Ferrari, Itálie) – 19 bodů
  3. až 7. Libor Pučok (Pajdulák Ostrava, ČR), Ondřej Demel (Poslední naděje, ČR) – 18 bodů
EuropeMasters2015-final-ranking-teams
Celkové výsledky EuropeMasters 2015. Kluci z Poslední naděje mají bronz.

Mistrovství světa v Carcassonne

Součástí veletrhu v Essenu je každoročně také mistrovství světa v Carcassonne, kterého se účastní také zástupci z Česka a Slovenska. Českou republiku reprezentoval Martin Mojžíš, který se již jednou mistrem světa v Carcassonne stal a dvakrát získal stříbro. Tentokrát štěstí nebylo na jeho straně a skončil 16. Lépe se dařilo Mateji Tabakovi ze Slovenska, který jen shodou okolností nepostoupil do čtvrtfinále a nebojoval o zlato. Celkově skončil pátý. Ve finále porazil Panteli Litsardopoulos z Řecka Takafumi Mochizuki z Japonska v poměru 101 ku 97 bodům. Příjemnou zprávou je, že Česká republika povede po letošním mistrovství žebříček zemí před Německem a Slovenskem (viz oficiální web, před aktualizací bodů).

Essen-2015-Carcassonne
Martin Mojžíš v kvalifikaci, sedí u levého stolu vpředu.

 

Související články:

 

Mohlo by vás také zajímat

2 komentáře

Ohlédnutí za Essenem 2015: Krátké hodnocení novinek | Hrajeme.cz 21.11.2015 at 13:22

[…] Ohlédnutí za Essenem 2015: Události a zajímavosti (1. část) […]

Adam Walder 17.10.2015 at 21:06

Díky za perfektní reportáž! Essen je vážně fenomén, musím už se tam taky jednou vypravit…

Připojte svůj komentář